S aerobikom späť do formy

Aerobik je vďaka svojej dynamickosti jedným z najpopulárnejších fitnesšportov vôbec. Posilňuje kardiovaskulárny systém, zväčšuje objem pľúc, znižuje cholesterol a hlavne „požiera“ prebytočné kilogramy. Tieto výhody z neho robia vyhľadávanú formu cvičenia žien po pôrode.

S aerobikom môže mamička začať po šestonedelí. Dovtedy by sa mal telu dopriať čas na regeneráciu. Do predpôrodného rytmu cvičenia sa musí žena dostať postupne. Na začiatku preto zaraďte rýchlejšie cvičenia, akým je aerobik, maximálne dvakrát týždenne.

Aerobik delený štyrmi

Účinná hodina aerobiku by sa mala skladať zo štyroch fáz. Prvou z nich je WARM UP fáza, ktorá vaše telo pripraví na nasledujúce cvičenie. Natiahne, zahreje a jednoduchá choreografia naladí na nadchádzajúcu hodinu cvičenia. WARM UP fáza by mala trvať asi pätnásť minút.

Druhou fázou je samotné cvičenie. Rozlišujeme dva druhy aerobiku – LOW IMPACT a HIGH IMPACT aerobik. LOW IMPACT aerobik je forma aerobiku, pri ktorej je jedna noha neustále na zemi. HIGH IMPACT forma sa skladá z cvikov, kde nie je ani jedna noha v kontakte so zemou. Vo fitnescentrách sa väčšinou stretávame s LOW IMPACT aerobikom, ktorý je spestrený niekoľkými prvkami HIGH IMPACT.

Predposlednou časťou hodiny je „upokojujúca časť,“ takzvaná COOL DOWN časť. V tejto fáze hodiny by sa mala tepová frekvencia ustáliť pod šesťdesiat percent maximálnej tepovej frekvencie cvičenca. Upokojujúca časť by mala trvať asi osem minút. Prechod z cvičenia do normálneho režimu prostredníctvom tejto fázy je veľmi dôležitý. Ak by sme sa totiž náhle zastavili, vypudzovalo by srdce do krvného obehu zväčšené množstvo krvi, ktorá by bola transportovaná do svalov. Tým by sa do srdca nedostalo dostatočné množstvo krvi a hrozilo by nebezpečenstvo kolapsu.

Na konci každej lekcie aerobiku by mal byť zaradený strečing, vďaka ktorému si ponaťahujete všetky namáhané svaly a zamedzíte tak bolestiam, ktoré pociťuje nasledujúci deň po cvičení väčšina začiatočníkov.

Na rozdiel od jogy či pilates nenasledujú cviky v aerobiku pravidelne jeden za druhým, ale kombinujú sa v rôznych choreografiách. Štýl a zložitosť choreografie závisia od fantázie cvičiteľa, ktorý hodinu vedie. Práve výberu cvičiteľa by ste mali venovať veľkú pozornosť.

Ako spoznáte dobrého cvičiteľa?

Inštruktor musí človeka jednoducho osobne zaujať, napríklad aj príjemným vystupovaním. Mal by sa dostatočne venovať cvičiacim, vravieť, čo sa deje, čo posilňuje svaly, ako cvik správne previesť. Správny cvičiteľ či cvičiteľka chodí medzi ľudí, upozorňuje na chyby a koriguje ich.

Dnes sa môžete vo fitnescentrách stretnúť s niekoľkými modifikáciami aerobiku, napríklad s dance aerobikom, step aerobikom, kickbox aerobikom, aqua aerobikom a mnohými ďalšími. Prvky aerobiku bývajú súčasťou aj ďalších posilňovacích hodín, a to ako súčasť zahrievacej časti cvičenia.

Niektorým ženám aerobik po pôrode nerobí dobre pre časté skákanie a prudké otáčanie. V tomto prípade platí jednoduché pravidlo. Len vy sama najlepšie viete, čo všetko vaše telo znesie. Ak vás hlučná hudba, rýchle tempo a pomerne vysoká fyzická náročnosť aerobiku po pôrode príliš zaťažujú, necvičte ho. Začnite s pokojnejším cvičením.

22.5.2009 9:17| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist