Prvý výlet s bábätkom potrebuje plán

Tri až päť dní zavretá v pôrodnici, šesť týždňov doma s prechádzkami len v najbližšom okolí, hoci ste pred pôrodom stále niekam chodili. Dá sa to prežiť? Určite áno, ale nebojte sa potom vyraziť! Môjmu prvému jednodňovému výletu s bábätkom predchádzala dôkladná príprava a vyplatilo sa.

9-shutterstock_640199098-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kam

Najskôr si budete lámať hlavu s tým, kam vyraziť. Samozrejme, záleží aj na ročnom období, ale ideálne je, aby ste vzali bábätko niekam, kde nie je veľa ľudí. Bábätká sú totiž zo začiatku života dosť háklivé. Ak ste skôr typ do prírody (ako ja), čerstvý vzduch urobí dobre určite všetkým a dostatočné zázemie môže poskytnúť väčšie auto.

Rozhodne však odporúčam ešte sledovať predpoveď počasia, vyrážať za každú cenu nemá zmysel. Predsa len, už nerozhodujete len za seba.

Ako

Zo začiatku sa mi osvedčili výlety autom, a to jednoducho preto, že som si tam mohla vziať všetko, čo by mohlo byť potrebné. Viac ako polovicu vecí som, samozrejme, nevyužila, ale bola som pokojná, keď som o nich vedela.

Ďalší v poradí môže byť aj vlak, tam je výhoda väčšieho priestoru na skúmanie okolia, čo už napríklad trojmesačné bábätko ocení – ak práve nebude spať. Lenže pozor, niektorým dojčatám môže prekážať hluk. Autobus sa na dlhšie cesty odporúča asi najmenej.

Na ako dlho

Na prvé štyri mesiace je fajn využiť na spanie pohodlie domova, bábätko sa vráti do známeho prostredia, odpočinie si a mamička je tiež spokojná, že je vo svojom. Hlavné je, aby bola spokojná mamka, pretože potom je spokojná celá rodina – to je dokázané!

Ak ste naopak výletné typy a už potrebujete vyraziť na dlhší pobyt, nechcem vás od toho odrádzať. Len si premyslite dopredu, ako a kde budete s malým spať a že napríklad bude cítiť, že nie je úplne v známom prostredí, môže sa správať trochu inak alebo nemusí mať práve svoj deň. Vždy je fajn vedieť, že sa môžete kedykoľvek vrátiť, a ako si dieťa naučíte, tak bude zvyknuté. Veď je predsa po vás a hlavne vaše!

Čítajte tiež:

Čo si vziať so sebou

Čo všetko mám zobrať? Nebude mi niečo chýbať? Bude to prípadne možné kúpiť? Na prvé výlety som si radšej brala všetko svoje a nespoliehala sa na to, čo sa kde bude dať prípadne dokúpiť. Kamarátka si dokonca písala zoznam, iná zas mala pripravenú „štandardnú výletnú tašku“ a len ju každý večer skontrolovala, doplnila či obmenila podľa počasia.

Určite som so sebou vozila prebaľovacie podložky, plienky (radšej viac), vlhké obrúsky, krém na zadoček, plienku klasickú látkovú, náhradnú súpravu oblečenia vrátane varianty do teplejšieho či naopak chladnejšieho počasia, pokrývku hlavy, hračku, cumlík, sieťku proti hmyzu + pláštenku na kočík.

Bábätko bolo pri presunoch v kočíku, alebo neskôr som na zoznam zaradila aj nosidlo či šatku. Ďalej sa mi osvedčilo mať deku, na ktorú som mohla dieťatko položiť mimo kočíka, a ešte dečku na prikrytie. Jedlo pre malého som riešiť nemusela, pretože bolo plne dojčené. Pre seba alebo na umytie čohokoľvek som so sebou vozila ešte fľašu s čistou vodou.

V lete je fajn mať aj detský krém na opaľovanie. Vecí navyše oproti tomu, čo sme zvyknutí mať len sami pre seba, je na prvý pohľad celkom dosť, ale taška na kočík a úložný priestor pod kočíkom všetko potrebné úspešne poberie a vy máte nakoniec voľné ruky.

Nech žijú výlety!

4.12.2023 5:33| autor: Gabriela Povýšilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist