Nezajedajte stres

Ak dovolíme, aby bolo chudnutie stresom, nie zážitkom, ktorý vedie k dobrému cieľu, dostaneme sa do bludného kruhu. A jedného dňa svoj stres skrátka zajeme.

Zajedanie stresu je naučeným a typickým správaním pri riešení rôznych problémov. Túžime po uspokojení našich potrieb a jedlo je jedna z vecí, ktorá je rýchlo dostupná.

Pozor, funguje!

Problém zajedania stresu tkvie i v tom, že ako spôsob riešenia zložitých situácií skutočne funguje. Ľudia sa najedia a cítia sa lepšie, biologicky i psychicky. Tráviaci trakt je totiž obalený sieťou nervových vlákien a z výskumov vyplýva, že táto nervová sieť sa môže výrazne podieľať na vzniku pocitu radosti alebo smútku. Keď sa dobre najeme, vyplavia sa endorfíny a je nám príjemne. Problém je v tom, že vzniká závislosť.

Ako sa to odnaučiť?

Najprv si uvedomte, čo je spúšťačom týchto situácií, kedy a kde sa tak najčastejšie deje. Aké myšlienky sa nám hrnú hlavou, aké pociťujeme emócie a ako sa správame pred najedením a po ňom. Spätnou rekonštrukciou týchto myšlienok môžeme prísť na spoločné podmienenosti, ktoré zajedanie stresu vyvolávajú. A až si v hlave zrovnáte, prečo a kedy najviac jete, snažte sa nahradiť antistresové jedenie iným rituálom. Dajte si napríklad miesto párku s horčicou dobrý čaj, choďte sa prejsť, zavolajte kamarátom, začnite si čítať alebo si pustite film. Keď sa budete len úporne nútiť nejesť s vedomím toho, že zajedáte stres a to „predsa nesmiete“, uvediete sa len do ďalšieho stresu.

Docieľte psychickú pohodu

Rešpektujte stravovací aj celkový životný rytmus. Nehladujte, nezakazujte si natrvalo jedlo, ktoré máte rady. A aby ste boli vo svojom snažení úspešné, dávajte si postupné ciele a doprajte si za ich dosiahnutie odmenu. Chudnite pre seba, pre svoje zdravie a dobrý pocit, nie kvôli obrázku vyretušovanej modelky, na ktorú by ste sa tak veľmi chceli podobať.
Zdroj: Nový čas pre ženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist