Najlepšie riešenie plaču bábätka

Detský plač predstavuje pre mnoho čerstvých mamičiek niečo extrémne stresujúce. Prečo plače? Čo mu chýba? Bolí ho niečo? Čo mám robiť?

brecici_dite-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Vedeli ste, že detský plač neznie stále rovnako? Tak ako bábätko plače z rôznych dôvodov, existujú aj rôzne odtiene plaču.

V našom staršom článku Rozoznajte 5 odtieňov detského plaču sa ich naučíte rozlišovať. Ukážky plaču v ňom bohužiaľ nie sú dostupné, ale môžete si ich vypočuť v tomto rozhovore.

Zopakujeme päť najčastejších dôvodov plaču bábätka:

  • hlad,
  • bolesť bruška (vetry),
  • únava,
  • nespokojnosť (mokro, teplo, zima, strach…),
  • potreba odgrgnúť si.

UŽ VIEM, PREČO BÁBÄTKO PLAČE, ALE AKO S TÝM NALOŽIŤ?

Možno sa vám to zdá ako hlúpa otázka – veď je to jasné: Ak má bábätko hlad, nakŕmim ho. Ak je ospalé, uspím ho. Ak si potrebuje odgrgnúť, umožním mu to.

Ale ako vyriešite nepohodlie a bolesť bruška? Čo keď masáž nepomôže a dieťatko stále plače?

V skutočnosti totiž existuje jedna univerzálna vec, ktorú nám príroda nadelila a ktorá je odpoveďou na všetky príčiny plaču.

Netreba totiž zložito a zdĺhavo pátrať po presnom dôvode plaču. (Čo ak bábätko trápi viac než jedna vec? A čo keď sme nezareagovali včas a plač sa už nedá utíšiť?)

DOJČENIE RIEŠI PLAČ Z AKEJKOĽVEK PRÍČINY

Tým zázrakom je dojčenie. Lepšie povedané, dojčenie v cicajúcej pozícii.

O plači z hladu nik nepochybuje. Ako pomôže v ostatných prípadoch?

Cicajúci pohyb úst bábätka pri dojčení spôsobuje pocity blaženosti. Jednoducho sa zmiernia bolesti akejkoľvek príčiny. Navyše v cicajúcej (alebo tiež prirodzenej) pozícii bruško bábätka zohrieva matkino telo a tým sa zlepšuje peristaltika čriev.

Vďaka tomu, že dieťa je v cicajúcej pozícii takmer vzpriamené, jednoduchšie si odgrgne priamo pri dojčení – po dojčení v cicajúcej pozícii netreba bábätko dávať odgrgnúť.

Ak je bábätko dojčené s plným kontaktom kože na kožu, matkino telo mu reguluje teplotu, takže mu prestane byť zima alebo teplo.

Pri plači z únavy je dojčenie opäť tou najjednoduchšou cestou, ako bábätko uspať. Aj to je jedna z funkcií dojčenia.

ČO KEĎ BÁBÄTKO PLAČE Z INÉHO DÔVODU?

Existujú situácie, keď bábätko jednoducho potrebuje vyplakať prežité udalosti. Keď sa tak deje v matkinom náručí, nebude tento plač pre jeho telo škodlivý. Môže ísť napríklad o spracovanie ťažkého priebehu pôrodu alebo o zažitú traumu z odlúčenia od mamičky v prvých hodinách po narodení. Alebo len o nadmieru vnemov z celého dňa.

Potom je opäť vhodné dojčenie v cicajúcej pozícii, ideálne v kontakte koža na kožu, pomôže to bábätko utíšiť. Aj keď v tej chvíli odmietne dojčenie, fyzický kontakt s mamičkou je liečivý a urýchľuje proces upokojenia.

Novopečené mamičky sa v šestonedelí často dostávajú do situácií, keď má ich bábätko zdanlivo všetko, čo potrebuje, a napriek tomu plače.

V takom prípade vrelo odporúčam vyzliecť sa do pol pása, bábätko vyzliecť až na plienku (alebo aj donaha) a zaliezť spolu do postele – ľahnúť si na chrbát, hornú časť tela si podložiť vankúšom a bábätko si položiť na hrudník. Akýsi domáci bonding. Ak vám ho neumožnili v pôrodnici, často ho bábätku doprajte počas šestonedelia.

Ak bábätko plače aj napriek tomu ďalej a plač je úplne nezastaviteľný ani sa neznižuje jeho intenzita, zvážte návštevu pohotovosti. Pri plnom kontakte kože na kožu s možnosťou dojčenia by sa bábätko malo, ak je zdravé, postupne upokojiť.

ČO MÁM ROBIŤ, KEĎ NEDOJČÍM?

Nedojčiace mamičky sú v ťažšej situácii. Vždy musia zvážiť, či ide o plač od hladu, alebo z inej príčiny. Materským mliekom sa prejesť nedá (obsahuje látky, ktoré regulujú pocit sýtosti). Umelým mliekom sa bábätko prejesť, samozrejme, môže.

Rovnako ako dojčiace mamičky si môžete dieťatko položiť na nahý hrudník a nechať pôsobiť tlkot svojho srdca, teplo svojho tela a vôňu vlastnej kože. O tieto vnemy nemusíte dieťa ochudobňovať ani pri kŕmení z fľaše, stačí sa pre to rozhodnúť.

Ak bábätko kŕmite umelou výživou, lebo dojčiť sa vám nedarí, je dosť možné, že pri tomto domácom bondingu to ako zázrakom vyjde. Zvlášť pri jeho častom praktizovaní. Existujú takéto prípady a sú dôkazom, ako veľmi je v našich telách dojčenie zakódované.

Či už patríte k dojčiacim, alebo k nedojčiacim mamičkám, majte na pamäti, že plač je prostriedok komunikácie – jediný, ktorý novorodenec má. Preto ho nepodceňujte a venujte mu pozornosť.

8.3.2022 6:00| autor: Lucie Machutová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist