Mlieko a mliečne výrobky v strave dieťaťa

V prvých mesiacoch života je pre dieťatko jedinou potravou materské mlieko. Bábätku, ktoré z nejakého dôvodu nemôže byť dojčené, sa podáva mlieko umelé. Po približne šiestich mesiacoch, keď sa odporúča výlučne dojčenie, už môžete dieťatku podávať mliečne výrobky.

Mlieko a mliečne výrobky sú zdrojom hodnotných bielkovín, vitamínov (A, B2, B6, B12, D) a vápnika a mali by byť každodennou súčasťou jedálneho lístka vášho dieťatka. S kravským mliekom ako takým sa však musí opatrne. Pre deti mladšie ako jeden rok však nie je na pitie vhodné. Od 10. Mesiaca ho však môžete v menšom množstve využiť pri príprave príkrmov. Po roku veku môže dieťa pasterizované plnotučné mlieko piť. Optimálnu výživu však predstavuje adaptovaná mliečna formula, ktorá po celý vek batoľaťa (do 3 rokov) svojím zložením lepšie zodpovedá potrebám dieťaťa. Súčasťou jedálneho lístka sú po roku veku aj tvarohové mliečne výrobky, syry a jogurty.

Deti, ktorým bola zistená alergia na bielkovinu kravského mlieka, mlieko ani mliečne výrobky konzumovať nemôžu. Pre ne sú vhodné špeciálne mlieka so štiepenou bielkovinou alebo zmesi aminokyselín.

Jogurty

Už od 8.-9. mesiaca môžu byť súčasťou jedálneho lístka fermentované mliečne výrobky – jogurty. Pri výrobe jogurtov rovnako ako u iných kyslomliečnych výrobkov sa totiž v priebehu mliečneho kvasenia čiastočne rozkladá i mliečna bielkovina a tým sa pre dieťa stáva stráviteľnejšou.

Dobré je začať s jogurtmi s ovocím (napríklad marhuľové, broskyňové, banánové), prípadne do bieleho jogurtu vmiešať čerstvé ovocie, džem alebo kompót – ochutený jogurt bude dieťatku chutiť viac ako kyslý biely jogurt. Vyhnite sa však nízkotučným (light) jogurtom, ktoré pre deti nie sú vhodné (niektoré obsahujú umelé sladidlá) a naopak dieťatku doprajte poctivý plnotučný jogurt, ktorý mu dodá zdravú energiu.

Zaradiť jogurt do jedálneho lístka dieťatka je vhodné v období, keď už papá ovocné a zeleninové príkrmy. Ak však svoje bábätko stále dojčíte, s podávaním jogurtov sa ponáhľať nemusíte.

Tvaroh a puding

Ďalšími mliečnymi výrobkami, ktoré sú vhodné v prvom roku života dieťaťa, sú tvaroh a puding. Niektoré tvarohové výrobky, ako napríklad pribináčiky alebo termixy, sa však odporúčajú až po prvom roku veku dieťaťa. Dôvodom je veľký obsah bielkovín a cukru. Ak chcete svojmu dieťatku pripraviť puding počas prvého roka, požívajte iba materské alebo umelé mlieko. Puding uvarte vo vode a následne pridajte materské mlieko. Po roku už môžete použiť kravské.

Čítajte tiež:

Syry

Ako spestrenie jedálneho lístka sa môžu syry zaraďovať už od 10. mesiaca. Najvhodnejšie je začať s čerstvými, prírodnými syrmi, z ktorých telo vápnik získava najlepšie. Neskôr môžete pridať tvrdé syry – tie sú síce slanšie, ale zasa obsahujú veľké množstvo vápnika. V primeranom množstve ich tak môžu jesť aj malé deti.

Ak však ide o tavené syry, tu na seba narážajú odporúčania vôbec nepodávať a podávať raz za čas. Dôvodom zákazu je skutočnosť, že tavené syry obsahujú taviace soli, na ktoré sa vápnik viaže a ten je tak v tejto forme pre telo zle využiteľný. Tieto syry navyše obsahujú aj veľké množstvo fosforu a sodíka – sú teda veľmi slané. Niektoré tavené syry sa navyše ako syry iba tvária, v skutočnosti však ide o výrobok z rastlinných tukov – a tieto výrobky by vaše dieťatko skutočne jesť nemalo. Na druhej strane sú však na trhu aj kvalitné tavené syry, ktoré svojmu dieťaťu môžete bez obáv občas dopriať. Na kvalitu by ste mali napokon hľadieť pri nákupe všetkých mliečnych výrobkov i ďalších potravín.

Cmar a srvátka

Napriek tomu, že tieto produkty asi nebudú patriť k tým najobľúbenejším, do stravy ich dieťaťu môžete zaradiťpo prvom roku života. Buď mu zachutia, alebo nie. Samotný cmar i najrôznejšie nápoje z neho sú totiž veľmi bohaté na vápnik. V srvátke je vápnika o polovicu menej ako v mlieku.

Vyvarovať by ste sa však mali mliečnych výrobkov vyrobených z nepasterizovaného mlieka (napríklad plesňové syry, bryndza) – môžu obsahovať choroboplodné mikroorganizmy a dieťatku, ktoré nemá dostatočne zrelý imunitný systém, môžu tieto mikroorganizmy spôsobiť ochorenie.


Článok vznikol v spolupráci s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom
www.grada.cz

29.5.2018 3:20| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist