Hurá! Vyrážame na bicykle

Cyklistika je jeden z najpopulárnejších športov, ktorý môžete robiť odmalička až do staroby. Navyše na bicykli môžete jazdiť celá rodina spoločne a tráviť tak aktívne voľný čas – nielen v lete! Poradíme vám, ako vyraziť na bicykel s maličkým bábätkom, ale aj to, ako vybrať odrážadlo či bicykel pre tých starších.

Možnosti športovania sa novopečeným rodičom s narodením bábätka skutočne radikálne znížia. Cyklistické výlety sa však dajú podnikať aj s úplne malými bábätkami. Stačí len mať (prípadne si požičať z požičovne) špeciálny vozík, ktorý sa dá napojiť na bicykel a viezť v ňom, podobne ako v kočíku, svoje dieťatko.

Tieto vozíky sú totiž vybavené špeciálnou novorodeneckou vložkou, ktorá je vhodná na pohodlné uloženie bábätka od narodenia až do pol roka, neskôr sa zaobídete bez nej. Pre väčšiu bezpečnosť má väčšina vozíkov aj reflexnú vlajočku. Napriek tomu sa nedá povedať, že sú tieto cyklistické vozíky úplne bez rizika.

„Vozík sme využili, až keď sa nám narodilo druhé dieťa. Starší syn išiel so mnou v sedačke a manžel mal za bicyklom napojený vozík, kde spinkalo bábätko. Úprimne však musím povedať, že ako mame mi pripadala cyklosedačka oveľa bezpečnejšia, a vlastne som si výlet na bicykli s vozíkom nikdy príliš neužila. Mala som rôzne obavy – aby ho nezrazilo náhodne prechádzajúce auto, či bábätku nie je príliš teplo alebo sa naň nepráši a pod. Na prírodných cestách to navyše poriadne natriasalo,“ tvrdí tridsaťpäťročná Barbora.

Deti vo veku okolo 18 mesiacov môžete na bicykli voziť v sedačke, ktorá je umiestnená za sedákom rodiča, prípadne pred ním. Podľa odborníkov je vhodnejšia sedačka za chrbtom rodiča, aj keď deti majú zhoršený výhľad. Je to však bezpečnejšie a pre šliapajúceho aj pohodlnejšie.

Väčšinu cyklistických sedačiek možno umiestniť na akýkoľvek bicykel špeciálnym adaptérom. Niektoré majú dokonca možnosť polohovania operadla, takže dieťatko môže pokojne spinkať. Pre väčšiu prehľadnosť prinášame porovnanie všetkých troch možností prevážania malých detí – cyklovozík, sedačky na bicykli pred rodičom a sedačky za rodičom:

Sedačka upevnená vpredu

• Je určená predovšetkým pre menšie deti približne do 15 kg, ktoré samy bezpečne sedia.
• Dieťa, ktoré si užíva skvelý výhľad zo svojho „trónu“, máte počas celej jazdy pod dohľadom. Nechráni ho však proti vetru a hmyzu.
• Vysoko posadené ťažisko znamená ťažšiu manipuláciu, bicykel je menej stabilný.
• Väčšie dieťa môže prekážať v rozhľade a pri riadení bicykla.
• Je vhodná iba na kratšie vzdialenosti.

Sedačka upevnená vzadu

• Je vhodná pre staršie deti (až približne do 4 rokov veku). Jej maximálna nosnosť je 20-22 kg.
• Pre sedačku je celý bicykel pomerne nestabilný pri rozjazde aj zastavovaní.
• Bicykel nemôžete odložiť, prípadne oprieť, ak v sedačke dieťa spí. (Majte však na pamäti, že dieťa by v sedačke spať nemalo, pretože v spánku nemá spevnené chrbtové svaly a chrbtica nie je chránená proti natriasaniu.)
• Dieťa vzadu zle vidí, sedačka mu však poskytuje viac komfortu a je aj bezpečnejšia ako predná sedačka.
• Hodí sa aj na dlhšie trasy.

Prívesný vozík za bicykel (tzv. croozer)

• Vďaka špeciálnej vložke pre dojčatá môžete vo vozíku prevážať aj najmenšie deti. Niektoré cyklovozíky sú uspôsobené aj na prepravu dvoch detí naraz.
• Chráni dieťa pred vetrom, dažďom a prachom, je kryté pred slnkom, a zároveň zaisťuje perfektné odvetrávanie.
• Je pomerne stabilný. Aj v prípade pádu je dieťa chránené kovovou konštrukciou.
• Je dokázané, že šoféri pri predbiehaní nechávajú väčší priestor medzi vozíkom a ich autom, ako keď predbieha iba bicykel so sedačkou.
• Dieťa je vo vozíku v pomerne obmedzenom priestore a bez kontaktu s rodičom.

Prečítajte si tiež:

• Deti a opaľovanie alebo aby leto nebolelo

Na odrážadle sa dieťa učí rovnováhe

Oslávi váš drobec čoskoro svoje druhé narodeniny? Potom môžete začať koketovať s myšlienkou, že si vychováte malého cyklistu, ktorý bude na výletoch sám šliapať do pedálov. Čím začať? Zadovážte mu odrážadlo!

V časoch, keď boli na trhu iba detské bicykle s prídavnými kolieskami, napadlo jednému oteckovi odmontovať pedále a kľuky, a prvé „odrážadlo“ pre najmenších bolo na svete. Tento čoraz obľúbenejší detský dopravný „prostriedok“ má jednu veľkú výhodu, a preto by ste ho pri učení jazdy na bicykli nemali preskočiť. Dieťa sa na ňom totiž naučí rovnováhe, manévrovať s riadidlami i brzdiť. Prechod na klasický bicykel potom môže byť úplne bezproblémový a nie je výnimkou, že niektoré šikovnejšie deti potom dokážu jazdiť na bicykli už od prvého dňa samy.

Na Babywebe tiež nájdete:

Hráme sa s dieťatkom
Ako ošetriť drobné poranenia
Chôdza je najlepšie cvičenie

Na čo si dať pri výbere odrážadla pozor:

1. Rám konštrukcie by mal byť dostatočne odolný a pevný. Nezáleží na tom, či bude z kovu, plastu, alebo z dreva, mal by však vydržať aj hrubšie zaobchádzanie.
2. Horná rámová trúbka by mala byť relatívne nízko, aby v prípade, že dieťa zastaví a postaví sa, zostával medzi rámom a rozkrokom dieťaťa priestor.
3. Odrážadlo musí byť ľahké. Počítajte s tým, že minimálne tretinu času pobytu vonku ponesiete odrážadlo v ruke vy rodičia. Navyše sa na ľahkom, ale zároveň robustnom odrážadle dieťaťu lepšie pôjde a ľahšie udrží rovnováhu.
4. Skontrolujte výšku sedáka a možnosť jeho nastavenia. Inak sa vám môže stať, že na darček, ktorý ste v dobrej viere svojmu dieťaťu venovali, sa bude môcť posadiť až o niekoľko mesiacov.
5. A pozor – brzda je v prípade odrážadla skôr na škodu!

Bez prilby sa nejazdí!

Zo zákona musí mať prilbu na hlave každý cyklista mladší ako 18 rokov vrátane dieťaťa v cyklosedačke.

Pri jej kúpe dbajte na to, aby bola:

  • pohodlná, no aby zároveň dobre priliehala,
  • s nastaviteľným pásikom, poriadne upevnená a s jednoduchým zapínaním,
  • s dostatočným odvetráváním,
  • dobre viditeľná aj z veľkej vzdialenosti,
  • s bezpečnostnou atestáciou.

Kupujeme prvý bicykel: S kolieskami alebo bez nich?

Len čo dieťa zvládne jazdu na odrážadle, môžete vyskúšať bicykel. Pre menšie deti zvoľte ešte bicykel s postrannými kolieskami, ktoré dieťaťu pomáhajú udržať balans. Šikovnejší „odchovanci“ odrážadiel však možno ani kolieska potrebovať nebudú. Prídavné kolieska totiž pomôžu s udržaním rovnováhy, ale bicykel je vďaka nim zas ťažší, čo môže byť predovšetkým pre slabšie deti skôr demotivujúce.

Základným kritériom pri výbere bicykla je bezpečnosť, preto vyberajte dôkladne a len kvalitné modely. Dôležitá je predovšetkým správna veľkosť bicykla. „Bicykel sme našej Barunke kúpili k jej tretím narodeninám a ona sa doň od prvej chvíle zamilovala. Stačilo pár dní, keď sme jej pomáhali s rovnováhou tým, že sme ju pridržiavali zozadu za sedačku bicykla, ale postupne bola čoraz istejšia a istejšia, až nám jedného dňa jednoducho ,ušla´ a odvtedy jazdí sama,“ opisuje proces učenia na bicykli mamička Tereza.

Ak si dieťa na bicykli ešte nie je úplne isté, malo by spoľahlivo dočiahnuť nohami na zem. Bicykel určite neskúšajte bez toho, aby ste si ho predtým vyskúšali. Ďalším podstatným prvkom je možnosť prispôsobenia bŕzd krátkym detským prstíkom tak, aby sa dali priblížiť k riadidlám. Ostatné kritériá sú veľmi podobné tým, ktoré platia v prípade odrážadiel. Najlepšie však urobíte, ak pri kúpe bicykla zájdete do špecializovaného obchodu, kde vám s výberom poradia odborníci.

Pri prvých výletoch na bicykli sa vám môže zísť aj závesná (ťažná) tyč – upevňuje sa na sedlovku bicykla dospelého a k hlavovej rúrke bicykla dieťaťa. Výhodou je to, že tyč sa dá kedykoľvek odpojiť a znovu pripojiť, malý cyklista teda môže striedať aktívne šliapanie s odpočinkovou fázou, keď sa nechá rodičom viezť.

Koľko kilometrov zvládne dieťa prejsť?

  • 3 roky: 1 až 2 km
  • 4 – 6 rokov: max. 15 km
  • 6 – 8 rokov: max. 25 km
  • 8 – 10 rokov: max. 30 km
14.7.2015 12:25| autor: Redakcia Baby-webu.sk
Viac o téme: detidieťamamička

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist