Podľa čoho vyberáte prací prášok pre bábätko?

Čakáte bábätko, do pračky práve dávate mini oblečenie, ale v tú chvíľu sa zarazíte: aký prací prostriedok pre toho maličkého tvora vlastne použiť? Stačí trochu lepší prášok, ktorý používate už roky, alebo je teraz dobré siahnuť po obzvlášť šetrnom prípravku? A máme ho vyberať podľa ceny, zloženia alebo podľa toho, či pri jeho výrobe netrpeli žiadne pokusné zvieratá?

Aké skúsenosti majú naše tehuľky:

Tehuľka Kveta
Vyberám podľa funkčnosti. Keď sme začali prikrmovať, detský prací prášok už fľaky, napríklad od mrkvy, nezvládol, aj keď som oblečenie predtým namočila. Dosť ma limituje aj cena, tie najdrahšie a možno najúčinnejšie prostriedky si jednoducho dovoliť nemôžem.
Na namáčanie veľmi špinavých vecí od jedla mi kamarátka odporučila obyčajné žlčové mydlo a musím povedať, že je dobré. Aviváž som prestala používať aj na naše oblečenie.
Teraz len bojujem s našou náladovou pračkou, ktorá sa občas rozhodne, že prať nebude. Tak jej vždy pohrozím, že pôjde na smetisko a ona sa umúdri.

Podľa čoho vyberáte, milé mamičky, prací prášok pre bábätko? Podľa ceny, reklamy, rady kamarátky alebo podľa citlivosti pleti vášho dieťatka? Čo sa osvedčilo vám? Napíšte nám sem.

Tehuľka Helena
Keďže mám sama dosť citlivú pokožku, odjakživa periem aj veci pre seba len v pracích géloch, a to len v tých pre deti alebo s označením Senzitív. Klasický prášok na pranie nepoužívam vôbec. Čo sa týka prania vecí pre malého, dodržujem všeobecné rady. Mám nastavený prací program s dvojitým máčaním, aby som bielizeň zbavila všetkých zvyškov pracieho gélu, namiesto aviváže dávam dve lyžičky jablkového octu – nesmrdí ako obyčajný ocot a bielizeň je po ňom príjemne mäkká – to sa týka hlavne nových bavlnených plienok. Tie sú totiž bez aviváže alebo octu aj po vypraní na dotyk dosť nepríjemné.

Osvedčený recept: Až bude maličký na svete, mám na pranie odolnejších škvŕn tip od mojej babky – ona perie bielizeň s odolnými škvrnami dodnes v obyčajnom jadrovom mydle, ktoré stojí v drogérii asi 50 centov. Nastrúha mydlo, pridá do neho pár lyžíc jedlej sódy a vodu, špinavú bielizeň do tej zmesi cez noc namočí a ráno vyperie bežným spôsobom.

Tehuľka Lucka:
Pre bábo ešte neperiem, pretože ešte žiadne oblečenie nemám:). U mňa rozhoduje citlivosť pokožky môjho manžela, preto periem v Jeleňom slize, ktorý si sama vyrábam.
Riešenie som hľadala všade, kde sa len dalo, nakoniec som ho našla na internete. Jelení sliz používam už vyše roka a som spokojná, a hlavne manžel už netrpí žiadnym zčervenaním, svrbením alebo pálením pokožky.
Len na bielu bielizeň používam bežný prací prášok, pretože na vysoký stupeň Jelení sliz bielu bielizeň (ponožky, pracovné tričká, plachty) už nevyperie. Alebo vyperie, ale zostane to šedivé.
Na škvrny od čohokoľvek sa mi osvedčilo žlčové mydlo. Stačí pred praním potrieť. To som ale musela robiť aj pri praní v normálnych práškoch, a že som si ich teda vyskúšala.
Mám rada voňavú bielizeň, preto používam aviváž, ktorá prekvapivo manželovi nevadí, takže striedam vône aj značky podľa momentálnej nálady. Vo všeobecnosti platí, že lacná značka veľmi dlho nevydrží voňať, skoro by som povedala, že sa vyvonia už na sušiči.
Či takto budem prať aj bábätkovské veci, naozaj netuším. To rozhodnutie je ešte ďaleko :).

Dvojnásobná mamička Anna (Štefan 6 rokov, Alžbeta 2 roky)
Hlavná je cena a potom citlivosť pokožky mojich detí. Pri malom Štefanovi som používala prášok pre deti, ale vysypal sa po ňom. Mal vyrážky po celom tele, okrem miesta, kde mal jednorázové plienky, takže to bolo jasné.
Potom som na odporúčanie kamarátky prešla na tekutý ekologický prostriedok, potom už chlapček nemal ani jednu vyrážku.
Keď sa mala narodiť Betka, išla som ešte ďalej a našla som si skvelú vec – pracie orechy. Deti sú od tej doby úplne v poriadku. Ich veci ale periem dôsledne zvlášť, len výnimočne pristrčím nejaký Števkov kúsok k našej bielizni.
Aviváž nepoužívam žiadnu.

Záver? Pre nás veľké prekvapenie. Naše mladé moderné mamičky úplne ignorujú reklamu, cenu riešia len vtedy, ak je veľmi vysoká, ale hlavným kritériom výberu je citlivá pokožka ich bábätiek či manželov.

A najväčšie prekvapenie?

Hlavnú rolu hrajú tradičné recepty od starých mám a kamarátok. Je to aj vaša cesta? Napíšte do našej diskusie.

Na Babywebe si tiež prečítajte:

Detské otravy – ako im predchádzať a ako na ne reagovať
Suchá pokožka bábätka
Starostlivosť o bábätko
Oblečenie pre bábätko

3.5.2011 6:07| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist