Letná starostlivosť o najmenšie deti

Mamičky, hlavne prvorodičky, bývajú v mnohých prípadoch úzkostlivé a často dieťatko obliekajú príliš. Pritom sa stačí riadiť jednoduchým pravidlom: „Bábätku toho oblečiem toľko ako sebe, maximálne o vrstvu viac!“

To potvrdzuje aj pediater MUDr. Josef Dalecký: „V letných mesiacoch by bábätko malo byť oblečené iba do jednej vrstvy, dôležité je však zakryť celé telíčko a chrániť ho pred priamym slnkom. Materiál by mal byť príjemný a najmä priedušný, nevyhnutným kúskom oblečenia by mala byť čiapočka alebo klobúčik.“

Pri prvej aklimatizácii bábätka na vonkajšie prostredie treba dávať pozor na prehriatie organizmu, ochranu pred slnkom a dbať na prísun dostatočného množstva tekutín. Do jedného roka veku by ste dieťa nemali priamemu slnečnému žiareniu vystavovať vôbec, jeho pokožka je tenká a nemá vyzretú schopnosť pigmentácie. S bábätkom platia prísnejšie pravidlá pobytu na slnku. Najvhodnejšie je tráviť voľný čas v tieni a aj tam dieťa chrániť ochranným krémom s SPF faktorom aspoň 50, a to aj na častiach tela ukrytých pod oblečením.

V prípade slnečného počasia buďte s bábätkom vonku hlavne dopoludnia, teda zhruba do 11. hodiny, a popoludní až od tretej. Apropo: Vedeli ste, že teplota v kočiariku sa na priamom slnku môže vyšplhať až na 50 °C?

Ako dieťa obliekať a chrániť pred slnkom

Letné oblečenie pre deti vyberajte vo svetlých farbách, ideálna je biela, ktorá dobre odráža slnečné lúče. Je dôležité myslieť na to, aby oblečenie pre deti bolo z kvalitného materiálu, aby pokožka dieťaťa mohla dýchať. Už aj na našom trhu sa objavilo detské oblečenie s UV ochranou až 50+, ktoré dieťa chráni rovnako ako opaľovacie krémy s ochranným faktorom, no s tým rozdielom, že nestráca účinnosť ani vo vode. Nezabúdajte na klobúčik (ideálne s UV).

Skúsené mamičky v internetových diskusiách čerstvým matkám letných novorodencov radia, že je dobré bábätko z kočiarika pri akejkoľvek príležitosti vybrať, položiť do tieňa a vyzliecť. Bábätká skrátka väčšinou milujú preťahovanie, keď sú nahé. Regulovať teplotu v kočiariku pomôžu aj odvetrávacie matrace a odvetrávacia korba.

Nesprávne oblečené bábätko spoznáte tak, že je spotené, má mokrý zátylok, hlavičku i telíčko. Overiť si to môžete aj hmatom – oblečenie býva vlhké. Pri miernom prehriatí dieťatko ochladíte a osviežite ovlažením zátylku, nožičiek a ručičiek.

Dojčenie v lete

Ak svoje dieťa dojčíte, v horúcich mesiacoch viac než kedykoľvek inokedy dbajte na pravidelný prísun tekutín. Počas dňa by ste mali vypiť približne tri litre – v takom prípade nedôjde k obmedzeniu produkcie mlieka. Plne dojčené bábätko ani v lete nepotrebuje iné tekutiny okrem materského mlieka (prípadne mu môžete podať dojčenskú vodu na lyžičke), mlieko by ste však mali dieťatku dopriať, kedykoľvek si ho bude žiadať, čo môže byť v horúcich dňoch častejšie ako inokedy. Zrejme bude sať viac predného mlieka, ktoré hasí smäd, a to aj v čase medzi dojčeniami.

Čítajte tiež:

Na čo si dať pozor

  • Bez obmedzenia môžete aj pri dojčení používať opaľovacie ochranné krémy, vyberajte si však kvalitné a radšej na fyzikálnej báze.
  • Opaľovacie prostriedky môžete aplikovať aj na prsty – vyhnite sa však oblasti dvorcov a bradaviek, aby sa zvyšky krému, mlieka či oleja nedostali do úst bábätka.
  • Pozor na prehriatie – zloženie materského mlieka sa síce na slnku nemení, ale v prípade úpalu či nevoľnosti by zrejme k zmenám v jeho produkcii došlo.
  • Ak si dopriavate plávanie, či už v bazénoch, alebo prírodných nádržiach, pred každým dojčením sa osprchujte čistou vodou.
  • V letných mesiacoch vás môže zaskočiť viróza alebo hnačka či vracanie, napríklad ako následok pobytu na slnku alebo po konzumácii nedostatočne tepelne upravených potravín. Aj pri takomto oslabení organizmu môžete bez obáv naďalej dojčiť – k bábätku sa tak dostanú potrebné protilátky, ktoré ho ochránia pred nákazou. Dôležité je dôsledne dbať na dôkladnú hygienu rúk a neustále dopĺňať tekutiny. Prípadné užívanie liekov v období dojčenia konzultujte so svojím lekárom.
  • Ak by hnačkovým ochorením trpelo v lete bábätko, rozhodne sa dojčenia nezriekajte – materské mlieko je najlepší liek.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist