Máme mačku a malé dieťa

Zviera v byte nikdy nemôže byť radosťou či starosťou iba jedného člena rodiny, ale všetkých, ktorí v nej žijú. Mnohých domácich miláčikov chováme v domácnostiach výhradne kvôli deťom. Nie je vôbec vylúčené, že keď jedného dňa vaše deti dospejú, spoločnú domácnosť opustia a mačka bude ešte fit. Preto si nikdy neberte mačku „kvôli deťom“, ale výhradne pre seba!

Mačka je živá bytosť a aj malé dieťa sa musí naučiť rešpektovať jej práva – hlavne právo na pokoj a spánok. Nikdy netolerujte ani najmenšie náznaky surovosti – už len nedostatok pokoja môže zo strachu vyústiť do agresívneho alebo útočného správania. 

Mačka je každý deň odkázaná na svojich majiteľov. Nielenže potrebuje krmivo a vodu, ale aj výmenu podstielky, dostatok hračiek, škrabadlo na pazúriky a veterinárnu starostlivosť. Nehovoriac o našej pozornosti a pohladení.
Dospelé mačky sú všeobecne pokojnejšie ako mačiatka, no aj tie dokážu spôsobiť plno problémov počnúc likvidáciou kvetov a končiac možnou prípadnou nečistotnosťou (hlavne ak sú opakovane rušené na toalete!).

Na 10. Medzinárodnej konferencii o vzťahu človeka a zvieraťa v Glasgowe bola prezentovaná štúdia zameraná na 100 mladých majiteľov mačiek vo veku pod 13 rokov s týmito závermi:
* 80 % detí potvrdilo, že im mačka pomohla lepšie vychádzať so svojou rodinou a s priateľmi
* 81 % detí sa zhodlo v tom, že sa o svojich pocitoch porozprávajú radšej s mačkou ako s mamou, otcom či kamarátom
* 87 % detí považuje svoju mačku za „blízkeho priateľa“

Na Babywebe tiež nájdete:

Aké zviera k dieťaťu?
Ako zoznámiť svojho psa s dieťatkom

3.5.2011 7:10| autor: Šárka Navarová
Viac o téme: detidieťavšeobecne

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist