S bábätkom na koncert?

Ste do koča aj do voza a máte po nedávnom pôrode neutíchajúci záujem o kultúrne a spoločenské dianie? Smútite za uvoľnenou atmosférou hudobných festivalov? Určite vám však napadá, ako to bude vnímať vaše dieťa.

Počúvanie obľúbenej, nie veľmi hlasnej hudby môže vás aj dieťa príjemne naladiť, ale na hlasnú hudbu a hluk všeobecne si dajte radšej pozor. Maličké deti na hudobné festivaly, samozrejme, nepatria. Hluk im veľmi prekáža. Nejde len o možné poškodenie sluchu, ale aj o psychický stres, ktorý môže dieťaťu spôsobiť.

Ťažko síce bude niekto brániť činorodým rodičom, aby brali svoje deti všade so sebou. Je však dobré uvedomiť si niektoré riziká s tým spojené.

Trvalé poškodenie sluchu

Podľa pediatra Martina Gregoru to príroda, našťastie, zariadila natoľko chytro, že dojčatá aj batoľatá sú schopné časom sa s následkami veľkého hluku vyrovnať, takže k dlhodobému poškodeniu dôjsť nemusí. Ale aj krátkodobé poškodenie je úplne zbytočné. A navyše, ak by dieťa bolo opakovane vystavované nadmernému hluku, porucha sluchu nakoniec skutočne nastane.

Aspoň na chvíľku

Ak vám to nedá a na akciu aj tak vyrazíte, možno vám napadne zveriť dieťatko na chvíľu niekomu, kto na vás počká na pokojnejšom mieste. V takomto prípade však nezabudnite človeku, ktorému dieťa zveríte:
• dať číslo svojho mobilného telefónu, uistiť sa, že máte nabitú batériu a zapnuté zvonenie alebo vibrovanie
• dohovoriť si čas a miesto vyzdvihnutia dieťaťa
• vysvetliť všetku potrebnú starostlivosť o dieťa počas daného obdobia
• vybaviť dieťa náhradnými plienkami, oblečením, prípadne jedlom a pitím
• nezabudnúť mu pribaliť lieky, ak ich dieťa pravidelne užíva, upozorniť na jeho možné alergické reakcie.

V prípade, že dieťa bolo vystavené veľkému hluku dlhší čas, odporúčame pre istotu po takejto udalosti čo najskôr navštíviť detského lekára.

Na Babywebe tiež nájdete:

Ako prežiť leto s bruškom?
Siahnite po knižke
Tehotná, koncerty a festivaly

Autor: Bc. Magdalena Holancová

6.10.2010 12:02| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist