Látkové plienky – rozum do vrecka

Rozhodli ste sa vyskúšať látkové plienky a strácate sa v ponuke trhu? Pomôžeme vám zorientovať sa a vybrať to správne pre zadoček vášho drobca.

Moderné látkové plienky fungujú na princípe absorpčného vnútra a nepremokavej vonkajšej vrstvy. Ušité sú zvlášť alebo spolu, závisí to od typu plienky.

Látkové plienky a nohavičky v jednom

Zaraďujem k nim plienky AIO a kapsové plienky. Jednoduchá manipulácia je hlavne preto, že obliekame len jednu vrstvu. Plienky sa tvarovo približujú k tým jednorazovým, takže manipulácia s nimi je rovnako jednoduchá.

AIO – all in one

Táto skratka sa používa pre plienky, ktoré majú „všetko v jednom“. Majú najbližšie k jednorazovým plienkam. S ich používaním máte najmenej práce.

Obliekajú sa rovnako ako jednorazové plienky, len po použití ich nehodíte do koša, ale do pračky. Skladajú sa z nepremokavej, ale priedušnej vonkajšej vrstvy. Vnútro plienky je tvorené materiálom pohlcujúcim vlhkosť, ktorý je na inkriminovaných častiach v niekoľkonásobných vrstvách.

Sú vhodné ako na noc, tak aj na dlhšie prechádzky, či cestovanie.

Kapsové plienky

Od plienok „all in one“ sa líšia svojou vnútornou kapsou, podľa ktorej sú aj pomenované. Do tejto kapsy vkladáte plienky, ktoré sú väčšinou súčasťou balenia. Výhodou je, že si sami môžete vybrať, koľko vrstiev do kapsy vložíte a tak korigovať absorpčnú schopnosť plienky.

Ich výhodou je, že oproti AIO rýchlejšie schnú, keďže vkladacie jadro môžete sušiť zvlášť. Vďaka korekcii sacej schopnosti majú široké uplatnenie.

Pre ľahkú manipuláciu sú spolu s AIO obľúbené hlavne u oteckov, ktorým zväčša chýba potrebná zručnosť.

Látkové plienky

Na trhu nájdeme niekoľko typov látkových plienok. Spoločné majú to, že pohlcujú vlhkosť, ale je potrebné na nich obliekať nepremokavé vrchné nohavičky.

Nohavičkové plienky

Majú tvar jednorazovej plienky. Je na nich potrebné obliekať vrchné plienkové nohavičky. Predávajú sa aj tzv. viacveľkostné nohavičkové plienky. Tie majú zmenšovacie patentky. Viete ich preto využiť od narodenia až po nočník.

Zaväzovacie plienky

Sú to v podstate nohavičkové plienky, ktoré sa nezapínajú na patenty či suchý zips, ale zaviažu sa na mašličku. Ich výhodou je hlavne nižšia cena.

Manipulácia s nimi je náročnejšia, hlavne ak sú už deti väčšie a mrštnejšie.

Štvorcové plienky

Ide o klasické štvorcové plienky, ktoré poznáme už z minulosti. Vďaka rôznym systémom skladania sú využiteľné ako pre novorodenca, tak pre batoľa. Pri menších deťoch sa fixujú špeciálnou sponkou, pri väčších stačí, ak ich vkladáte do nepremokavých nohavičiek. Ich najväčšou výhodou je rýchle schnutie a všestranné využitie.

Vkladacie plienky

Sú to anatomicky tvarované plienky, ktoré sa vkladajú do vrchných nohavičiek. Môžu mať tvar piškóty či dlhého pásu, ktorý sa na inkriminovaných miestach navrství.

Čítajte tiež:

Vrchné plienkové nohavičky

Ich úlohou je neprepustiť vlhkosť, ktorú zachytila plienka.

PUL

Sú to polyesterové nohavičky s vnútorným polyuretánovým náterom. Môžu sa prať až na 60ºC. Napriek tomu, že sú nepremokavé sú relatívne priedušné. Predávajú sa naťahovacie, so zapínaním na suchý zips či na patentky.

Vlnené

Tieto vrchné nohavičky sú maximálne priedušné. Vo väčšine prípadov sú vyrábané zo 100% merino vlny, ktorá má prirodzené antibakteriálne účinky. Aby však boli nepremokané, je nutná ich pravidelná impregnácia v lanolínovej kúre aspoň po každom druhom praní.
Nemusia sa však prať po každom použití, stačí ich nechať preschnúť na vzduchu. Nevýhodou je, že sa môžu prať len na 30ºC a veľmi dlho schnú.

Flísové

Je to kompromis medzi PUL a vlnenými nohavičkami. Ich výhodou je podobne ako pri vlnených výborná priedušnosť. Problémom býva, že pri dlhšom sedení premokajú. Pri bábätkách, ktoré ešte nesedia, ich môžete spokojne používať počas celého dňa.

Mohlo by sa hodiť

Ak sa rozhodnete pre látkové plienky, možno sa vám budú hodiť aj tieto maličkosti:

Vedierko alebo vak na použité plienky
Odporúčame vedierko s vrchnákom alebo nepriepustný vak na plienky. Zíde sa vám aj menšie nepremokavé vrecko na cestovanie.

Separačné vložky

Vkladajú sa do plienky priamo pod zadoček. Oddelia stolicu od plienky a tá sa potom spolu s obsahom spláchne do záchoda. Zabránia znečisteniu plienky a zabezpečujú bábätku pocit sucha.

Pozrite sa na našu diskusiu o plienkach. Zapojte sa! Sme zvedaví na váš názor!

5.4.2016 12:17| autor: Eva Ondrášeková
Viac o téme: detidieťaplienky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist