Elektronickí strážcovia detí sú na nezaplatenie

Bábätko je už na ceste a vám už v hlave víria predstavy, ako mať čo najväčšiu istotu, že bude stále v poriadku? Pomôžu vám šikovní elektronickí strážcovia. Nie je však strážca ako strážca. Ako sa v nich vyznať?

Strážcovia sa delia podľa typu do viacerých kategórií:

Analógoví strážcovia sú vhodní predovšetkým do menej obývaných miest, ako sú dediny, prípadne okrajové štvrte miest, pretože im v prevádzke nebránia stromy (pracujú väčšinou na nižších frekvenciách) a majú malý počet prenosových kanálov. Tým sa zásadne líšia od tých digitálnych.

Digitálni strážcovia sú lepšie chránení proti rušeniu ostatnými prístrojmi (napríklad inými elektronickými strážcami, ak ste v prostredí, kde je viac takto sledovaných detí). Dajú sa rozdeliť do dvoch podskupín:
– Strážcovia so miest a husto osídlených oblastí.
– Strážcovia s vibračným upozornením vhodní napríklad pre hluchonemých rodičov.

Videostrážcovia

Dosah videostrážcov je neporovnateľne menší ako v prípade klasických zvukových strážcov! Sú preto vhodní skôr do menších bytov alebo, ak nájdete dobré umiestnenie, aj do dvojpodlažných rodinných domov. V porovnaní s inými typmi sú náchylnejší na rušenie, napr. od mikrovlniek či wi-fi.

Všetci videostrážcovia prinášajú obraz v pásme 2,4 GHz, čo znamená, že pri prenose budú prekážať stromy a steny – sú teda vhodní skôr na stálu inštaláciu do detských izieb a tam, kde je medzi prístrojmi priama viditeľnosť.

Niektorí moderní videostrážcovia majú oddelený prenos zvuku na inej frekvencii. Takíto videostrážcovia potom zastanú i funkciu klasických strážcov.

Aký je rozdiel medzi videostrážcami a monitorovacím systémom?

Nenechajte sa pri nákupe zmiasť, pretože monitorovacie systémy nemajú funkcie, ako sú indikácia hluku, prenos aktivovaný hlukom atď. Pred nákupom si všetko prečítajte a premyslite.

Všetci strážcovia sú zložení z dvoch základných jednotiek:
Rodičovská jednotka – je to tá časť prístroja, ktorú majú rodičia pri sebe. Z tejto jednotky budete počúvať dieťatko alebo napríklad sledovať teplotu vzduchu v miestnosti u bábätka. K bábätku nemôžete vyslať žiadny signál.

Detská jednotka – prístroj, ktorý bude u bábätka. Obsahuje citlivý mikrofón, ktorý má za úlohu snímať zvuky. Niektorí strážcovia dokážu merať aj teplotu, vlhkosť alebo monitorovať dych bábätka.

Monitory dychu alebo snímače pohybu

Snímač pohybu je špeciálny elektronický strážca (väčšinou nesprávne nazývaný „monitor dychu“), ktorý slúži na snímanie pohybov dieťatka v postieľke. V prípade, že snímač nezachytí žiadny pohyb, signalizuje alarm. V súčasnosti tieto snímače pohybu (monitory dychu) používajú všetky pôrodnice a tiež väčšina mamičiek. Vďaka týmto prístrojom sa už podarilo zachrániť veľa bábätiek, ktoré by inak postihol syndróm náhleho úmrtia.

Snímače pohybu (monitory dychu) je dobré používať spoločne so zvukovým strážcom. Keby totiž náhodou došlo k zastaveniu dychu, snímač pohybu (monitor dychu) spustí poplach. Môže sa však stať, že tento poplach nebudete počuť, pretože budete práve vtedy vonku alebo niekde vo väčšej vzdialenosti. Keď budete mať aj zvukového strážcu, budete mať istotu, že zvuk sa k vám donesie.

Existujú aj prístroje, ktoré kombinujú funkciu zvukového strážcu a monitora dychu v jednom.

PMR vysielačky s funkciou strážcov

Potrebujete elektronických strážcov s maximálnym dosahom? Zadovážte si vysielačku alebo občiansku rádiostanicu.

Dosah signálu vysielačky je podľa typu 3 až 10 kilometrov. Je však ovplyvnený okolitým prostredím. V zastavanej oblasti alebo v kopcovitom teréne môže byť dosah výrazne obmedzený a nemusí prekročiť 500 m. V ideálnych podmienkach môže byť dosah týchto vysielačiek viac ako 10 km.

Stanice môžete používať v rámci celej Európskej únie, v USA však nie. Vysielačka PMR (Personal Mobile Radio) pracuje v pásme 446,00625 až 446,1 MHz.

Tieto vysielačky majú nevýhodu v tom, že je ich možné bez problémov odpočúvať a pracujú s pomerne veľkým vyžiareným výkonom. Preto je lepšie vysielaciu (detskú) jednotku umiestňovať ďalej od bábätka, prípadne použiť handsfree alebo externý mikrofón.

Odporúčania:

– V prípade detských jednotiek sa vyhýbajte výrobkom s kovovými anténami, pretože to nie je bezpečné.
– Dosah elektronického strážcu – číslo, ktoré uvádza výrobca, platí v ideálnych podmienkach bez prekážok. Za normálnych okolností bude platiť asi trikrát menšie číslo.

Viac o téme: pôrodnicerodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist