V čom tkvie sila materských centier?

Boli ste už niekedy na návšteve v Materskom centre? Mnohí z nás nemajú jasnú predstavu, čo znamená materské centrum.

materska-centra-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Sú to zariadenia pre mamičky, ktoré ponúkajú rôzne sociálne interakcie medzi mladými rodinami. Väčšinou sú matky na materskej dovolenke izolované od spoločnosti, nestretávajú sa s priateľmi, točia sa v kolotoči cumlíkov, varenia, upratovania a plienok.

Sú väčšinou stále doma s dieťaťom a práve centrá im poskytujú možnosť ako utiecť zo stereotypného života. Mamy na materskej dovolenke mávajú často pocit osamelosti, opustenosti alebo skľúčenosti, a preto zakladajú tieto centrá, aby sa vyhli nepríjemným pocitom.

Tiež, aby sa  navzájom podporovali a edukovali. Tieto centrá pre mamičky začali fungovať na Slovensku  už v roku 1996 a dnes je dokonca na Slovensku zriadená  Únia materských centier.  Centrá sú založené  z potrieb matiek, stretávať sa, byť v spoločnosti a zdieľať problémy súvisiace s materstvom spoločne s inými matkami, rodinami.

Aké sú výhody a aktivity centier?

Centrá podporujú matky v príprave na ich rodičovské úlohy ponukou kurzov predpôrodnej prípravy. Ďalšie aktivity, ktoré praktizujú sú rozvoj detskej kreativity, taktiež vzdelávanie sa v cudzích jazykoch, kurzy tanca, maľovanie a iné.

Všetko je v kompetencii matiek a krúžky sú kvalitné, vedené entuziastickými matkami, niekedy odborníčkami na danú oblasť. Matky sú niekedy učiteľkami a majú zodpovedajúce vzdelanie pre vedenie týchto kurzov, vyučujú keď sú na materskej dovolenke.

Matky vedú materské centrá a organizujú ich na dobrovoľníckej báze. Poplatky v centrách nie sú drahé, pretože ich cieľom nie je zdierať  matky na materskej, ale sú zriadené na báze spolupatričnosti s cieľom vybudovať  si sociálne zázemie. Spomínané kurzy sú tiež platené iba symbolicky.

Materské centrá môžu čerpať finančné prostriedky iba od sponzorstva, verejných zbierok,  prípadne granty z Európskej únie. Centrá si netreba zamieňať so škôlkami, alebo jasličkami, sú totiž odlišnými zariadeniami.

Sociálne kontakty bez strachu

To, že sa dieťa v materskom centre zúčastňuje všetkých aktivít so svojím rodičom, mu umožňuje nadväzovať prvé sociálne kontakty bez strachu, pretože matka je stále s ním. Je to takpovediac aj príprava na budúcu škôlku.

Prínosom materských centier je aj kontaktovanie sa s deťmi rôzneho veku. Takisto sa v materských centrách združujú a vzdelávajú aj mamičky. Vedú sa rôzne prednášky a workshopy. Najväčším prínosom však je najmä kontaktovanie sa s druhými rodičmi, nadväzovanie priateľstiev, sociálne interakcie s inými rodičmi.

Samotná Únia materských centier spustila projekt  tzv. poradne pre  ženy ohrozené domácim násilím. V súčasnosti však organizujú aj iné kampane ako napríklad Míľa pre mamu, Ďakujem, že si mama, Vstúpte s dieťaťom,  Medzinárodný deň materských centier a iné. Materské centrá nielen združujú rodiny, pomáhajú vo vzdelanosti, ale tiež inšpirujú deti a aj malých šibalov.

Materské centrá vo všeobecnosti predstavujú otvorenú a priateľskú komunitu. Vzájomne sa inšpirujú, poskytujú si poradenstvo pri riešení vzniknutých problémov. Súc skôr založené na dobrovoľníctve v rámci využitia voľného času.

Zoznam centier, ktoré sú registrované v Únii materských centier k roku 2019:

Banská Bystrica, RC Hviezdička

Banská Bystrica, MC Mamina

Bánovce nad Bebravou, MC Anjelikovo

Bratislava, RC Dlháčik

Bratislava, RC Klbko

Bratislava – RC Obláčik

Bratislava, RC Prešporkovo

Bratislava, RC Ráčik

Galanta, RC Bambuľkovo

Handlová, MC Lienka

Hriňová, MC Mravček

Humenné, RC Malíček

Košice – MC Lentika

Košice – MC Pastierik

Košice – RC Stonožka

Levice, MC Medulienka

Lipová, MC Nezbedko

Liptovský Mikuláš, MC Zornička

Malacky, MC Vánok

Martin, RC Wings

Myjava, MC Pampúšik

Námestovo, MC Drobček

Nitra, MC Klokanček

Nižná, MC Dupajda

Nováky, MC Nováčik

Nové mesto nad Váhom, MC Bambi
Pezinok, MC MamaTataJa

Poprad, MC Bambino

Považská Bystrica, MC Včielka

Prešov, ROC Emerka

Prievidza – MC Slniečko

Rohožník, MC Kvietok

Rožňava, MC Meduška

Ružomberok, MC Nevedko

Sečovce, MC Sovička

Senec, RC Senecké slniečko

Sereď, RC Mamaklub

Stará Turá, MC Žabka

Svit, RC Ako doma

Šaľa, MC Mamy mamám

Šamorín, MC Babaklub

Trenčianske Teplice, RC Ovečka

Trenčín, MC Srdiečko

Veľké Zálužie – MC Blšky

Vráble, MC Chrobáčik

Zlaté Moravce, MC Mami- Oáza

Zvolen, RC Rodinka

Žilina, MC Levík

Žilina, MC Nezábudka

Na Slovensku funguje mnoho materských a rodinných centier, ktoré chránia záujmy matiek a ich ratolestí. Nápad založiť materské centrá prišiel zo západnej Európy, kde sú materské centrá bežné. 

Sú založené na princípe rodinnej spolupatričnosti, tak ako aj u nás. V materských centrách nájdu rodičia ihriská, jazykové kurzy pre deti, pohybové a rytmické hry a cvičenia, kreatívne dielne, tábory a nakoniec veľmi nápomocné opatrovateľské služby pre deti.

Mamičky s deťmi platia v centrách za vstup väčšinou symbolické poplatky, určite to nezruinuje rodinný rozpočet a rodičia majú  možnosť zdieľať svoje pocity a život s okolím.

22.10.2020 5:40| autor: PhDr. Bosáková Natália | zdroj: Únia materských centier

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist