Do lietadla s dojčaťom

Najlepším spôsobom dopravy s malými deťmi na väčšie vzdialenosti zostáva stále lietanie. Štatisticky najbezpečnejší dopravný prostriedok je najrýchlejší, pohodlný a v poslednom čase už nie je ani taký finančne náročný.

Leteli ste počas tehotenstva alebo s malým bábätkom? Aké to bolo? Na čo si treba dávať pozor? Poraďte, alebo diskujte s nami, ako cestovať čo najpohodlnejšie. Napíšte nám alebo diskutujte v našom fóre.

Kedy začať s lietaním

Niektoré letecké spoločnosti vás neprepravia s dojčaťom mladším ako 14 dní. S bábätkom starším ako dva týždne vás prepravia skoro všetky. Cestovanie (a teda aj lietanie) s dieťaťom vo veku do troch mesiacov však pediatri neodporúčajú, nehovoriac o matke, ktorá by si po pôrode tiež mala odpočinúť.
Matka môže cestovať lietadlom po skončení šestonedelia. Skôr cestovanie nie je vhodné, pretože telo je ešte oslabené, náchylnejšie na choroby a tromboembolické príhody.
Pre novorodencov je lietanie úplne nevhodné pre tlakové zmeny v lietadle. Dojčatám (od 3 mesiacov) lietanie neprekáža. Všeobecne sa dá povedať, že čím je dieťa staršie, tým znáša cestu lepšie.

Dĺžka cesty

Trvanie letu v zásade nie je rozhodujúce, ale vzhľadom na obmedzené možnosti pohybu dieťaťa na palube lietadla je, samozrejme, lepší kratší let.

Vyberáme leteckú spoločnosť

Vyberte si vhodnú leteckú spoločnosť. Zistite si všetky potrebné informácie. Opýtajte sa, či prepravujú dojčatá, od koľkých týždňov, či majú pre ne nejaký nadštandardný servis, koľko budete za dieťa platiť, či je na palube miesto, kde je možné dieťa prebaliť atď. Spoločnosti sa v tomto veľmi líšia. Ak letíte s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, nečudujte sa, že väčšina týchto služieb jednoducho nebude zabezpečená.

Rezervácia letenky

Už pri rezervovaní letenky by ste mali oznámiť, že s vami poletí dieťa. Letecká spoločnosť má inak právo vás na palubu neprijať. Oznámte teda počet detí, ich vek a všetky ďalšie údaje, ktoré od vás bude operátor vyžadovať. V prípade, že budete chcieť na palube využívať jednu zo služieb určených deťom (detské postieľky, baby kit, baby meal), oznámte to tiež.

Sledujte obmedzenia

Pozorne si prečítajte prepravné podmienky. Najmä nízkonákladové spoločnosti majú napríklad limit na hmotnosť batožiny na odbavenie a na počet a rozmery príručných batožín. Keďže pre dieťa budete brať na palubu viac vecí, než beriete normálne, informujte sa o týchto limitoch vopred. S väčšou batožinou vás nemusia na palubu pustiť, a tak budete musieť v letiskovej hale všetko preorganizovať. Venujte pozornosť aj bezpečnostným pravidlám.

Čo si vziať na palubu?

Na palubu lietadla si so sebou môžete vziať len minimálne množstvo tekutín. Tekutiny musia byť v malom balení s objemom maximálne 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatváracom plastovom vrecku s maximálnym objemom 1 liter.
Na palubu lietadla si ďalej môžete vziať tekutiny určené na použitie počas cesty, napríklad nevyhnutné tekutiny slúžiace na liečebné účely alebo na zvláštne stravovacie požiadavky, a to vrátane dojčenskej výživy. V prípade prevozu zdravotnej či dojčenskej stravy neprevážajte väčšie množstvo, než je nutné na cestu. Pracovníci bezpečnostnej kontroly vás môžu požiadať o kontrolu ochutnávkou (napr. dojčenskej stravy) či o predloženie dokladu o pôvode tekutiny.

V príručnej batožine môžete mať:

• Tekutiny, gély, pasty v uzatváracom priehľadnom vrecku s objemom maximálne 1 liter (maximálny objem
tekutiny v jednom balení je 100 ml).
• Veci potrebné zo zdravotných dôvodov (lieky, dojčenská strava počas trvania cesty).
• Nápoje, parfumy a ostatné tekutiny kúpené v tranzitnom priestore letiska zabalené v zapečatených taškách.

Skôr než vyrazíte

Niekoľko hodín pred plánovaným odletom zavolajte na letisko alebo do leteckej spoločnosti, či nebude lietadlo meškať, pri nízkonákladových letoch, či nebol let presunutý alebo zrušený. Až po potvrdení času letu vyrazte s dieťaťom na letisko. Na letisku buďte dve hodiny pred odletom, s malým dieťaťom vám všetko bude trvať dlhšie než zvyčajne.

Na letisku

• O meškaní letu sa niekedy môžete dozvedieť až na letisku. Preto sa uistite, že máte so sebou dostatok plienok a 
jedla pre dieťa.
• Dopredu sa informujte o odbavovaní rodín s deťmi, niektoré spoločnosti vás odbavia prednostne.
• Kočík si smiete ponechať až k lietadlu, môžete s ním teda absolvovať celú dlhú trasu check-in – security check –
boarding.
• Deti sú na niektorých letiskách oslobodené od letiskových poplatkov.
• Všetky letiská sú vybavené prebaľovacími miestnosťami, takže sa nemusíte báť, že by nebolo kde dieťa prebaliť.

V lietadle

• Pri nástupe do lietadla sa informujte u personálu, kde sú umiestnené toalety a prebaľovacie pulty.
• Pamätajte si, že posádka je na palube pre vás, takže neváhajte na čokoľvek sa opýtať, či o čokoľvek ju
požiadať – ohriatie jedla pre dieťa, asistencia pri zapínaní pásov, sprevádzanie na toaletu atď.
• Dieťa musí byť pri vzlietaní a pristávaní pripútané rovnako ako vy.
• Vzlietanie a pristávanie vyvolávajú zaliehanie v ušiach a nepríjemný pocit v žalúdku. Dieťa tento pocit zažije
pravdepodobne prvýkrát, preto sa mu nemusí páčiť. Proti zaľahnutiu v ušiach sa odporúča v tom čase dieťa
kŕmiť, preto pokojne dojčite. Keď cestujete so starším dieťaťom, dajte mu cukrík. Prehĺtanie deťom ušká uvoľňuje.
• Majte pri sebe zásobu hračiek na rozptýlenie a zabavenie.
• Ak už dieťa chodí, môžete sa s ním počas letu prechádzať po palube, aby sa zabavilo.

Kto nás prepraví, dokedy a ako?

Každá spoločnosť má svoje pravidlá a často aj neujasnené podmienky. Preto sa často prípady posudzujú individuálne. Nejaké pravidlá však predsa len existujú.

SkyEurope

Spoločnosť SkyEurope Airlines prepravuje deti staršie ako 2 týždne. Do dovŕšenia 2 rokov veku sa prepravujú na kolenách sprevádzajúcej dospelej osoby a za poplatok 25 €. Spoločnosť neposkytuje žiadne špeciálne sedačky pre deti do 2 rokov. Cestujúci s dieťaťom do 2 rokov sú usadení na miestach, kde je možné pripútanie dospelého i nadstavenie bezpečnostného pása pre dieťa, ako aj kyslíkové masky pre dospelého a dieťa.

S jednou dospelou osobou môže cestovať len jedno dieťa do 2 rokov. Deti staršie ako 2 roky cestujú za bežné tarify, majú teda vlastné sedadlo. Deti mladšie ako 14 rokov môžu cestovať len v sprievode osoby staršej ako 16 rokov. Po dovŕšení 14. roku môžu deti cestovať samy.

Prečítajte si tiež:

• Odkedy môžem ísť s dojčaťom k moru?
• Regresia, liek na strach

Ryanair

Pre bezrizikové tehotenstvo, keď je očakávané len jedno dieťa, spoločnosť Ryanair obmedzuje cestovanie po koniec 36. týždňa tehotenstva. V prípade dvojičiek a trojičiek je to koniec 32. týždňa. Spoločnosť požaduje po začatí 28. týždňa list od pôrodníka, ktorý uvádza predpokladaný dátum narodenia dieťatka a potvrdzuje, že tehotenstvo je bez komplikácií. Doktor či doktorka by mali taisto potvrdiť, že pasažierka je v dobrom zdravotnom stave, a že nevidí dôvod, prečo by nastávajúca mamička neletela.

Takisto ani malé bábätká nie sú bez obmedzení. Dieťa musí byť minimálne osem dní na svete, než vstúpi na palubu lietadla z dôvodu možných fyzických efektov. Samozrejme, spoločnosť odporúča poradiť sa s lekárom o tom, či dieťa môže letieť. Prípady treba posudzovať individuálne. Podobne, aj matka môže byť prijatá na palubu lietadla 48 hodín po pôrode. To je iba však v prípade nekomplikovaného pôrodu, keď sa nevykonala žiadna operácia. V prípade cisárskeho rezu alebo iného operačného zákroku môže žena letieť až po desiatich dňoch, ak tak povolí ošetrujúci lekár či lekárka.
Na prepravu bábätka nie je povolená autosedačka. Povolené sú popruhy, model Crelling 27 harness a model Crelling HSB1 Shoulder Braces, ktoré by mali fungovať ako podpora štandardných bezpečnostných pásov v lietadle. V prípade použitia pásov treba byť na check-in hodinu pred odletom.

V súlade s bezpečnostnými pravidlami spoločnosti Ryanair, nemôžu samy cestovať deti pod 14 rokov. Od tohto veku môžu cestovať samy, so sprievodným listom od rodiča alebo zákonného zástupcu. Takýto list musí dieťa priniesť na každý check-in. Dieťa pod 14 rokov musí byť vždy v sprievode osoby staršej ako 16 rokov. Aj bábätko od osem dní do 23 mesiacov musí byť v spoločnosti pasažiera či pasažierky nad 16 rokov. Takéto malé bábätká nesmú sedieť na samostatnom sedadle.

Za jednu cestu za bábätko zaplatíte 20 €. Môžu od vás požadovať identifikačný doklad o veku dieťaťa, takže ho majte pripravený aj s fotografiou, alebo krstný list pri letoch, kde fotografia nie je potrebná. Bábätko nemá nárok na batožinu, ale v prípade viacrozmerného nákladu (autosedačka, hračky,…) je možné priplatiť za každý kus. Výnimka je invalidný vozík(v prípade starších detí), za ktorý sa neplatí. Takisto sú na palube vytvorené podmienky na prebaľovanie bábätka.

ČSA

Deti do 2 rokov takisto cestujú v lone dospelého cestujúceho. Na linkách, ktoré prevádzkujú České Aerolinky, môžete cestovať maximálne s dvomi deťmi mladšími ako dva roky. Za dieťa bez nároku na vlastné sedadlo spravidla zaplatíte desať percent z ceny, pokiaľ nie je špeciálna zľava pre dieťa. Za dieťa s vlastným sedadlom bývajú spoločnosťou ČSA účtované dve tretiny aplikovanej tarify (resp. 67 percent ceny). Druhé dieťa s nárokom na vlastnú sedačku musí mať vlastnú autosedačku certifikovanú na použitie v leteckej doprave alebo musí mať rezervovanú špeciálnu sedačku, ktorú vie spoločnosť poskytnúť. Táto sedačka je však určená pre deti od 6 mesiacov a je možné si ju zdarma rezervovať.

Pre dieťa do dvoch rokov môžete vziať batožinu s maximálnou hmotnosťou 10 kilogramov. Na linkách do USA alebo z USA a Kanady je to batožina s celkovým rozmerom 115 = šírka + výška + hĺbka. Dajte si na tento vlastný vzorec pozor! Môžete si zobrať skladací kočík, spaciu tašku či autosedačku, plienky. Kočík je pri tom možné vziať až k lietadlu, kde vám ho vezmú a uložia do batožinového priestoru. Po prílete je kočík pripravený pri výstupe z lietadla.

Na vybraných diaľkových trasách je na vyžiadanie k dispozícii balíček pre bábätko (tzv. baby kit), ktorý obsahuje jednorazové plienky, vlhčené obrúsky a hrkálku. V priebehu letu môžu deti dostať špeciálne občerstvenie (tzv. baby meal), ktoré však treba objednať dopredu, pri rezervácií letenky. Je možné aj nechať ohriať vlastnú stravu v dojčenskej fľaši.
Deti od 2 do 12 rokov majú letenku so špeciálnou detskou tarifou. Majú rovnaký nárok na batožinu ako dospelí. V prípade, že chcete, aby vaše deti dostali iné jedlo ako ostatní cestujúci, musíte ho objednať.

Tehotné ženy spoločnosť prepravuje do konca 34. týždňa tehotenstva. Ak prebieha vaše tehotenstvo bez komplikácií, môžete cestovať aj bez potvrdenia od lekára, pokiaľ sa vyskytli nejaké zdravotné problémy alebo sú očakávané komplikácie pri pôrode, treba na predpísanom formulári MEDIF predložiť potvrdenie ošetrujúceho lekára. Ak vaše tehotenstvo prekročilo 34. týždeň, treba predložiť lekárske potvrdenie vždy. Nesmie byť vystavené skôr než šesť dní pred odletom.

AIR Slovakia

Pri preprave chorých cestujúcich alebo tehotných žien (avšak maximálne do konca 34. týždňa tehotenstva) treba predložiť potvrdenie ošetrujúceho lekára, že cestujúci je schopný leteckej prepravy. Doprava tehotných žien po 34. týždni tehotenstva je na vlastné riziko ženy a dieťaťa a letecký dopravca sa zrieka akejkoľvek zodpovednosti. Dopravca si deklaruje právo odmietnuť dopravu tehotnej ženy.

Deti do 8 rokov musia byť sprevádzané počas prepravy cestujúcim starším ako 15 rokov. Deti vo veku od 8 do 12 rokov môžu cestovať samy vtedy, ak sú na letisko odletu v sprievode dospelej osoby, od ktorej dopravca prevezme písomné vyhlásenie, že iná dospelá osoba bude deti očakávať na letisku miesta určenia. Dopravca môže požadovať, aby vek dieťaťa bol vierohodne preukázateľný. Nesprevádzané dieťa mladšie ako 8 rokov môže byť prijaté na prepravu za podmienok stanovených dopravcom pre konkrétne prípady.

Na Babywebe tiež nájdete:

• Desatoro pre bezpečie dieťaťa na dovolenke
• Cestovanie lietadlom po pôrode
• Plánujte si výlety a dovolenky

Ak viete po anglicky, môžete si prečítať tipy a triky na:

flyingwithbaby.com
flyingwithkids.com
mytravelingbuddy.com

17.7.2011 11:34| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist