Hráme sa s dieťatkom

Nemôžete sa dočkať, až sa vaše dieťa bude hrať so všetkými tými hračkami, ktoré ste mu kúpili? Zachovajte trpezlivosť. Zatiaľ vyskúšajte pár hier, pri ktorých nebudete nič potrebovať, ale ich účinok bude zaručený. Podporíte tak správny vývoj vášho dieťatka.

1. Sadnite si na gymnastickú loptu alebo na stoličku. Dieťatko si posaďte na kolená a ručičkami opisujte pomyselné kruhy – nikdy sa nesnažte hýbať rúčkami silou, vždy len jemne naznačte pohyb. Môžete pridať aj riekanku. Dôležité je, aby malo bábätko dobre podopretú hlavičku.

2. Posaďte sa a položte si dieťatko do lona. Podsaďte dieťaťu panvu, aby svojou hmotnosťou nesedelo na zadočku. Uchopte jeho ľavú ruku a pravú nohu a jemne sa snažte priblížiť ich k sebe. Potom strany vymeňte. Pripojte riekanku.

3. Položte dieťa na podložku, uchopte ho za ručičky a jemne nimi pohybujte do strán. Pripojte riekanku.

4. Položte dieťatko na podložku a uchopte ho za rúčky. Jemne nimi pohybujte nahor a nadol. Pripojte riekanku.

5. Dieťa je položené na podložke. Jednou rukou ho jemne uchopte pod kolenom, druhou rukou držte dieťatko za stehienko druhej nohy. Nožičku dieťaťa mierne pokrčte, žiadny pohyb nerobte nasilu a proti vôli dieťaťa. Nožičku vytočte do strany. Pohyby vykonávajte zľahka a pomaly. Nožičku pomaly vráťte do natiahnutej polohy. Po „obkrúžení“ celého kruhu je teraz nožička dieťaťa v pôvodnej polohe. Pohyb môžete zopakovať.

6. Aj menšie bábätko môžete umiestniť na veľkú loptu. Ľahkým pohojdávaním tam a späť vytvoríte príjemnú hru. Pri hre na lopte je dôležité dieťatko správne držať. Ruky majte položené na bedrách a zadočku.

7. Deti staršie ako osem mesiacov môžete položiť na gymnastickú loptu a pomaly s nimi pohybovať vpred a vzad. Dieťa držte za bedrá.

8. Staršie dieťatko bude baviť hra s loptou. Tu môžete k udieraniu do lopty pridať nejakú obľúbenú riekanku.

9. Dieťa položte bruškom na malú loptu, pridržiavajte ho za bedrá. Pohojdávajte ho smerom dopredu a dozadu.

10. Posaďte dieťa, ktoré už samostatne sedí (od 9. mesiaca), na loptu a mierne ho pohojdávajte, staršie dieťa sa už bude chcieť hojdať samo.

Na Babywebe tiež nájdete:

Štvrtý a piaty mesiac – fyzický a citový vývoj, hra
Jedlo je predsa na hranie
Hračky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist