Tipy na vianočné darčeky pre bábätko

Máte vo svojom okolí malé bábätko a premýšľate, ako dieťatko a jeho rodičov potešiť na Vianoce? „Členovia rodiny dávajú väčšinou praktické veci, priatelia zvyčajne kupujú hračky,“ hovorí Ing. Michal Štefanič, majiteľ obchodu s detským tovarom.

Skôr ako prídete do obchodu, mali by ste vedieť niekoľko dôležitých informácií:

– V akom veku je dieťa? Hračky a oblečenie sa väčšinou delia podľa veku dieťaťa.
– Nie je na niečo alergické?
– Čo má mamička doma a čo nie?
– V akom štýle má rodina zariadený byt?

Darček pre rodičov

Keď kupujete darček pre veľmi malé dieťa, uvedomte si, že ho v podstate kupujete pre jeho rodičov. Preto ak chcete darovať darček, ktorý bude súčasťou bytu (postieľka, obliečky, väčšia hracia deka atď.), rešpektujte štýl a prianie rodičov.

Vyhnite sa klasickým darčekom

Ak nepoznáte presne veľkosť dieťaťa a vkus mamičky, oblečeniu sa radšej vyhnite. Ak predsa len chcete prispieť do detského šatníka, kúpte napríklad kvalitné rukavičky s čiapočkou na zimu.

Veci pre zábavu

Do detskej výbavičky môžete prispieť menej obvyklými vecami, napríklad tými, ktoré na chvíľu dieťatko zabavia.

• Vhodným darčekom pre malé dieťa je napríklad hracia deka s hrazdičkou. Na nej sú našité tvary z rôznych materiálov. Súčasťou balenia bývajú hračky, ktoré je možné nechať zavesené na hrazdičke alebo používať samostatne. Najviac ju využijú deti od troch mesiacov do jedného roku veku. Plastové hrazdičky sa väčšinou skladajú iba z obruče, sú hranaté a kúpiť ich môžete za 10 až 60 eur. Látkové hrazdičky sa dajú kúpiť za 25 až 70 eur. Sú väčšinou plyšové, s podložkou a so závesnými hračkami, ktoré majú upútať pozornosť dieťaťa.

• Dieťatko i rodičia určite ocenia aj kolotoč nad postieľku. Je vhodný pre dieťa od narodenia až do jedného roku, prípadne aj dlhšie. Pripevňuje sa k postieľke a je navrhnutý tak, aby inšpiroval zvedavosť detí. Kvalitné kolotoče kúpite za 35 až 70 eur.

• Rodine urobíte radosť aj vývojovou hračkou, ktorá pomôže dieťatku rozvíjať jemnú motoriku. Na týchto typoch hračiek nájdete väčšinou niekoľko druhov látok, ktoré šuštia, pískajú, sú hladké alebo hrubé atď. Niektoré majú pripevnené hryzadlá, niektoré zasa zrkadielka na upútanie pozornosti. Tieto moderné hračky kúpite za 10 eur a viac.

„Výhodou týchto vecí je, že budú pre dieťa dlho zaujímavé. Budú sa páčiť deťom vo veku od niekoľkých mesiacov až do 2-3 rokov. Keď je dieťa staršie, hračky z hracích diek a kolotoča možno odpojiť a môže sa s nimi hrať samostatne,“ hovorí majiteľ obchodu s detským tovarom Michal Štefanič.

Praktické veci

Ak nechcete dať rodine hračky, môžete zvoliť aj nejaký praktický darček.

• Praktický a obľúbený darček je deka. Využije ju každá mamička.

Ležadlo pre bábätko. Polohovacie ležadlo, alebo inak kresielko, je vhodné pre deti od narodenia do 9 kg (asi do 9 mesiacov). Mamička môže mať dieťa vždy tam, kde práve pracuje, a môže preto ľahko dohliadať na jeho mrmlanie či spánok. Polohovacie ležadlá-kresielka sa dajú kúpiť od 40 eur.

• Set na dokrmovanie. Je to veľmi praktický darček, ktorý mamičke určite urobí radosť. Je však potrebné nenápadne dopredu zistiť, akú značku týchto výrobkov mamička už používa, alebo plánuje používať, aby jednotlivé prvky do seba zapadli.

Dojčiaci vankúš mamičkám uľahčuje a spríjemňuje dojčenie. Umožňuje im dojčiť vo viacerých polohách a je ideálnym pomocníkom pri dojčení dvojičiek. Hlavne v prvých mesiacoch, keď treba dojčiť častejšie, chráni pred bolesťami chrbta.

• Baby vaky sú veľmi praktické riešenie pri krátkodobom prenášaní dieťaťa. Na rozdiel od šatiek ich nemusíte zložito zaväzovať a upevňovať a sú aj lacnejšie. Vaky sa nosia striedavo cez obidve ramená a slúžia na prenášanie detí do 9 mesiacov. Veľmi často si mamičky vak kupujú na doma, aby mali pri práci voľné ruky a boli stále s dieťatkom. Rovnako ako šatky, sú praktické aj pri

• Svoje uplatnenie iste nájdu klokanky. Slúžia takisto na prenášanie dieťaťa. Ich výhodou je, že oveľa menej zaťažujú chrbtové svalstvo a chrbticu dospelého, a tak sa dajú používať dlhšie. Kvalitné klokanky sa pohybujú v cenách od 70 do 100 eur.

Tipy na originálne darčeky

10 – 20 eur – Edukatívna hračka

17 – 35 eur – Deka
– Edukatívna interaktívna hračka
– Kolotoč nad postieľku
– Vak na nosenie dieťaťa

Nad 35 eur – Kolotoč nad postieľku
– Hracia deka s hrazdou
– Ležadlo (pre veľmi malé bábätká)
– Dojčiaci vankúš
– Klokanka
– Krosienka alebo cestovná postieľka na dovolenku

Na Babywebe tiež nájdete:

Darčeky pre tehotné: tipy a rady
Koza pod stromčekom či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky
Kto nosí darčeky? Ježiško alebo Santa Claus?

13.12.2010 1:13| autor: Jaroslava Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist