Dojčiť alebo nie ročné dieťa?

Po roku veku začína dieťa ochutnávať jedlá dospelých. Jeho jedálny lístok je pestrý, tvoria ho okrem iného obilniny, mäso, zelenina, ovocie. Denne dostáva 3-4 jedlá, doplnené podľa chuti o 1-2 výživové desiate. Mlieko a mliečne výrobky však naďalej zostávajú dôležitou súčasťou jedálneho lístka.

Ročné dieťa by malo vypiť aspoň okolo 300 ml mlieka alebo zjesť adekvátne množstvo mliečnych výrobkov. Aj po roku veku zostáva materské mlieko najcennejšou tekutinou, akú môže dieťa od matky dostať.

Pri priemernej tvorbe kryje viac než 30 percent jeho energetickej a bielkovinovej potreby.

Nedajte na rady

Tvrdenia, že v tomto období už dojčenie neprináša dieťaťu zvláštny účinok a že je najvyšší čas ho odstaviť, nie sú založené na pravde.

Bohužiaľ, takéto rady niekedy matky počujú nielen od svojich babičiek, ale aj v detských ordináciách. Sú, samozrejme, situácie, keď tvorba mlieka prestáva, dieťa nevyžaduje ani nočné dojčenie a začína uprednostňovať iné tekutiny vrátane upraveného kravského mlieka. Potom nie je dôvod nútiť ho a v dojčení pokračovať.

Dieťa sa bráni

Častejšie však nastáva situácia, keď ročné dieťa vyžaduje matkino mlieko opakovane v noci aj počas dňa. Akoby tušilo, že matka ho chce odstaviť, a podvedome sa tomu bránilo. Mamička svoje rozhodnutie prestať dojčiť zdôvodňuje tým, že mlieko je slabé, dieťaťu aj tak nestačí a podľa názoru okolia je preň takmer nepotrebné.

Lenže slabé alebo zlé mlieko neexistuje. Ak je to len trochu možné, potom v takomto prípade odporúčam pokračovať v dojčení kedykoľvek podľa chuti dieťaťa. Z materského mlieka má totiž prospech dokonca i v dvoch rokov, ba aj neskôr. Ani ďalšie tehotenstvo nebýva dôvodom prerušenia laktácie.

Čítajte tiež:

Dojčenie ďalšieho dieťaťa

Ak všetko prebieha bez zvláštnych komplikácií, možno takmer plynule prejsť do dojčenia práve narodeného dieťaťa. Hovoríme o tzv. tandemovom dojčení. V situácii, keď matka odchádza do zamestnania a nemôže cez deň dieťa dojčiť, je možné mlieko odstriekať a uchovať do druhého dňa v chladničke alebo ho zmraziť.

Prečo dojčiť čo najdlhšie?

Dojčenie podporuje citové puto matky a dieťaťa, má priaznivý vplyv nielen na rast a zrenie detského organizmu, ale aj na rozvoj jeho duševných schopností. Zloženie materského mlieka sa mení s vekom dieťaťa a presne zodpovedá jeho potrebám v danom vývojom období.

Dojčené dieťa menej chorľavie, lebo v materskom mlieku dostáva ochranné látky imunulogickej povahy, ktoré samo nevie vytvoriť v potrebnom množstve. Takéto látky nemožno a nikdy sa nebudú dať pridať do umelého mlieka, hoci aj toho najkvalitnejšieho.

Dojčené dieťa má vďaka vláknine rozpustnej v materskom mieku zdravo fungujúcu črevnú sliznicu, osídlenú baktériami v optimálnom pomere, keď prevažujú „dobré“ bifinogénne baktérie. To má kladný vplyv nielen na trávenie, ale aj na funkciu črevného imunitného systému a taktiež obranyschopnosti ako takej.

3.11.2016 1:31| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist