Čo je to powerjoga?

Systém jogy vznikol pred niekoľkými tisíckami rokov. Tento súhrn cvičení, psychickej relaxácie a životného štýlu sa uchoval dodnes. Z jogy sa vyvinulo niekoľko ďalších smerov, predovšetkým moderného rázu. Stále populárnejšou sa tak stáva dancejoga, jogalates, jogabal, gravidjoga, powerjoga a podobne.

Powerjoga je systém cvičení založených na posilňovaní, spevňovaní a preťahovaní svalov celého tela a zlepšujúcich tak psychickú, ako aj fyzickú kondíciu človeka. Súmerne rozvíja celý svalový korzet a nevynecháva jediný sval. Okrem toho má veľmi dobré účinky na kĺby, kostru, kardiovaskulárny a dýchací systém, zlepšuje svalový tonus tela a redukuje tukové zásoby.

Powerjoga je zameraná na dosahovanie harmónie tela a mysle, rozvoj fyzických a psychických schopností, odbúravanie stresu a napätia. Je vhodnou prevenciou bolestí chrbta veľakrát spôsobených civilizačnými vplyvmi, teda nesprávnym držaním tela, zlými pohybovými návykmi, jednostranným zaťažením, atď.

Pri cvičení jogy je veľmi dôležité správne držanie tela. Ruka v ruke so správnym vzpriameným postojom ide hlboké a pokojné, takzvané jogové dýchanie, ktoré spočíva v nádychu cez brucho, hrudník až po kľúčnu kosť. Veľmi podstatné je aj spevnenie centra tela tvoreného svalmi panvového dna a brušnými svalmi. Spevnenie týchto zón pomôže správnemu vykonávaniu všetkých pozícií a zaistí, že vás nebude bolieť chrbát. Spevnené centrum bude pre vás akýmsi pevným bodom, ktorý vám počas jednotlivých pozícií zabezpečí stabilitu.

Ako prebieha hodina powerjogy?

Skôr ako prejdete k samotnému cvičeniu jednotlivých asán, vykonáva sa akýsi pozdrav slnku. Telo sa pri ňom ponaťahuje a pripraví na nadchádzajúcu hodinu cvičenia. Jeho princípom je za pomoci správneho dýchania absolvovať zostavu niekoľkých pozícií za sebou, predstavujúcich pozvoľný prechod od pohybového cvičenia k statickým pozíciám. Pozdrav slnku sa opakuje niekoľkokrát, mal by cvičiaceho príjemne zahriať.

Po zahriatí nasledujú jednotlivé pozície. V tejto fáze už nejde o dynamiku, ale o správne vykonanie a predýchanie pozícií. Je dôležité, aby ste sa na svoje telo sústredili. Strieda sa napätie s uvoľnením.

Poslednou fázou cvičenia je uvoľnenie a pretiahnutie celého tela. Tieto pozície sa cvičia na zemi. Po záverečnej relaxácii by ste sa mali cítiť uvoľnení a plní energie.

Powerjogu si môžete zacvičiť takmer v každom väčšom fitnescentre. Ceny sa pohybujú od 100 – 130 Sk/3,32 – 4,32 €.

Ľudia, ktorí s powerjogou začínajú, bývajú zaskočení z toho, že jednotlivé pozície, ktoré na prvý pohľad vyzerajú jednoducho, v podstate takými jednoduchými nie sú. Pozície alebo asány, ktoré cvičenie ponúka, vyzerajú ľahko, ale opak je pravda. Z lekcie powerjogy budete odchádzať nabití energiou.

Kde si môžete powerjogu zacvičiť?

Lekciu powerjogy môžete absolvovať i v niektorom fitnescentre, skúste www.h-fit.sk, www.starfit.sk.

Ak sa už powerjoge istý čas venujete a chcete sa v nej zdokonaliť, môžete sa na stránkach www.inpulse.sk prihlásiť do niektorého z pripravovaných kurzov.

Veci potrebné na cvičenie jogy, powerjogy a pilates si môžete kúpiť z pohodlia domova napríklad na http://www.pomocky.sk. Ak ste hanbliví alebo vo svojom okolí nemáte žiadne fitnescentrum, môžete si na adrese www.filmy.sme.sk objednať aj inštruktážne DVD.

V Českej republike môžete nazrieť do špecializovaného štúdia powerjogy Václava Krejčíka. Viac informácií o štúdiu nájdete na www.energystudio.cz.

Zdroj:

Krejčík, V.: Zdravý život s powerjogou. Knihu si môžete kúpiť na adrese www.ert.cz/bmsa.

22.5.2009 9:23| autor: Michaela Mazancová
Viac o téme: cvičenie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist