Môže dieťaťu uškodiť skákadlo či chodúľka? Ako?

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám doma deväťmesačného, pomerne živého chlapčeka. Stále preňho musím vymýšľať nejaké aktivity, takže som uvítala, že sme nedávno dostali skákadlo, v ktorom je veľmi spokojný. Dávam ho doň tak 3-krát denne, vždy asi na desať minút. Kamarátka mi však povedala, že mu tým môžem uškodiť a že ho tam vôbec nemám dávať. Je to skutočne taký problém? Čo to môže ovplyvniť? Nemáme ho používať vôbec, alebo iba v nejakej obmedzenej miere? Tiež som počula o tom, že dieťaťu môže uškodiť aj chodúľka. Môžete vysvetliť ako?

Odpovedá Lenka Plháková, fyzioterapeutka:

Skákadlo pre zdravé deväťmesačné bábätko nie je nebezpečné, ak sa používa s mierou. Bezpečnou frekvenciou je 10 minút denne, raz za čas vynechať. Dôležité je, aby to nebol pravidelný návyk. Pred používaním skákadla však bábätko musí dosiahnuť určité schopnosti: dokáže sa otočiť na brušku za hračkami na obe strany, hrá sa na boku, ovláda šikmý sed s oporou o lakeť alebo natiahnutú dlaň, otočí sa z bruška na chrbát, lozí alebo sa symetricky plazí. Podľa týchto zručností spoznáme, že šikmé svalové reťazce sú dostatočne silné, aby udržali bedrovú chrbticu vystretú.

Z pohľadu fyzioterapeutky by som skákadlo neodporučila bábätku, ktoré je hypotonické (má znížené svalové napätie, je mäkké na dotyk), má slabé bruško alebo preferuje iba jednu stranu. Napríklad ak sa bábätko otáča hlavne cez jeden bok a pri plazení sa posúva iba jednou nohou, skákadlo preň nie je vhodné. V skákadle sa bábätko dostane do gravitačného poľa, na ktoré ešte nie je pripravené. Nemá zodpovednosť za vlastné ťažisko. Preťažiť sa môže predovšetkým bedrová, ale aj krčná chrbtica. Akákoľvek svalová nerovnováha sa v skákadle ešte posilní.

Chodúľku by som zakázala úplne. Chôdza je zložitý proces, začína sa chodením popri nábytku, úkrokmi do strán. Potom sa dieťa drží len jednou rukou a nakoniec sa pustí úplne. Pri chôdzi sa bábätko musí naučiť pracovať s vlastným ťažiskom a udržať rovnováhu. Pri lezení a chôdzi sa vyvíja klenba chodidla. Naopak, v chodúľke sa bábätko nenaučí správne pracovať s ťažiskom a používať ručičky na vyrovnávanie, ani nožičky nezaťaží správne. Nesprávne pohybové vzorce pri chôdzi prinášajú v dospelosti komplikácie, napríklad bolesti chrbta. Nebezpečná je hlavne pravidelnosť. Napríklad 30 minút denne je už príliš dlho – nesprávne vzory sa zafixujú práve pravidelným opakovaním.

 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist