Príliš skoro na chôdzu?

OTÁZKA TÝŽDŇA Moja teraz 10-mesačná dcéra sa, čo sa týka motoriky odmalička vyvíja s predstihom,: od 6 mesiacov lezie, na začiatku 8. mesiaca sa začala stavať na nohy a asi pred 14 dňami začala chodiť s pomocou – keď je niekto pri nej, úplne sa púšťa predmetov, pri ktorých chôdzu skúša, stačí jej podať dva prsty, a už ide. Nie je to príliš skoro na chôdzu? Môže už chodenie motoricky zvládať? A má už mať pri tom obuté topánky či papučky? Chôdzu, samozrejme, už chce skúšať aj vonku…

20-shutterstock_2152295255-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Odpovedá MUDr. Martin Gregora, detský lekár:

Vaša dcéra je v pohybových schopnostiach rýchlejšia, no určite to nie je dôvod jej v chodení pomáhať. Nie som si istý, či lezenie v 6 mesiacoch bolo skutočné rytmické striedanie pravej ruky a ľavej nohy, alebo išlo prevažne o plazenie, keď koordinácia rúk a nôh ešte nefunguje.

Lezenie je veľmi zložitý pohybový vzorec, ktorý si dieťa už nikdy v živote tak neprecvičí. Navyše je nadmieru namáhavé a je to dobrý tréning. Keď svoju dcéru budete chytať za rúčku, ochotne vám predvedie chôdzu, ale o to menej bude liezť. A to je škoda.

Čítajte ďalej:

Čo sa týka topánočiek, názory sa líšia, niektorí ortopédi odporúčajú topánky aj na doma, hneď ako dieťa začne chodiť, iní tvrdia, že doma stačia protišmykové ponožky. Ak vezmeme do úvahy, ako sa detičkám potia nôžky, som skôr zástancom ponožiek.

27.10.2023 7:25| autor: Redakcia Babywebu.sk
Viac o téme: dieťanohyrukyvývoj

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist