Cestovanie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je choroba. Žena sa rozhodne nemusí nejako výrazne obmedzovať alebo zostávať izolovaná doma, len musí byť trochu opatrnejšia než inokedy. Jednou z činností, ktorá vyžaduje zvýšenú opatrnosť, je cestovanie.

Je jasné, že ak je cestovanie súčasťou vašej práce a nenahraditeľnou súčasťou vášho života, musíte urobiť niekoľko rozhodnutí. Dopredu by ste mali dobre zvážiť, akým spôsobom budete cestovať – či lietadlom, vlakom, loďou, autom alebo iným dopravným prostriedkom, a v závislosti od tejto voľby plánovať ďalšie úkony. Musíte si však uvedomiť, že nie je také dôležité, v akom dopravnom prostriedku, ale ako dlho budete cestovať. V každom z nich budete pociťovať trochu stresu či nepohodlia, preto treba vyberať čo najkratšiu cestu.

Poraďte sa s odborníkom

Prvá a asi aj najdôležitejšia vec bude poradiť sa so svojím lekárom alebo s gynekológom. Dá vám potrebné rady, opíše rôzne kompikácie, ako sa im vyhnúť, prípadne vám nepotrebnú cestu hneď vyhovorí, alebo vydá písomné potvrdenie o zdravotnom stave.

Cestujete lietadlom

Potvrdenie o zdravotnom stave budete potrebovať predovšetkým pri cestovaní lietadlom. Letecké spoločnosti si dobre uvedomujú všetky riziká pôrodu v kilometrových výškach (zvýšený tlak, nižšia hladina kyslíka) a snažia sa takýmto situáciám vyhnúť všetkými možnými spôsobmi. Väčšinou sa do lietadla dostanete do ukončenia šiesteho mesiaca. Najznámejšie spoločnosti ako American Airlines či British Airways sú „pripravené“ veľmi dobre a dostať sa do ich lietadiel v druhej polovici tehotenstva je prakticky nemožné. Svoj podiel na tom majú zákony v materských štátoch spoločností. Ale čo nie je možné v Amerike, je možné inde. Napríklad v Arábii môžete lietať, kedy sa vám zachce.

Cestujete vlakom, autobusom

Lietadlom sa dostanete takmer všade rýchlo a s maximálnym pohodlím, vyššie menované problémy sú však často neprekonateľou prekážkou, a preto treba hľadať alternatívy. Vlaková doprava je v tomto prípade dostatočne rýchla a vyhovuje aj z hľadiska bezpečia. Nepocítite takmer žiadne otrasy a na sedadle máte dostatok miesta na unavené nohy.

Pozor! Ste tehotná a šoférujete

Ak si v tehotenstve všetko zariaďujete sama, prípadne stále pracujete, budete si musieť sadnúť za volant. Šoférovanie v tehotenstve nie je zakázané a veľa žien si odšoféruje cestu takmer na pôrodnú sálu. Musíte však brať ohľad na niekoľko maličkostí. Po prvé, v tehotenstve má žena značne spomalené reakcie a reflexy. Preto je najlepšie šoférovať s prestávkami na doplnenie tekutín, ktoré vám prečistia hlavu. Cesta autom je sprevádzaná neustálymi otrasmi a nárazmi, pretože ani zďaleka nie všetky cesty sú v ideálnom stave, čo môže vyvolať nielen závraty, ale aj predčasný pôrod. Ako samozrejmosť by ste mali používať špeciálne bezpečnostné pásy pre tehotné, bez ktorých by ste si vôbec nemali sadať za volant.

Cieľ cesty

Ďalším dôležitým prvkom je zistenie všetkých potrebných informácií o cieli vašej cesty z hľadiska hygienického, stravovacieho a podobne, ako aj o tamojšej možnosti rýchlej lekárskej pomoci v prípade problémov. Mali by ste posúdiť, či vám to riziko stojí za to (záleží na štádiu tehotenstva a jeho doterajšom priebehu). Ak bolo všetko v poriadku, nemusíte sa príliš obávať. Ale ak sa vyskytli hoci len nepatrné komplikácie (prerušované krvácanie, nebezpečenstvo potratu), bude lepšie vytúženú dovolenku (či pracovnú cestu) odložiť v záujme vlastnej bezpečnosti.

12.5.2009 4:14| autor: Michal Maliarov

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist