Baby LIVE! Šarlotka (55): Prerod na malého dospeláka

Veľká zmena prišla. Naša bábätko je už slečinkou, začala chodiť. Ja pokračujem vo svojom fit pláne a aj zmene stravy.

Dolly už nie je vyššia

A je to tu! Princezná sa rozhodla, že už je dostatočne veľká, silná a odvážna a začala sama chodiť. Jej chôdza síce ešte závisí od toho, aká odvážna sa zobudí, ale skúša a posúva si vlastné hranice.

Zistila, že natrénované má, len tá odvaha ju obmedzuje. Niekedy vyzerá ako malé medvieďa tancujúce okolo včelieho úľa. Každopádne pochopila, že nohy sú na chodenie, že my všetci “veľkáči” sme takí obrovskí preto, lebo nechodíme po štyroch, že svet je výrazne krajší zhora 🙂

Zo Šarlot teda už nie je bábätko, už je to skutočná slečna, môže nosiť sukničky a šatočky tak, aby vynikli v celej svojej kráse, Dolly už nie je od nej vyššia, odrazu si na ňu začína dovoľovať. Prerod v malého dospeláka sa začal…

„Môj výtvor“

Tento týždeň sa ma moja mama opýtala, či si uvedomujem, že je to moje dieťa. Poviem pravdu, že veľmi nie. Ešte stále, napriek viac ako roku, mám pocit, že to nemôže byť niečo zo mňa, neverím, že ja, Mika, som matka. Doteraz len moja mama a všetky iné mamy, boli mamami. Ja si stále pripadám streštená, pojašená, mladá a nezodpovedná na to, aby som mohla byť mamou.

Opýtala som sa jej späť, že či ona cítila nejakú zmenu vo svojom živote, keď ma porodila. Vraj doteraz niekedy nechápe, že ja som jej výtvor :), takže je všetko v poriadku, cítim sa o dva kamene ľahšia 🙂

Čítajte aj:

• Je dobré hovoriť na dieťa dvomi jazykmi?
• Začíname hovoriť

Udobrila nás stíhačka

Tento týždeň máme pracovne nabitý, máme konferenciu a malé chodiace čudo trávi celé dni s babkou. Moji rodičia stále spomínajú na chvíľu v mojom živote, keď som mala dva roky a ocino bol odvelený na dva týždne na tréning “domobrany”.

Keď sa po dvoch týždňoch vrátil, nechcela som sa s ním rozprávať, nepoznala som ho, získal si ma až parádnou svetielkujúcou žltou stíhačkou. Dokým ju nevybral z tašky, schovávala som sa za maminu sukňu a hádzala naňho “pirohy” (poznámka pisateľa – grimasa na tvári tesne pred plačom, kedy ústa pripomínajú svojím tvarom piroh).

Takúto situáciu sme práve zažili aj my. Norko musel odísť do Košíc o tri dni skôr a keď sme prišli my dve, on celý šťastný ako otec chcel vystískať svoju princeznú…

Ona však zdrhla za moju sukňu a len trošičku vykukovala – raz sprava, raz zľava, ale tato sa nesmel priblížiť. Chudákovi, až mu slzy vyhŕkli do očí. Po chvíľočke, keď začal na ňu robiť “ich grimasy”, sa asi rozpamätala a po troch minútach sa naňho vrhla, objala ho, zdrapila za líca a vycmágala ho až za ušami.

Materská nočná mora

Prvýkrát sme si uvedomili, že naše dieťa už vníma aj odlúčenie a aké nepríjemné môžu byť okamihy po takomto odlúčení. A to som zvažovala, že by sme mohli ísť na jeseň na nejakú poznávaciu dovolenku bez nej. Po tomto zážitku nie som presvedčená o tom, že je to dobrý nápad.

Viem si predstaviť, že by mi puklo srdce, keby ani mňa nespoznala, alebo sa ma bála, lebo si ma už nepamätá. To je asi najhoršia materská nočná mora.

Prečítajte si tiež:

• Učíme dieťa na nočník
• 6 hier pre rozvoj mozgu bábätka

Centimetre na ústupe

No a na záver report z mojej fitness kariéry: kilá nič moc, no centimetre utekajú, takže všeobecná spokojnosť.
Snažím sa aj popri dňoch nabitých prácou nájsť si pravidelne čas pohýbať sa, zacvičiť si, aby moja doterajšia snaha nevyšla nazmar.

A môj záväzok obmedziť pečivo zatiaľ zvládam s prehľadom, snáď sa naučím bez neho žiť :), ono táto obmedzujúca “diéta” má mať aj iný účinok ako len schudnúť.

Odkedy som prestala kojiť, mám každý mesiac problém s mykózou. A už ma to prestalo baviť, takže som sa rozhodla, že musím v mojom živote zmeniť niečo, čo mi ju spôsobuje.

Načítala som si zásady stravovania pri mykotických ťažkostiach a snažím sa ich dodržiavať. Zatiaľ som bez mykózy prvýkrát od nového roka, verím, že to takto bude už stále :), neviem, či zabrala práve úprava jedálnička, ale ak tomu aspoň pomohla, som rada, že som to dokázala.

Ak by sme sa o týždeň nečítali…

Keďže sa chystáme budúci týždeň na konferenciu do Čiernej Hory, nesľubujem, že sa ozveme. Som poučená z Chorvátska, že prístup na internet nie je, samozrejmosťou, a aj keď miestni sľúbia, že spojenie bude “sutra”, tak to sutra niekedy trvá aj dva týždne 🙂
Ale sľubujem, že ak to bude možné, určite napíšeme.

Vaše chodiace dospeláčky,

Mika a Šarlotka

Foto: branoherchl.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist