Baby LIVE! Šarlotka (44): Prvé narodky sa blížia

Nechce sa mi veriť, že takto pred rokom som bola v pôrodnici a privádzala som na svet to malé upišťané a ulietané čudo, ktoré mi hovorí na-na (prvá verzia mamy).

Bradavky si vraj „zvyknú“

Keď mi vtedy všetci hovorili, že ten čas utečie ako voda v rieke, hnevali ma a trápili. Nevedela som sa dočkať, kedy už bude Šarlot väčšia, kedy začnem s príkrmami, kedy sa začne gúľať, kedy prestanú bolieť bradavky, kedy budem môcť jesť, čo chcem…

Moje počiatočné problémy s dojčením, rozbitými bradavkami, nedostatkom mlieka mi pripadali tak dôležité a nevyriešiteľné, že mi každý deň trval dvakrát toľko.

Pamätám si na rozhovor u kaderníčky, keď Šarlota mala asi tri mesiace a ja som sa prvýkrát odhodlala nechať svoju ratolesť niekomu “cudziemu” (Norkovi) a išla sa skrášliť a pobudnúť veľavýznamný okamih medzi ozajstnými ľuďmi.

Stretla som sa tam s kamarátkou, ktorá mi akurát oznámila, že je druhýkrát tehotná a začalo sa preberať úskalie tehotenstva a následného pôrodu, dojčenia, “okrepenia” a vrátenia sa späť do spoločnosti.

Vtedy, keď ma prsníky boleli len pri pomyslení na dojčenie, mi kaderníčka s kamoškou s úsmevom na tvári povedali, že už to snáď nebude dlho trvať a dajú sa mi do poriadku.
Že ony riešili problémy s bradavkami tak do tretieho mesiaca, potom si už prsia “zvykli” a bolo dobre.

Prečítajte si aj:

• Dojčenie je radosť, nenechajte sa odradiť
• Odstavenie dieťaťa

Takto správne to zariadila príroda …

V ten večer som s takou nevysvetliteľnou radosťou nastavila prsník môjmu dieťaťu s extra vyvinutým sacím reflexom a slastne sa zadívala „doblba“ a snívala o bezbolestnom dojčení.

Predstavila som si, ako s radosťou budem spomínať na okamihy najintímnejších chvíľ, kedy som existovala len ja a moja Šarlotka.

Snívala som o nahom prsníku, úsmeve, dieťati spokojne prisatom na matku…ako z komunistického obrázku z latkového záchoda mamáky a apáku..nič z toho sa však do piateho mesiaca nedialo.

Utrpenie, ktoré som bola ochotná podstúpiť pre svoje dieťa mi však vďaka oxytocínu neostalo v pamäti a o to radostnejšie teraz každej kamarátke s miminom ospevujem, aké nádherné a jednoduché dojčenie je. Zabudla som na slzičky zúfalstva, pretože tak to príroda zariadila.

Dúfam, že všetky matky, ktoré si odtrpeli problémy a bolesti zabudnú a budú sa každé ráno prebúdzať so šťastím v očiach a v postieľke :).

Tam, kde rodinky majú zelenú

Takže milé rodinky a milovníci rodín, projekt Baby-friendly prevádzok je na svete. Každú jednu, o ktorej viete, že sa tam s deťmi cítite super a zaslúžia si byť v zozname, prihoďte na web www.babyfriendlyprevadzka.sk.

Nech máme jedno veľké vrece, odkiaľ môžete vyberať, preberať a hľadať srdcu najbližšie miesta, kde sa budete cítiť ako ja naposledy v Španielsku – ako bohyne a bohovia 🙂

Budem rada, ak budete pridávať také prevádzky, ktoré máte preverené. Nezabudnite k nim dať aj kontakt, aby sme sa vedeli s nimi spojiť, preveriť si informácie a tak zaručiť korektnosť a aktuálnosť údajov.

Už sa mi zopár z vás ozvalo, že mi chcú v tom pomáhať, preto ak máte dobré nápady, trošku voľného času a chcete byť pri zrode úspešného projektu, pokojne sa ozvite, každá “ruka” sa hodí a ja stále tvrdím, že viac hláv, viac rozumu a lepšie výsledky 🙂

Čítajte aj:

• Oslava prvých narodenín
• Plánujte si výlety a dovolenky

Koláčiky, balóny, no aj teplota

No a na FB nám dávajte prštek hore, budeme uverejňovať nové a nové prevádzky, aby ste boli v obraze a vedeli kam zobrať svojich milovaných na výlet či víkendovku.
Veľmi sa z tohto projektu teším, je to niečo, v čom vidím zmysel a pevne verím, že nájdem pochopenie aj tam, kde je to najviac vítané.
Postupne budem oslovovať širokú rodinnú verejnosť aj cez iné kanály ako len internet, ale to sa nechajte prekvapiť 🙂

Idem fúkať balóniky, piecť detské koláčiky a merať teplotu. Hviezda nám „zateplotovala“, nič jej na pohľad nie je, len ju trápi horúčka a vidno jej na očkách, že s niečím hnusným bojuje. Takže z tohtoročnej oblievačky a šibačky moc nebude mať, snáď aspoň oslavu si užije 🙂

Veľa vody, korbáčov a s poldecáčikmi opatrne, všade striehnu naši zelenučkí nepriatelia 🙂


Už rok a rodinka:)

Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist