Baby LIVE! Šarlotka (43): Cesty-necesty alebo ako sa cestuje s kočíkom

Cestovanie na Slovensku = katastrofa. Minulý týždeň sme sa s Bombičkou vybrali do Košíc, kde nás čakal Norko. Znie to jednoducho, ale vyskúšali sme perfektné slovenské železnice.

Prípravy na jednotku

Keďže je hviezda už skoro samostatná jednotka, je pre ňu nepredstaviteľné stráviť v autosedačke viac ako hodinu a pol, aj to len spánkom. Zvyšný čas chce tráviť pohybom, hraním, jedením, grganím, tancovaním, rozprávaním…hocičím, len nie sedením v autosedačke a pozeraním ubiehajúcej cesty.
Preto som sa rozhodla, že pôjdeme vlakom.

Príprava bola v duchu môjho perfekcionizmu. Keďže sme zatiaľ po Slovensku necestovali vlakom, zavolala som si na známych snehuliakov a paličky a pýtala som sa, akým vlakom mám najpohodlnejšie cestovať s malým dieťaťom a kočíkom.

Pani mi milo odporučila IC vlak, v ktorom je vyhradený vozeň pre deti a invalidov.
Vraj je v ňom veľkorysý priestor na kočík a je uspôsobený pohodlnému cestovaniu s malým dieťaťom.

Spokojná som si kúpila v dostatočnom predstihu lístok cez internet a hoci webstránka našich železníc je komplikovanejšia ako účtovnícky softvér, zvládla som to a spokojne som čakala na hodinu odchodu.

Z nášho mesta do Žiliny sme sa odviezli parádnym nízkoprahovým vlakom a po vystúpení nastal prvý problém.

Čítajte aj:

• Akým prostriedkom cestovať s bábätkom?
• Vyberáme kočík pre drobca. Na čo si dať pozor?

Prvý problém: Bariéry

Premiestňovanie sa medzi perónmi. Pomoc prišla v podobe spolucestujúcich, ktorí mi ochotne pomohli zniesť a vyniesť kočík na vlakovú stanicu. Po drobnom meškaní nášho vlaku a opätovnom nosení kočíka hore-dole po schodoch (lebo vraj výťahy sú naplánované, len ešte nedostali na ne peniaze) som s hrôzou zistila, že kočík sa na milimeter zmestí do dverí vlaku a sľubovaný veľkorysý priestor nedostačuje veľkosti nášho prepravného prostriedku.

Detský vagón, ktorý stál pre Šarlot rovnako ako spiatočná letenka do/z Barcelony bol obyčajný kupákový vozeň, ktorý mal jednu polovicu upravenú pre vozíčkarov.
Nakoľko som si však objednala sedadlo v detskej časti, nemohla som sa tam usadiť.

Druhý problém: Kam s kočíkom

No a nastal problém. Ako sa vybaliť, dávať pozor na pohybujúce sa dieťa a zložiť kočík a kam vlastne s tým kočíkom. V našom kupé sedela jedna milá pani, ktorá sa bez problémov ponúkla, že mi malú postráži, kým vyriešim problém.

O chvíľu prišiel pán hlavný steward, ktorý ma ako na prvú vec upozornil, že kočík v chodbičke pri nástupných dverách nemôže ostať.

Na moju otázku, kam ho môžem dať, mi ponúkol odkladací priestor za 2,50 eura.
Dve sekundy som nevedela lapiť dych a po mojej otázke, že čo vlastne som si zaplatila tým miestom v detskom vagóne mi oznámil, že som si mohla kúpiť prvú triedu a mala by som v cene umiestnenie dvoch batožín v odkladacom priestore.
A začala sa slovná prestrelka, kedy som sa dožadovala práva, ktoré som si kúpila cestovným lístkom v detskom vozni (10 eur!) a vysvetľovaním zo strany stewarda, že vlastne som si nič extra nekúpila, len som vyhodila peniaze.

Riešenie: V štýle Kuby

Nakoniec som rezignovala pri vysvetlení, že spoločnosť, ktorá prevádzkuje vlaky IC je spolovice vlastnená štátom a spolovice súkromnou spoločnosťou a tým, že pán steward s tým nič nespraví.

Na okamih som sa ocitla na Kube, kde všetci všetko riešia slovom “maňana” a odniesla som si kočík do nášho kupé, kde zabral viac ako polovicu priestoru.

Pri poznámke a žmurknutí pána stewarda, že “a takto nemusíte platiť 2,5 eura”, som len odvrátila tvár a nezmohla som sa ani len na profesionálny naučený úsmev.

Prečítajte si tiež:

• Prvý rok života, rok najbúrlivejších zmien
• Prvá pomoc batoľatám

Blíži sa veľký deň

No a takto sa nám tu žije. Ale nesťažujem sa, aspoň sa naučíme prežiť aj v najhorších podmienkach a keď príde koniec sveta, možno práve takýmito situáciami budeme zocelení dostatočne nato, aby sme presvedčili záchrancov, že sme tí správni na zachovanie ľudstva a zachránenie.

Projekt baby-friendly prevádzky som musela kvôli práci nachvíľu odsunúť nabok, budúci týždeň sa však naň pustím so silou tigra a pevne verím, že onedlho vám budem môcť predstaviť webstránku a začneme označovať miesta a prevádzky, kde si vážia rodiny a pomáhajú nám cítiť sa dobre vo vlastnom živote.

A viete čím žijeme popri práci už pár dní? Prípravou veľkej detskej oslavy :). Veď predsa Šarlotka bude mať budúci týždeň svoje prvé narodeniny. Torta je objednaná, darčeky pripravené, hostia pozvaní, fotografka objednaná…už len oslávenkyňa sa nahodí do svojich najlepších šiat a môžeme začať 🙂 no a balóniky nemôžu chýbať…

Prajem vám všetkým krásny víkend plný pohody a predsviatočnej atmosféry.

Vaše Bombičky

Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist