BABY LIVE! Matej (51): Oslávime rok. Skúškou

Po štvrtkových meninách, nás čaká ďalšia oslava. Matejove prvé narodeniny sa blížia každým dňom. Už 1. marca sú tu. Sranda je, že my s manželom tento blížiaci sa dátum prežívame určite intenzívnejšie než Matej.

Kým sa Matej zdokonaľuje v chôdzi, ja sa snažím pripravovať sa na štátnice. Sú dni, keď nám to ide veľmi dobre, to znamená, že Maťko sa prechádza po izbe, prípadne vyberá šuplíky, ktorých obsah som prispôsobila tak, aby si neublížil. No samozrejme sú aj horšie dni, kedy sa k učeniu dostávam len málo…


Za „neučenie“ môžu aj zuby

Mateja pritom všetkom stále jedným okom sledujem a dokonca sa naučil poslúchnuť aj na príkaz „no- no“. To používam, keď sa blíži k niečomu, čo by mohlo mať všelijaké následky a som rada, že ho to dokáže pekne zastaviť. Teda aspoň zatiaľ.

Počas horších dní sa nedá robiť nič, len malému Matejovi venovať celú pozornosť, energiu, ruky, chrbát a všetko. To je vtedy, keď malého niečo trápi, väčšinou zuby

Matej – ten sa nestratí

Tento týždeň sme sa vybrali do Bratislavy na moju skúšku, po ceste naspäť sme si s Matejom naplánovali návštevu jedného veľmi rušného detského kútika. Keďže v našej dedinke je málo vzruchu, Matej bol celým dianím úplne unesený. Bez problémov nadväzoval nové známosti a aj keď bol z detí najmenší, hneď sa snažil prebrať vedenie.

Celkom ma to potešilo, lebo reakcie detí medzi rovesníkmi bývajú všelijaké, navyše Maťko neprichádza s nimi často do kontaktu. Sledovala som teda, ako sa bude správať a bola som prekvapená, že nemá problém dokonca ani s väčšími deťmi a vie si ubrániť miesto na hranie, ktoré si vybral.

Keď sme odchádzali, dokonca zakýval svojim novým známym oboma rukami a pridal jedno z nových slovíčok: „Pa-pa“.
Vydýchla som si, že nebude také utiahnuté dieťa, ako som kedysi bývala ja. Pokiaľ sa pamätám, mne trvalo oveľa dlhšie, kým som sa medzi deťmi trochu „oťukala“.


Matej oslávi v utorok svoj 1. rok

Oslavný február

Cestou z Bratislavy sme zobrali môjho otca, ktorý slávil svoju šesťdesiatku, zastavili sme sa u babky (mužovej mamy) a spolu s úspešnou skúškou sme mali akčný deň za sebou. Ďalšia skúška nás čaká prvého marca, takže presne na Matejove prvé narodeniny.

Plánujem, že po ceste pre neho pripravím taký program, s ktorým bude aspoň taký spokojný, ako bol počas tohto posledného výletu. Chýbať nebude ani torta s jednou sviečkou a narodeninové darčeky. No predtým sme ešte oslavovali meniny oboch mojich Matejov.

Takže február máme plný osláv a aspoň to nie je taký nudný mesiac, počas ktorého väčšina ľudí už len čaká na jar a slnko. Napriek tomu o slnečných lúčoch a krajšom počasí s manželom už veľmi snívame.

Namiesto sladkého skôr mäso

Aj keď snívame, myslím si, že s manželom môžeme byť spokojní. Veď na Mateja môžeme byť právom pyšní. Máme za sebou krásny rok plný úžasných udalostí a aj keď bol náročný, radosť z námahy sa oplatila. Výsledkom je náš skvelý Maťko, ktorý nám robí denne 24-hodinovú spoločnosť. Noci patria tiež z veľkej časti jemu, lebo ho musím často kontrolovať, či sa neodkryl, pritúliť ho k sebe alebo nakojiť. Kojenie je už síce zriedkavejšie, ale vzdať sa ho ešte nemieni.
Na tieto nočné rituály som už vlastne zvyknutá a možno by chýbali aj mne.

Počas dňa si však Matej zvykne dať zo dve výživy, jednu na obed a ďalšiu na večeru. No a ráno mu zvyknem dať kôrku chleba, ktorá mu chutí a zároveň si ňou môže masírovať ďasienka.
Výnimočne si dá aj piškótu, ale nie je veľmi na sladké, čomu sa teším. Aj z výživ mu viac chutia tie mäsovo-zeleninové ako ovocné, čo je zvláštne, lebo som si myslela, že deťom prirodzene viac chutia sladkosti.

Maja + Matejovia

Na Babywebe tiež nájdete:

Aj hračky môžu ohroziť zdravie
Majú vaše deti rady sladkosti?
Zdravá výživa

Viac o téme: detihračky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist