Baby LIVE! Matej (13): Počasie malého uspáva a mňa privádza k čokoláde

Toto hnusné daždivé počasie má jednu výhodu. Matejovi sa pri ňom dobre spí. Mám pocit, že mu dokonca vyhovuje, rád totiž vylihuje v teple zabalený do perinky. Na mňa počasie nemá také pozitívne účinky, sivé dni si chcem spestriť čokoládou a sladkosťami, čím sa moje plány na zdravší životný štýl rozplývajú ako ranná hmla. Počasie nám však obom kazí plány na naše výletíky, ďaleké prechádzky sú snom. Slnko vraj má prísť cez víkend.

Ďalší upršaný týždeň je za nami a ako som spomínala, zdá sa, že na Mateja tento daždivý čas naozaj pôsobí. Všimla som si, že keď je zatiahnuté nebo, aj Maťko je najradšej schovaný v perinách a prespí niekoľko hodín aj počas dňa. Dokonca si vtedy ani jesť nepýta. V perinách, keď je celý zabalený, mu vykúka len hlavička. Rada ho pri tom pozorujem a zistila som, že sa v tých perinách tak vrtí, ako by sa chcel do nich viac ponoriť. Takže musím dávať pozor, či pravidelne dýcha, lebo niekedy sa tak „zaryje“ ako krtko. Nechcem ho však rušiť, pretože si slastne odfukuje.

Učíme sa sedieť

Najúžasnejšie je sledovať jeho každodenné pokroky. Najnovšie sa pomaly učíme sedieť. Vyzerá to tak, že si Maťka posadím na kolená, pevne ho po celý čas držím a dávam pozor, aby sa veľmi nepreťažil. Sedieť sa mu darí stále lepšie a lepšie, samozrejme, zatiaľ ho podopieram, ale sám sa snaží držať pevne hlavičku a miestami aj chrbátik, takže niekedy stačí, keď ho držím len za ruky a zopár sekúnd zvládne sedieť skoro sám. Niekedy ho chytím za rúčky a ťahám ho do sedu a tento nový pohľad na svet sa mu veľmi páči. Matej sa namáha s plnou silou, pozerá sa okolo seba a tvári sa dôležito.

Rád je stredom pozornosti

Manžel s malým cvičí zas tak, že si ho pevne chytí pod pažami a nechá ho stáť na nohách, pritom ho, samozrejme, stále drží. Maťka to strašne baví, no vždy len chvíľu, lebo ho to dosť rýchlo vyčerpá. Za krátko totiž na neho prichádza veľký hlad a teda plač, ktorý prestane, až vtedy, keď Maťko dostane svoje – mliečko. No a po tejto cvičebnej námahe a „dobrom jedle“ väčšinou aj hneď zaspí.

V poslednej dobe som si všimla, že sa Maťko teší nielen z mojej pozornosti, ale má rád aj viac ľudí okolo seba. No samozrejme očakáva, že sa mu budú všetci venovať. Ak sa tak nestane, nehanbí sa pozornosť si vypýtať hlasným výkrikom alebo len miernym mrnkaním. Ak máme návštevu, snažím sa, aby bol Maťko stále v centre diania, aby tak mal čo najlepšie zážitky z dňa a vedel, že mi na ňom veľmi záleží a celá moja pozornosť sa sústredí v prvom rade na neho.

Chystáme sa na zuby

Ďalšiu vec, čo som si všimla v poslednom týždni, je oveľa častejšie Matejovo slinenie. Tuším, že to súvisí s prípravou ďasien na nové zúbky. Je mu totiž príjemné, keď si dáva rúčku do úst a hryzie si do nej. Niekedy mu aj ja dám do úst umytý prst a jemne mu masírujem ďasienko, čo si tiež užíva. Kúpili sme Matejovi síce aj kúsadlo určené pre trojmesačné deti, no zatiaľ si na to nevie zvyknúť, podobne ako na nový cumlík. Už dvakrát sme mu totiž kúpili nový cumeľ s tým, že mu starý vymeníme za nový, ale nový odmietal a hneď ho vypľul. Keď bolo najhoršie rezignovali sme a podali sme mu jeho starý, ktorý prijal bez váhania a tváril sa pri tom, ako keby sa vrátil domov.

Prvotná komunikácia

Matej sa stáva stále pevnejším. Rúčky mu silnejú a niekedy sa mi zdá, ako by si vedome utieral ústa alebo si pošúchal tváričku. Dlane máva tiež stále častejšie otvorené, alebo si chytá jednu rúčku druhou a sám sa s nimi hrá. Okrem týchto činností ho stále baví pozorovať všetko, čo visí nad ním a všetky pestrofarebné predmety. Tiež sa čoraz častejšie pokúša komunikovať rôznymi zvukmi, slabikami. Hlavné však stále ostávajú úsmevy, tie mu idú najlepšie.

Keby som chcela bilancovať uplynulé tri mesiace, máme za sebou významný kus práce, samozrejme hlavne náš malý Maťo. Na svoj deň, na deň detí sme si spolu s ním s manželom pripomenuli aj tri mesiace od narodenia nášho pokladu.

Vaša Maja

Viac o téme: ruky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist