Baby LIVE! Matej (10): Už sám chytá cumlík

Toto jesenné počasie v máji brzdí naše plány. S Maťkom nemôžme chodiť von ako doteraz, takže sme zavretí doma. Mala som tak viac času pozorovať nášho drobca. Je úžasné, aké pokroky robí. Zdvíha hlavičku stále vyššie a vyššie a dokáže chytiť cumlík. Počasie mu zdá sa, nevadí až tak ako nám, k spokojnosti mu stačí plné bruško.

Tak som si už zvykla chodiť na prechádzky, že tento týždeň doslova trpím. Stále len dážď a dážď, vietor a zima. Bŕŕŕ. Slniečko nás teda dlho neohrialo a tak sme zas ostali zatvorení v dome.

Po dlhých zimných mesiacoch som sa už tešila na prechádzky a nevedela som sa dočkať slnkom zaliatych lesných chodníčkov, ale tento týždeň som sa musela opäť zmieriť s chladným počasím a teda s celodenným pobytom medzi štyrmi stenami.

Je to slniečko

Nášho Maťka však úsmev neopustil a k radosti mu stačil ako vždy dostatok pozornosti, plné bruško a suchá plienka. To sú teraz jeho priority!
A keďže toto mu dokážem zabezpečiť, rozdáva za odmenu úsmevy na všetky strany. Som mu za to veľmi vďačná, lebo takto je on mojím slniečkom. Jeho pozitívna energia mi dodáva silu, pretože v tieto tmavé dni by ma inak prepadali aj tmavé myšlienky. Maťko však bol mojím slniečkom a rozohnal všetko zlé.

Hlavičku dvíha viac a viac

Sledovala som Maťove ďalšie pokroky, ktoré zdokonaľuje každým dňom. Stále nás baví pozorovať ho a s manželom nás neprestáva prekvapovať. Keď je na brušku, dvíha hlavičku stále vyššie a dokonca si už dokáže ručičkami sám chytiť cumlík. Najprv si ho vyberie z ústočiek a potom sa ho snaží opäť vsunúť naspäť. To sa mu síce ešte zatiaľ nepodarilo, no usilovne na tom pracuje.

Z ničoho nič príde zrazu s novým pokrokom a my s manželom len pozeráme. Sme z každého nového nadšení a tešíme sa ešte niekoľko minút, chválime ho a povzbudzujeme, aby bolo pokrokov stále viac a Matej sa teší s nami, alebo sa tvári dôležito. Zdá sa mi to neuveriteľné, ale ako keby rozumel dianiu a uvedomuje si vážnosť svojich prvých pokusov o udržanie ručičky, nožičky alebo hlávky.

Po každom výkone sa tvári veľmi spokojne, čo ma veľmi teší, lebo nemám rada chvíle, keď je smutný a nespokojný.

Pomáha cumlík a náruč

Maťko býva nespokojný najmä vtedy, keď mu zle trávi a bolí ho bruško, alebo si málo odgrgol. Vtedy začína u nás doma hľadanie polohy. Vyzerá to tak, že skúšam, v akej polohe je malému lepšie, alebo sa s ním chvíľu poprechádzam a jemne ho pobúcham po chrbátiku. Ak to nepomáha, prichádzajú na rad už osvedčené kvapky a masáž bruška. Ďalším dôvodom jeho nespokojnosti býva únava. Maťko je totiž veľmi rád s nami, a aj keď je unavený, nechce sa s nami rozlúčiť. Nevie sa nasýtiť pozornosti a začne poplakávať. V takých prípadoch pomáha cumlík a jemné pohojdávanie v náručí.

Pohojdávam ho až kým nezaspí, ale akonáhle ho chcem položiť, hneď sa zobudí, vypľuje cumeľ, aby sa mohol poriadne nadýchnuť a zakričať na dôkaz nespokojnosti. Keď sa chcem hýbať, tak to celé párkrát zopakujeme, no nakoniec sa vzdá a spí na mieste, kde ho položím. V postieľke chce byť iba na noc, kolísku odmieta úplne a nejaký čas vydrží na gauči v obývačke.

Mlieka mám našťastie dosť

Večerné procedúry sme trochu zmenili, kúpanie sme obmedzili na každý druhý deň a spávať ho dávame o hodinu neskôr, aby vydržal ráno dlhšie spať, čo nie vždy funguje, ale skúšame.

Cez posledný víkend sme mali návštevy, všetci samozrejme obdivovali Mateja. Moja kamarátka mu priniesla plienky a aj umelohmotný motocykel, ktorý ešte chvíľu na malého počká. Pred dvoma týždňami sme zas dostali plienky od sestry, takže ich máme stále zabezpečené.

S Maťkom vlastne nemáme žiadne veľké výdavky, lebo o materiálnu stránku sa starajú ľudia, čo nás majú radi a mliečko dostáva odo mňa. Toho mám našťastie takisto dostatok, niekedy si musím prebytočné odstriekať. Uvedomujem si, že je to šťastie a som za to vďačná, lebo dnešná neistá doba je taká, že zabezpečenie Maťka mohlo byť aj oveľa náročnejšie. Malý oslávi na deň detí už tri mesiace.

Maja

Viac o téme: bruškocumlíkplienky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist