KLUB tehuliek (16): Karolínka je na svete!

Tina sa po týždňovej odmlke opäť hlási a už aj s malou Karolínkou. No zároveň sa lúči, mamičkovstvo ju zamestnalo. Peťa sa šťastlivo vrátila z výletu a Katka si užíva tehotenstvo.

Mamička Tina: Pôrod bol rýchly

Malá Karolínka je už medzi nami a všetko je v najlepšom poriadku :).

Doktor: Veľa chodiť!

No poďme pekne od začiatku. Šla som normálne na kontrolu k doktorovi a čakala, čo povie. No poslal ma domov s tým, že na pôrod to ešte nie je, ale môže to prísť každú chvíľu. „Odporúčam veľa chodiť,“ s týmito slovami nás vyprevadil.

Tak sme ho počúvli a s manželom sme sa rozhodli, že pôjdeme na obed, prejsť sa po nejakom nákupnom centre a po nábreží Dunaja. Veľmi sa mi ten deň páčil, aj keď bola zima. Večer sme prišli domov, dali sme si horúci čaj a išli sme si ľahnúť s tým, že ráno ideme opäť na kontrolu.

Vitaj Karolínka

A vtom to prišlo. Kontrakcie. Najprv každých 15 minút. Hovorím si, nič sa nedeje pokiaľ nie sú každých 5 minút. Myslím, že tá prechádzka nám pomohla. Niečo pred polnocou sme išli do pôrodnice.

Samozrejme, si ma tam už nechali, ale povedali, že rodiť môžem pokojne až o piatej-šiestej ráno. Nevadí. Manžela som poslala domov, nech sa aspoň do tej rannej hodiny vyspí, že mu potom zavolám. Tak aj bolo. Asi o štvrtej ma chytili také silné kontrakcie, že až. Išla som rovno na sálu.

No a o ôsmej hodine bola malinká na svete. Samotný pôrod bol rýchly. Ani som si neuvedomila a bolo po všetkom.
Nie je nič lepšie, ako si dohodnúť doktora k pôrodu a byť na súkromnej klinike. Po dvoch hodinách ma previezli na izbu.

Krásnu modernú s krásnym výhľadom na les. Malej robili všelijaké testy, všetko je v najlepšom poriadku. No a po štyroch dňoch nás pustili domov.

Prečítajte si tiež:

Ako vybrať pôrodnicu
Apgar skóre alebo Hodnotenie novorodenca po pôrode

Učíme sa

Teraz sme už doma a zvykáme si na to, že sme „rodinka“. Zvykám si na mamičkovské povinnosti a musím priznať, že ma dosť zamestnali. Preto sa chcem s vami rozlúčiť, milé tehuľky, maminy a všetci ostatní, ktorí ste sledovali moju cestu k prvému bábätku.

Bolo mi cťou 🙂
Vaša Tina


Tehuľka Katka v 24. týždni!

Musím priznať, že sa na “mamičkovstvo“ pripravujem poctivo. Začala som chodiť na predpôrodný kurz, fyzičku si zlepšujem plávaním a dokonca sme už prerábali izbu pre našu Nelu :).

Husto na plavárni

Uplynulý týždeň mi ubehol akosi prirýchlo. Zrejme to bude tým, že som mala celý týždeň aj víkend plány, na nudu neostal čas. Cez týždeň som si vyplnila čas plavárňou a predpôrodným kurzom. No a cez víkend sme menili izbu pre našu Nelu.

Na plavárni bolo dosť husto. Ľudia nás trošku obmedzovali v plávaní, keďže sú tam len štyri dráhy. A pretože s kamarátkou plávame poctivo, chceme aby čas na plavárni využiť naplno, a najmä nechceme byť nervózne, že sa z každej strany sa na nás valí nejaká vlna od plavcov „profesionálov“.

S kamarátkou sme sa preto rozhodli posunúť čas príchodu na plaváreň o pol hodinku, ku koncu záverečnej je ľudí oveľa menej. Uvidíme však, ako to bude s plavárňou tento týždeň, nakoľko kamarátka ochorela a samej sa mi moc nechce. Radšej počkám, kým to kamoška poriadne prelieči a pôjdeme opäť spolu…ak nie tento týždeň, tak snáď ten budúci.

Stretnutie prvorodičiek:)

V piatok som sa zúčastnila svojho prvého predpôrodného kurzu a som z neho náramne vytešená. Na ten kurz chodím so svojou kolegyňou z práce, ktorá je tiež tehotná. Menšie problémy máme len s dopravou.

Kurz je vo vedľajšom meste a spoje sú kritické a chodia úboho. Preto sa snažíme dopravu riešiť spoločne. Buď nás vezie jej alebo môj priateľ. V prípade, že nemôže ani jeden z nich, tak ostávajú už len vlaky a polhodinové prechádzky od stanice k štúdiu.

Na našej prvej hodine sme sa najskôr vzájomne zoznamovali. Je nás tam len šesť, ale myslím, že budeme dobrá partia. Baby sú zlaté a všetky sme prvorodičky, takže hltáme každé slovo. Osobne som si veľmi sadla s pôrodnou asistentkou, ktorá celý kurz vedie. Už pred kurzom som bola na jednom zo seminárov, ktoré organizovala.

Témou seminára bol „bonding“. Jej hosťom bola Michaela Mrowetz, známa česká psychologička a spoluautorka knihy Bonding-pôrodná radosť.

Presne som vedela, čo od tohto kurzu môžem očakávať a prvá hodina mi to len potvrdila. Som si istá, že po absolvovaní týchto hodín a s podporou pôrodnej asistentky sa na pôrod budem tešiť a moje obavy budú minimálne. Určite ho zvládnem.

Vážny zoznam

Neviem sa dočkať ďalšej hodiny, keď budeme preberať, čo si do nemocnice zobrať a čo nie. Asistentka sama pracovala v nemocnici, kde budeme všetky baby rodiť, takže vie, ako to tam chodí a s čím môžme rátať, že dostaneme a čo si treba naisto priniesť.

Bude to môj prvý ozajstný zoznam vecí súvisiacich s pôrodom a prípravou na príchod malého človiečika. Doteraz som len tak chodila po obchodoch, kúpila, čo sa mi páčilo, ale teraz to bude už iné. Bude to také reálne.

Netvrdím, že pôjdem tie veci na zozname hneď kupovať, to má ešte ozaj čas, ale príde mi to také vážne a zodpovedné. Mám z toho motýle v bruchu a som plná vzrušenia – ja si zrejme ešte aj tú kúpu tampónov do podprsenky budem užívať :).

Prečítajte si tiež:

Čo máme vedieť z predpôrodného kurzu?
Prístup k novorodencom na pôrodnej sále sa mení

Psychická pohoda – to je hlavné

Tie, čo rodili, asi nechápu a isto si myslia svoje, že počkaj, veď ty ešte uvidíš. Ale možno práve to, že neviem, čo ma čaká, mi dáva silu a šancu sa psychicky pripraviť, aby som bola bez obáv a pozitívne naladená.

Už teraz viem, že do pôrodnice prídem s odhodlaním spraviť všetko pre to, aby som porodila čo najľahšie, mala malú Nelu po pôrode čo najskôr a najdlhšie u seba a potom si tie nasledujúce dni v pôrodnici užívala.

Tie pohľady na ňu a kopec dotykov a pusiniek, ktorými ju zahrniem. Isto ju budem furt „mágať“ a nepohnem sa ani na krok od nej. Ako malé decko, keď dostane svoju vytúženú bábiku.

Nelka už má skoro plnú poličku…

Cez víkend sme pripravovali izbu pre Nelu. Nedialo sa nič prevratné, nakoľko tá izba už zariadená je. Takže sme len vyhádzali nepotrebné veci so skriniek, uvoľnili poličky a pomaly som tam začala ukladať detské oblečenie. Hlavným dôvodom. prečo som to začala riešiť už teraz, bol fakt, že pri poslednej návšteve doma, mi sestra vytriedila veci po synovcovi.

Celá nadšená, že jej už nebudú zavadzať v skrini, mi ich nabalila do dvoch obrovských tašiek. Domov som tak odchádzala s množstvom dupačiek, tričiek, teplákov, pyžám, kabátikov na zimu, periniek, zimného fusaku a zavinovačky…

Keď to videl priateľ, nestíhal sa diviť, načo nám toľko vecí bude a hlavne, kde to všetko popcháme. V márnej snahe som sa mu snažila vysvetliť, že to len tak vyzerá, že v podstate sú tam veci na dva roky. Ale poviem vám, keď som to začala triediť, máme toho naozaj požehnane už teraz.

No a to ani nehovorím o tom, že už sme dostali aj kopec nového oblečenia. Skrinka je tak už značne naplnená.
Už to len v správnom čase oprať a vyžehliť. Neviem sa dočkať, ako budem mať už Nelku doma a budem sa o ňou starať s tou najväčšou láskou.


Katka je v 24. týždni


Tehuľka Peťa v 36. týždni

Už sme doma z výletu, z výletu, z výletu… Pri príchode domov som si spomenula na túto školácku pesničku.

Plaváreň som radšej neriskla

Pobyt u tety mi naozaj ubehol rýchlo, no mali sme sa super. Celý týždeň sme chodili na prechádzky, nevyšla nám len tá plaváreň, kam sme sa chystali. V ten deň som sa necítila moc fit. Mala som nízky tlak a točila sa mi hlava, tak sme radšej nešli, malý Paťko sa trošku zlostil, ale rýchlo ho to prešlo.

Rodila by som skôr

Každý deň je mi totiž horšie, najmä čo sa týka pohybu. Keď mám dlhšie sedieť, začne ma bolieť cele bruško… Vôbec by som sa nenahnevala, kebyže porodím tak aspoň o týždeň skôr :).

Tento týždeň ma ešte čaká poradňa, tak uvidíme, čo sa na nej dozvieme. Škoda, že už mám všetky ultrazvuky za sebou, bola by som zvedavá, koľko malinka váži. Tatino včera skonštatoval, že naozaj mám väčšie bruško ako pri synčekovi a že malá bude asi väčšia, no to uvidíme.

Predsavzatie: Pobaliť tašku do pôrodnice

Zas ma začalo trápiť aj pálenie záhy a ako som sa tešila, že ma to prešlo. To bude asi tým, že Dominika stále viac a viac váži a tlači mi na žalúdok. V noci som okrem toho stále hore, lebo musím chodiť na WC a potom nemôžem zaspať.

Už by som si mala aj tašku pobaliť do pôrodnice, ale musím si ešte dať oprať veci, keďže som sa len teraz vrátila z návštevy. Inak by som už mala mať všetko pokúpené. Ešte som kúpila Dominike krásne ružové dupačky, v ktorých pôjde domov.

Čitajte tiež:

Tvrdnutie bruška v tehotenstve
Čo si v pôrodnici musím nechať urobiť

Teším sa na kočíkové prechádzky

Hnevá ma, že vonku je stále tak škaredo, chvíľku sneží a chvíľku prší, nedá sa ísť von. A keďže máme psíka, tak von chodiť treba. Už aby bolo leto, to mám najradšej. A už keď budem aj našu Dominiku kočíkovať, bude to úplne super!

Teším sa na zajtra, príde na návštevu moja tehotná kamarátka. Musím nám ešte upiecť nejakú dobrotu :). Príde totiž aj s dvoma svojimi detičkami, takže náš sused pod nami bude mať zas radosť, keď budú behať po celom byte. No len nech si zvyká, veď keď bude Dominika väčšia, uvidí :). Už viackrát nám zvonil, že nemáme chodiť po byte…

Tento týždeň je to odo mňa všetko
Vaša Peťa


Peťa už je v 36. týždni, takto asi vyzerá jej Dominika

8.3.2012 7:31 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist