Aby zúbky neboleli

Narodenie bábätka vždy sprevádza mnoho obáv, aby sme všetko zvládli a aby naše dieťatko bolo v poriadku. Jednou z takých obáv, ktorá straší bez výnimky azda všetkých rodičov, je obdobie rastu prvých zúbkov. Bojíme sa, aby to nášho drobčeka veľmi nebolelo a tiež, samozrejme, myslíme aj na seba a na všetky tie noci, ktoré budú ešte prebdenejšie ako doposiaľ. Pritom sú všetky naše obavy zbytočné, pretože na boľavé zúbky existuje účinná ochrana.

Niečo o zubčekoch

Prerezávanie mliečnych zúbkov sa začína okolo šiesteho až ôsmeho mesiaca dolnými rezákmi a je ukončené rastom druhých stoličiek okolo dvoch až troch rokov. Individuálne rozdiely sú veľké. Napríklad zhruba jedno bábätko z päťtisíc sa už narodí s vyrasteným zúbkom. Oproti tomu nie je výnimkou, že niektoré batoľatá dostanú svoj prvý zúbok až k prvým narodeninám. Dočasný mliečny chrup má dohromady dvadsať zúbkov, ktoré sa prerezávajú podľa presného poradia. Prvé (mliečne zúbky) majú dôležitú úlohu pri žuvaní, tvorení slov, ovplyvňujú vývoj čeľusti a postavenie stálych zubov.

Prvé zúbky vedia potrápiť

Niektorým deťom vyrastú zúbky bez toho, aby si to ktokoľvek všimol. Iné si však prerezávanie zúbkov doslova pretrpia a ich rodičia s nimi. Dieťatko začne veľmi sliniť, má opuchnuté ďasienka, je mrzuté a niekedy prerezávanie zúbkov sprevádza aj neutíšiteľný plač, ktorý doslova býva nočnou morou rodičov. Bábätko môže trpieť aj nechutenstvom alebo hnačkami. Niekedy sa môžu objaviť aj zvýšené teploty, ale pozor – nie horúčky. Rodičia často pričítajú nečakané vysoké horúčky svojho bábätka rastúcim zúbkom, ale väčšinou ide o súbežné prebiehajúce ochorenie, ktoré treba riešiť návštevou pediatra. U detí, ktoré si takto pretrpia prerezávanie zúbkov, je najhoršia skutočnosť, že len čo im vyrastie jeden zúbok, hneď sa prihlási ďalší. Takže je to stále dookola. Pritom zúbky ich vôbec trápiť nemusia, keďže na bolesť, ktorú spôsobujú, existuje účinná úľava.

Calgel – Aby zúbky neboleli

Calgel je zubný gél určený predovšetkým pre deti. Zmierňuje bolesť spôsobenú prerezávaním prvých zúbkov, ale aj všetkých ostatných. Calgel obsahuje malé množstvo lokálneho anestetika, ktoré znecitlivie bolestivé detské ďasienka a uľaví tak od vysiľujúcej bolesti. Zároveň pôsobí antisepticky, to znamená, že zastavuje rast choroboplodných zárodkov a obmedzuje tak vznik zápalu ďasien. Malé množstvo gélu sa nanáša priamo na postihnuté miesta, a tým prináša okamžitú úľavu. Calgel je určený deťom od piatich mesiacov, má príjemnú chuť aj konzistenciu a je v predaji bez lekárskeho predpisu v lekárni.

Reklama na liek Calgel, zubný gél. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov. O používaní lieku, prípadných rizikách a nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. McNeil Products Limited, Veľká Británia. Lokálny zástupca: Johnson & Johnson s.r.o., Plynárenská 7/B, 824 78 Bratislava 26, Tel: +421 258 280 700

13.6.2011 4:27| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist