24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Môj syn sa v noci pocikáva

VÁŠ PRÍBEH „Keď sme sa snažili medzi tretím a štvrtým rokom u nášho syna odstrániť plienky na noc, vznikol problém. Každé ráno bola postieľka celá mokrá,“ spomína MUDr. Renáta Adámová, mamička dnes osemročného „enuretika“, alebo dieťaťa, ktoré trpí enurézou, nočným pomočovaním.
foto: istock.com

„Najprv sme hľadali rôzne spôsoby, ako to zmeniť,“ pokračuje lekárka. „Synovi sme zmenili pitný režim, na noc sme mu nedávali sladké ani dráždivé jedlá a dokonca sme ho vždy o polnoci prebudili a odviedli na záchod. Nezmenilo sa ale vôbec nič. Skoro každé ráno bola postieľka opäť celá mokrá,“ dodáva MUDr. Adámová.

Tiež si prečítajte:

Vaše dieťa sa stále pocikáva? Nepodceňujte to!

Máte skúsenosti s touto chorobou? Napíšte do nášho fóra.

Nemôžeš za to

Bola to síce pre nás dosť veľká trauma, ale synovi sme vždy opakovali, že za to nemôže, že len malá oblasť v jeho mozgu potrebuje dozrieť. Nikdy sme sa na neho kvôli tomu nehnevali. Rovnako tak keď išiel k starým rodičom, museli byť všetci okolo neho na túto situáciu pripravení, aby dieťa nijak netraumatizovali žiadnymi výčitkami.

Áno, máme enuretika

„Potom som požiadala kolegu nefrológa o synovo vyšetrenie. S nasadením liekov sme však čakali do jeho piatich rokov.
Podávaním desmopresínu sa situácia výrazne vylepšila a syn sa pomočoval už len náhodne alebo pri nachladnutí. V súčasnej dobe už k pomočovaniu nedochádza.“

Neotáľajte

Rodičia by nemali návštevu lekára odkladať dlhšie ako do nástupu do prvej triedy. Enuretik potrebuje citlivý prístup, maximálne pochopenie a bezhraničnú trpezlivosť rodičov. To ale enurézu nevyrieši, len zmierni neblahé psychické následky.
Enuréza veľmi obmedzuje ďalšie aktivity detí. Reakcia vrstovníkov, posmech a neustále narážky tak môžu napríklad z táborového pobytu alebo viacdenného školského výletu učiniť ozajstné peklo.

„Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že rodičia malého enuretika to nemajú ľahké. Keby som sama nebola lekárka, hanbila by som sa o synovom probléme verejne hovoriť. Som matka troch skvelých detí vo veku 6, 8 a 19 rokov. Vďaka partnerovej pomoci zvládam starostlivosť o rodinu aj náročné zamestnanie. Pracujem v pôrodnici ako genetička, takže som si vedomá vplyvu rodinnej záťaže pri vzniku mnohých ochorení. Nočné pocikávanie je v našej rodine dedičné, z mojich detí tým trpel našťastie iba osemročný syn,“ dodáva mamička malého enuretika na záver.

Komentár ošetrujúceho nefrológa doc. MUDr. Jiřího Duška, Csc.:
Do ordinácie prišiel chlapec vo veku 5,5 roku kvôli častému nočnému pomočovaniu. Po základnom vyšetrení som začal liečbu zvýšeného objemu moču v priebehu noci. Účinok liečby bol bezprostredný, za mesiac sa pomočil bez budenia iba trikrát. Postupným zvýšením dávky na dvojnásobok sme dosiahli 100% suchých nocí.

Na Babywebe nájdete aj iné vaše príbehy:

Nemôžem byť s deťmi osamote ani minútu
Po pôrode už vôbec nechcem sex
Dievčatko v ružovej a chlapček v modrej?

22. 4. 2011 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázok používateľa

Volám sa Natália a mám 19 rokov. Od mojich 6tich rokov som sa pravidelne v noci pocikávala až do svojich 15 rokov. Každú, každú jednu noc. Lekári mi dávali rôzne lieky, po ktorých som bývalá nervózna, agresívna a nevedela som sa sústrediť. Nevedeli presne čo mi je.. Liečili ma u psychiatra, a asi u každého doktora, nakoniec som v 15tich išla k homeopatovi a ten mi povedal, že mám oslabený močový mechúr, dal mi tie pilulky a za 3 mesiace som sa prestala v noci pocikávať Teraz mám 19 a v priebehu tých 4 rokov som sa ani raz nepocikala, nemusím brať žiadne lieky ako predtým a konečne môžem spávať u kamarátkach bez obavy, či sa tam nepocikám.. Preto z vlastnej skúsenosti odporúčam homeopata :)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené