Táňa a Tobi (4): Boj s hadičkou sme vyhrali. Návrat lyžičky

Krásny slnečný letný dník prajem všetkým. Viem, viem, že som sa dlho neozvala, je mi to ľúto, ale po príchode z nemocnice nás čakal jeden veľký kolotoč lekárov, trápenia s papaním a prijímaním tekutín a navyše nová životná situácia.

Potrebovala som čas

Tobíka trápila angína, no a ja sa priznám, že pre udalosti, ktoré sa okolo mňa udiali, som ani nemala silu písať. Nechcela som totiž písať zmietaná v príliš silných emóciách, nechcem nikomu ublížiť a ani tomu, kto nám zasadil poriadnu ranu a neuveriteľne nás sklamal…

Nechala som si pre to čas, všetko vnútorne prežiť, uležať v hlave a s touto situáciou vyrovnať. V kútiku duše som však stále dúfala, že… ale, žiaľ, musíme sa zmieriť s novou životnou etapou… No poďme pekne poporiadku.

Odmietal piť a papať

Ako prvý je na rade Tobiasko… Takže čo má nové? Robí mi veľkú radosť, hoci sme sa po príchode z nemocnice poriadne potrápili.

Tobík prestal úplne papať lyžičkou a prijímať tekutiny. Nezabudol to, ale jednoducho mi to pripadalo tak, akoby prestal cítiť hlad a smäd. Ešte v nemocnici ho totiž „pokazili“ tým, že ho začali sondovať, aby sa dodržiavala bilančka príjem – výdaj. Hoci sme odchádzali s tým, že aj doma treba pokračovať v dosondovávaní po konzultácii s našim neurochirurgom som sondu ani raz nepoužila.

Tobík je našťastie dosť veľký a má zásoby tuku :).
Pár dní „diéty“ mu teda neublížilo, a potom sme kŕmili zo striekačky, lyžičku som však nekompromisne skúšala ďalej 🙂

Čítajte aj:

• Výchova detí k správnej výžive
• Máte obézne dieťa?

Bola som nekompromisná, no lyžička je späť

Pán doktor nás po mesiaci vystrašil, že ak to bude takto pokračovať a Tobík naozaj necíti hlad, budú mu musieť zaviesť PEG-u, čo je vývod priamo do žalúdka, kade sa pravidelne podáva strava.

Vtedy som si povedala, že žiadne hadičky navyše jednoducho nebudú a Tobík sa opäť naučí papať lyžičkou. Našťastie aj drobec pochopil, že v tomto mamina nepoľaví a pomaly ale isto začal pekne opäť papať lyžičkou:)
Teraz je z neho opäť môj veľký papkáč, na striekačku sme už dokonca úplne zabudli a aj čajík pije pekne z fľašky. Nuž ukázalo sa, že trpezlivosť ruže prináša.

Tobiho treba neustále motivovať a v určitých smeroch ho brať ako zdravé dieťa, aby napredoval.
Naším veľkým pokrokom je, že sa začína sám otáčať na bok a veľmi sa mu to páči. Začal sa tiež naťahovať za hračkami, už mu ich netreba vkladať do rúčky a hoci ťažšie kúsky stále neudrží, je to veľký pokrok.
Najväčšiu radosť má, keď sa mu podarí s nimi zahrkať. Vtedy sa sám na sebe rozkošne smeje po každom zahrkaní 🙂


Zábava s bračekom:)

Domáce pomôcky

Čo nám veľmi pomohlo, bola návšteva špeciálnej poradne pre slabozrakých a nevidiacich, kde sa nám venovala jedna milá pani.

Poukazovala nám rôzne pomôcky, ktoré sa dajú jednoducho vyrobiť. Po návrate domov som sa do toho hneď aj pustila.
Ide o jednoduché veci, ako napríklad farebne oblepená rolka z alobalu, klasické obaly na film naplnené korálkami, kontrastne polepená raketa na pinpong, rôzne guľôčky zavesené na udičke, za ktorými sa obracia a načahuje.. Podstatou všetkého je farba, kontrast, lesk a zvuk.

No a skutočne Tobiasko na to krásne reaguje a začal viac používať a fixovať očká, veľmi sa z toho teším.
Najnovšie sa chcem pustiť do výroby motivačnej deky, kde si bude posilňovať nielen zrak, ale aj hmat. Čo to znamená? Každý štvorec deky bude nielen farebne odlišný, ale aj iný na dotyk.

• Klikni sem a pozri si video, aké robí Tobík pokroky

Ďakujem!

Ďalším krokom vpred je, že Tobi si začína priťahovať hlávku k trupu, akoby si chcel sadnúť, hoci väčšinou to skončí plačom, pretože telíčko ho neposlúcha…

Dúfam však, že nám s tým pomôžu na rehabilitačnom pobyte a ja pevne verím, že svoju prvú sviečku budeme sfúkavať už zo sedu…

A to je ďalšia radostná novina, vďaka vám všetkým, ktorí ste nás podporili, sme úspešne skončili s našou výzvou pre Tobiaska na treťom mieste v jarnej súťaži s TA3 na portáli ľudiaľuďom.sk
Získali sme tak viac rehabilitačných pobytov. Na prvý pobyt v ADELI nastupujeme 5. augusta a verím, že sa odtiaľ vrátime s pokrokmi.

Ešte raz vám všetkým veľká vďaka a Tobik mi tu šepká, že všetkým posiela sladký slintavý božtek :).

Na úvod som vám písala aj o novej životnej situácii u nás doma, o tom vám napíšem o týždeň, dnes sa rozlúčime takto optimisticky a uslintanou pusou.

Cmuuuk


Táňa, Tobi a ostatné poklady:)

13.7.2013 11:28| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist