Pomoooc! Som prvorodička

VÁŠ PRÍBEH. Začiatok býva vždy ťažký. Je to otrepaná fráza, ale je to tak. V momente, keď sa stanete matkou, zrazu neviete, kam z konopí, pritrafí sa neočakávaná situácia.

Aký bol váš prvý pôrod? Na čo sa majú pripraviť prvorodičky? Aké sú vaše skúsenosti? Píšte nám do diskusie.

Váš potomok nechce papať. Po dlhom zápolení však dieťatko inštinktívne pochopí, že to tak má byť a začne si plnými dúškami vychutnávať mliečko. A vy si myslíte, že ste za vodou a vo svojich prvotných materských starostiach – lebo úprimne, o nejakých radostiach z nočného kmitania okolo hladoša nemôže byť ani reči – sa postupne „preplavujete“ k ďalším „stupňom“ rodičovstva. Omyl! Stále ste totiž na začiatku.

V pôrodnici
Prvé skúsenosti zo zaslúžilého materstva som, ako inak, nadobudla v pôrodnici. Jasné, že moje nesmelé kroky do nemocnice sprevádzali pochopiteľné obavy prvorodičky. Pôrod však prebehol hladko a na svet som priviedla dcérku Ivetku. Pomaly som si začala zvykať na novú životnú úlohu a po povinnom pobyte v pôrodnici som sa tešila domov. Radosť každým dňom narastala, pretože neochota podaktorých členov nemocničného personálu rozhodne na psychike čerstvej mamičky nepridávala. Nevôľa sestričiek pomôcť mi pri starostlivosti o malú ma dovádzala do stavu zúfalstva. Navyše, tým, že sa narodila v zime, všade prefukovalo, a tak sa stalo, že mi riadne prechladla. No chápete, čo to môže s ustráchanou a bezradnou mamkou narobiť?

V takom zúboženom stave som s ňou odišla z nemocnice. Doteraz si kladiem otázku: Prečo toľká nechuť pomôcť mi a poradiť? S manželom sme leteli k našej doktorke (kontrolu novorodenca mohla vykonať aj u nás doma, ale my sme to v tej chvíli nevedeli ani neriešili). Naše slniečko sme doviedli domov deň pred Vianocami, po nich nasledoval víkend, preto sme sa chceli poponáhľať. V čakárni bolo plno sopľavých a chrchľajúcich detí, tak sme vtrhli dnu, nech nám pani doktorka poradí, čo s tými sopliskami. Dojčiť, dojčiť, dojčiť! Prípadne vatičkou nasiaknutou nosnými kvapkami pre novorodencov vytierať okraje nošteka.

Plakala som
Začal sa náš prvý deň v kompletnom zostavení. Ja, manžel a dcérka. A zároveň sa stával čoraz hroznejším a plačlivejším. Malá plakala veľmi, lebo nemohla pre plný noštek spinkať a ani poriadne papať. Ja som plakala veľmi, lebo ma premkla beznádej a strach zo svojej neschopnosti pomôcť jej. Manžel neplakal, ale v tej chvíli jeho nervy v priamej úmernosti kriku dcéry postupne strácali na pevnosti a mal čo robiť, aby sa ako-tak držal ako chlap.

Nakoniec sme to prežili, spali sme asi dve hodiny, a trvalo asi ďalšie tri týždne, kým sa malá z toho dostala. Stále som ju dojčila, vydržala som to viac ako rok, vo viere, že materské mlieko je pre ňu ten najlepší liek.
A naozaj bol.

Lucia V.

Aký bol váš prvý pôrod? Na čo sa majú pripraviť prvorodičky? Aké sú vaše skúsenosti? Píšte nám do diskusie.

Na Babywebe tiež nájdete:

Materstvo? To mi nikto nepovedal, že to bude už len horšie
Syndróm ideálnej matky
Som po pôrode
Prvé dni novorodenca

16.3.2011 6:06| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist