Ako to máme so starými mamami?

VÁŠ PRÍBEH Sme jednou zo šťastných rodín, ktorá má babky vlastne tri. Manželova mamka však ale býva mimo Prahu, takže o každodenné staranie sa sa delia moja matka a jej setra, dvojča.

Som výtvarníčka na voľnej nohe, pracujem doma v ateliéri, a to predpokladá pokoj od detí, čo bez starých mám nejde. 

Som im vďačná, že mi pomáhajú. Zo začiatku však trvalo, než sme si ujasnili niektoré detaily ohľadom výchovy.

Ako to máte so starými mamami vy? Tiež ste si museli najprv ujasniť pravidlá? A majú vôbec záujem o opatrovanie?

Už v stredu si môžete prečítať názor druhej strany, veľmi úprimnú spoveď jednej zo starých mám.

Ja a môj muž sme zástancovia skôr prísnejšieho režimu. Nechceme, aby z detí vyrástli bezohľadní rozmaznaní fagani s „televíznou fantáziou“, bez úcty ku všetkému, čo ich obklopuje.
Je jasné, že babky si tiež prajú pre svojich miláčikov len to najlepšie, ale občas táto túžba skĺzne k tomu, že by im dovolili a k nohám zniesli všetko, na čo si deti len spomenú.

Slzy na staré mamy fungujú

To je potom v ťažkej konfrontácii s tým, že doma to takto nefunguje, ani keď si to deti skúšajú vyplakať. Na babky to samozrejme platí. Je potom zložité deťom vysvetľovať, prečo my im to nedovolíme a nekúpime to a to, zatiaľčo u starých rodičov majú voľnú ruku.
Tiež trochu bojujeme s vecami okolo jedla a pitného režimu. Chtiac nechtiac sú babky „zo starej školy“ a na súčasnú zdravú výživu majú len pohľad pozorovateľa, takže musíme jemne pripomínať, aby deti dostávali viac čerstvej zeleniny a tenšiu vrstvu masla na chlieb.

Sladkosti len výnimočne

Našťastie otázku lízaniek a cukríkov sme vyriešili zákazom hneď na začiatku, takže aby deti necucali koncentrovaný a ktovie čím nafarbený cukor, radšej dostanú sladké ovocie. Samozrejme nejaká čokoládka alebo sladká tyčinka im potom urobí veľkú radosť, pretože to pre nich nie je každodenná samozrejmosť.
Ďalší problém je pitný režim. Staré mamy nie sú na to zvyknuté a tak deťom pitie toľko nepripomínajú, čo sa musí tiež nenápadne sledovať.
S manželom nie sme žiadni televízni maniaci a aj deti majú možnosť sledovať len rozprávky, a to len výnimočne.

Televízny raj

Uznávam, že keď sú deti choré, televízia je veľakrát jediná záchrana, ako udržať deti chvíľu pod perinou.
Staré mamy však majú bohužiaľ televíziu viac v obľube ako my, takže som ich musela poprosiť, aby vypli televízor, keď sú deti u nich na návšteve.

Vďaka za vás!

Naše babky ale majú tiež neuveriteľne veľa výhod a tie každopádne prevažujú nad detailami, ktoré sa dajú komunikáciou aspoň čiastočne vyriešiť. Obdivujem ich nekonečnú trpezlivosť a schopnosť zdielať s deťmi ich hry. Bez starých mám by nám to tak neklapalo. Som rada, že tu sú.

Anna

Na Babywebe tiež nájdete:

Svokra chce prevychovať moje dieťa
Rodičia alebo partneri?
Chcete mať dobré a slušné dieťa?

19.3.2011 11:05| autor: Redakcia Baby-webu.sk
Viac o téme: detimatkamuž

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist