Sen o materstve jej splnila náhradná matka

Príbeh Magdalény je atypický. Zvyčajne sa ľudia upínajú na liečbu v zahraničí. Magdalénu naspäť do Česka priviedla túžba po dieťati. Otehotnieť sa pokúšala najprv s pomocou amerických doktorov, zaplatila státisíce, ale nezadarilo sa. Teraz si však užíva dve dievčatká a svojím blogom inšpirovala desiatky párov z celého sveta na výlet do Česka, kvôli naplneniu túžby po dieťati.

magdalena_obr.-4-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Magdaléna vždy túžila po deťoch. S manželom Jeremym sa začala o dieťa snažiť už v dvadsiatich ôsmich rokoch. Nedarilo sa, preto navštívila niekoľko amerických kliník, ale bez úspechu. Teraz sa teší z dvoch dcérok. Obe deti sú tzv. zo skúmavky – prvé dievčatko jej pomohla vynosiť náhradná matka, druhé dieťa už vynosila sama.

Prvé pokusy o dieťa v USA

Dnes už štyridsaťročná Magdaléna sa narodila v Pardubiciach a potom žila so svojou rodinou v Slavkove pri Brne. Pretože ju bavilo starať sa o deti a ľahko sa učila jazyky, vyrazila v 21 rokoch do Ameriky pracovať ako au-pair. Rodina z Ohia s troma deťmi – osemmesačnými dvojčatami Austinom a Aaronom a štvorročným Alexom ju prijala takmer za vlastnú, a tak sa jej po roku, keď sa mal pobyt skončiť, nechcelo vôbec späť. O rok si preto cestu do USA zopakovala, tentoraz na vlastnú päsť, bez konkrétneho plánu. Docestovala do Atlanty a prakticky okamžite si našla bývanie a prácu. Jej spolubývajúca ju zoznámila s Jeremym, ktorý v Atlante pracoval ako obchodný zástupca. Keď sa brali, mala Magdaléna 25 a Jeremy 30. Ďalšie tri roky šetrili, aby si mohli dieťa dovoliť, americký systém totiž nie je veľkorysý a za všetko treba platiť vysoké sumy.

Výtah

„Mať dieťa v USA nie je vôbec lacné. Materská dovolenka neexistuje, žena pracuje do pôrodu. Niekedy zamestnávatelia dávajú 6 týždňov neplateného voľna, ale nikto negarantuje, že vám miesto podržia. Mnohé poisťovne pôrod nepreplácajú, a tak sa môže ľahko stať, že už pred pôrodom dlhujete pár tisíc dolárov za lekárske prehliadky. V Atlante za klasický pôrod bez komplikácií s jednodenným pobytom v pôrodnici zaplatíte okolo 12 000 dolárov, za cisársky rez 20 000 dolárov a viac. Keď pripočítam to, že štát neplatí deťom žiadne zdravotné poistenie, nie div, že sme na šancu založiť si rodinu čakali tri roky,“ vysvetlila Magdaléna.

Mesiace však plynuli a vytúžené bábätko sa stále nedarilo počať. Magdaléna začala chodiť po lekároch a po obrovských peripetiách skončila na klinike asistovanej reprodukcie. „Len malá časť poisťovní v USA čiastočne hradí IVF, cena bola okolo 25 000 dolárov, lieky stáli zhruba 5-7 000 dolárov. Úspešnosť sa teda pohybovala okolo 33 percent. Nikto nevedel, prečo bábätko neprichádza, obidvaja sme boli zdraví,“ pokračuje Magdaléna. Po negatívnych zážitkoch z nemocnice, kde jej operovali endometriózu a po prístupe lekárskeho personálu sa rozhodla vziať všetko do vlastných rúk.

Cesta za snom

„V nasledujúcich týždňoch som na internete precestovala doslova celý svet, až som skončila v Česku, kde vznikali kvalitné súkromné IVF centrá. Hovorila som si, prečo by som mala cestovať do Ázie, keď Českú republiku dobre poznám,“ spomína Magdaléna. Páčil sa jej prístup miestnych lekárov. Magdaléna sa totiž úplne uzavrela do seba. „Prestala som chodiť medzi ľudí, pretože som nechcela odpovedať na otázky typu: tak čo, už? A postupom času som sa začala vyhýbať aj kamarátkam, ktoré práve čakali alebo mali bábätká. Manželovi som hovorila, nech si radšej nájde niekoho iného, skrátka som to vnímala ako vlastné zlyhanie,“ opisuje ťažké obdobie Magdaléna. Podľa nej je liečba IVF pre manželstvo skúška ohňom, niektoré manželstvá to posilní, iné naopak rozdelí.

No stále sa nič nedialo. So súhlasom kliniky si teda manželia našli náhradnú matku, ktorá súhlasila s umelým oplodnením a vynosením ich prvej dcéry. Magdaléna, vďaka umelo vyvolanej laktácii, dokonca mohla dieťa sama dojčiť. Dcéru pomenovali Audrey Michelle Cogbill, ale všetci ju volajú jednoducho Miša.

„Prípad Magdalény bol zvláštny, podstúpila u nás 3-4 liečby, keď sa všetko zdalo v poriadku, napriek tomu sa tehotenstvo nedarilo. Táto tzv. nevysvetliteľná sterilita trápi 5 – 7 % párov. U nich je najväčšia šanca na otehotnenie metódami umelého oplodnenia (in vitro fertilizácia = IVF). Úspešnosť umelého oplodnenia záleží predovšetkým na lekárskej diagnóze, teda zistení, aká je príčina neplodnosti a či je táto príčina prekonateľná alebo nie. V Magdaléninom prípad sme na žiadnu objektívnu príčinu nenarazili. Výsledky testov embryí boli úplne v norme,“ uviedol doktor Štěpán Machač z kliniky Reprofit International v Brne, s tým, že následne sa Magdaléna rozhodla pre náhradnú matku z USA.

Čítajte tiež:

Sestrička pre Mišu

Po dvoch rokoch sa manželia Cogbillovci chceli pokúsiť o druhého potomka. Tentoraz nič nenechali na náhodu a od začiatku spolupracovali s brnianskymi lekármi. Magdaléna sa pred počatím druhého dieťaťa podrobila špecifickej imunologickej liečbe. „Liečba v ČR prebiehala veľmi hladko, povedala by som, že v porovnaní s USA až relaxačne. Niekedy som podľa lekárom navrhnutého protokolu priletela už nastimulovaná z Atlanty a dostavila som sa až na samotný odber vajíčok a následný transfer. Inokedy som podstupovala celú liečbu na klinike,“ vysvetľuje Magdaléna.

Až po niekoľkých pokusoch sa Magdaléne podarilo v 35 rokoch otehotnieť a porodiť druhú dcéru Payton Elizabeth – Elišku. „Pamätám si presne na okamih, keď som dcéry prvý raz držala. Všetky tie stresy, preplakané dni a noci, ubíjanie sa otázkami, prečo ja, nezdary, operácie, potraty, to všetko odrazu zmizlo a ja som nemohla uveriť, že ten maličký uzlíček je naozaj moje dieťa! Sú to neskutočné okamihy,“ spomína Magdaléna.

Magdaléna by neplodným párom poradila, aby si našli špecialistu, ktorému maximálne dôverujú, a obklopili sa ľuďmi, ktorí sú pozitívni a v neľahkej životnej situácii ich podporia. Sama založila agentúru, ktorá do Brna vozí za oplodnením páry z celého sveta. O svojej ceste za dieťaťom si založila portál www.myivfalternative.com, kde písala svoj denník, zdieľala fotky, videá, ako si napríklad pichať stimulačné injekcie, a poskytla náhľad do „zákulisia IVF liečby od prvých pokusov až po úspešné narodenie druhého dieťaťa. Za posledných 10 rokov osobne pomohla vyše 1 000 párom z celého sveta podstúpiť liečbu v Brne.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist