Ježiško a darčeky – preháňať to či nie?

Vianočné obdobie sa nebezpečne blíži, a ak ste ešte nenakúpili žiadne darčeky, je najvyšší čas. V každom prípade, je naozaj nevyhnutné kúpiť každú hračku zo zoznamu prianí vašich detí?

shutterstock_153382295-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pre dospelých sú Vianoce skôr obdobím pokoja a rodinnej pohody, hoci deti sa, pochopiteľne, najviac tešia na Ježiška a na to, keď všetci zasadnú k bohatému vianočnému stromčeku. Nemôžu sa dočkať, keď si rozbalia všetky vianočné darčeky, ktoré si tento rok želali.

Deti si na svojom zozname prianí dávajú veľmi záležať a to, že pod stromčekom nájdu všetko, čo si priali, je pre ne samozrejmosť. Máte strach, že keby to tak nebolo, predviedli by vaše ratolesti scénu? Podľa odborníkov by to vraj nebolo na škodu.

OVPLYVŇUJE TO ICH SPRÁVANIE

Ak deti budú v deti v detstve dostávať všetko, čo si zaželajú, mohlo by ich to v budúcnosti negatívne ovplyvniť. Je jasné, že každý rodič by svojmu dieťaťu najradšej zniesol modré z neba, ale nie vždy je to možné. A to by sa dieťa malo podľa odborníkov učiť už od útleho veku, že skrátka nie vždy dostane presne to, po čom túži.

Toto pravidlo sa týka skôr detí v predškolskom veku, je to totiž práve to obdobie, počas ktorého sa deti môžu najviac rozvinúť. Navyše sú predsa len o čosi chápavejšie a mnohé im vysvetlíte ľahšie.

Keď ide o bábätká a batoľatá, tie vianočné darčeky ešte natoľko nechápu. Navyše napísať Ježiškovi list s tým, čo by si priali, by pre ne bol celkom oriešok.

PRAJÚ SI NEEXISTUJÚCE DARČEKY

Deti si občas dokážu vymyslieť aj také darčeky, ktoré v skutočnosti ani neexistujú alebo je takmer nemožné niekde ich zakúpiť. Hádam každý rodič musel niekedy zháňať skutočné vílie krídla alebo napríklad lietajúce prúdové lietadlo.

Je to síce roztomilé, no na druhej strane je občas ťažké deťom vysvetliť, že Ježiško niečo také skrátka zohnať nemôže. Keď to rodičia deťom oznámia, v prevažnej väčšine prípadov sa to skončí plačom alebo krikom, čo nie je dobré.

Keď však ide o mladšie deti, je tu možnosť, že to predsa len časom prejde, keď trochu podrastú. No ak deti robia scény, pokiaľ pod stromčekom nenájdu všetko, o čo Ježiška prosili, je niekde zásadná chyba.

V BUDÚCNOSTI TO NA NE MÔŽE MAŤ VPLYV

Každý chce, aby jeho dieťa bolo spokojné. Ak však svojim deťom nekúpite všetko, po čom túžia, neprinesie to len radosť a šťastie. Rozmaznávanie by sa mohlo podpísať na ich budúcnosti, konkrétne na ich budúcich vlastnostiach.

Budú totiž chcieť všetko a hneď, a ak to nebude podľa nich, nastane peklo. Táto situácia sa môže opakovať nielen v ich budúcom zamestnaní, ale aj v ich vzťahoch.

Čítajte tiež:

DARČEKY NEMUSIA BYŤ LEN MATERIÁLNE

Asi to najcennejšie, čo môžete svojim deťom odovzdať, je to, že darčeky nemusia byť zďaleka len materiálne. Ako darček môžete deťom nadeliť napríklad pekný vianočný výlet, deň strávený v zábavnom parku alebo napríklad to, že sa spolu pôjdete sánkovať.

Deti potom totiž nebudú toľko lipnúť na materiálnych veciach. Tým rozhodne nechceme tvrdiť, že hračky či iné veci sú zlé, to rozhodne nie. Hračky urobia deťom obrovskú radosť, ale predsa im neuškodí, keď sa im trochu rozšíria obzory.

Tipy na darčeky, ktoré sa pod stromček nevojdú:

  • Spoločné vianočné kino
  • Návšteva adventných trhov
  • Zbieranie vetvičiek, šišiek a machu a následná výroba ozdôb
  • Vyrábanie snehových vločiek
  • Spoločné pečenie cukroviniek
  • Rodinná guľovačka
6.12.2023 4:41| autor: Terezie Gáborová | zdroj: Radakcia Babywebu v spolupráci s psychológmi.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist