Mýty a povery o dojčení

Dojčenie je veda. Možno aj preto o ňom kolujú mýty a povery: Môžem otehotnieť, keď dojčím? Bude moje bábätko veľmi tučné, ak ho kŕmim často? Poďte s nami preskúmať tie najväčšie povery o dojčení.

Keď budem bábätko kŕmiť častejšie ako raz za tri hodiny, zvykne si na neustálu priazeň a bude rozmaznané.

To je nezmysel a absolútne nepochopenie legitímnych požiadaviek a nárokov bábätka. Niekoľkodňový novorodenec sa dojčí hoci aj po 1,5 hod., ak má chuť. Správna matka nerieši, či je, alebo nie je čas. Dojčenie nie je iba kŕmenie, je to najmä úzky kontakt, ktorý náruč matky dieťaťu poskytuje. Malé bábätko je správne a nutné nosiť na rukách, byť mu nablízku a ubezpečovať ho tým, že s nami môže počítať.

V mlieku sú všetky potrebné látky už obsiahnuté, preto nemusím dávať malému nijaké lieky (napr. antibiotiká).

V materskom mlieku sú živé bunkové štruktúry, ktoré bábätko zabezpečujú z hľadiska obranyschopnosti proti vonkajšiemu prostrediu, do určitej miery môžu dieťaťu uľahčiť trávenie, pomôcť pri zdolávaní ľahkých infekcií, ale mlieko nemôže suplovať antibiotiká, ak je nutné ich podať.

Mám slabé mlieko, preto musím prestať dojčiť.

Slabé mlieko je v našich podmienkach dobre živených mamičiek vylúčené, dá sa nájsť v treťom svete pri zle živených dojčiacich matkách. Telo matky má vždy snahu „vyrobiť“ ideálne zloženie materského mlieka. Ak sa začne hovoriť o slabom mlieku, ktorého vyústením býva postupné zavádzanie umelej stravy, skôr ide o obdobie dieťaťa (rastový špurt), v ktorom potrebuje väčší prísun mlieka a ten mu niekoľko dní chýba. V týchto situáciách je veľmi dôležité zachovať pokoj a trpezlivosť, nepanikáriť a začať všetkými dostupnými prostriedkami stimulovať laktáciu, a tým docieliť ponuku, ktorá dopyt dieťaťa uspokojí.

Dvojčatá sa musia kŕmiť umelou výživou. Nie je možné ich dojčiť.

Dvojčatá je, samozrejme, možné dojčiť normálne, vyžaduje si to väčšiu pomoc mamičke, lepšiu organizáciu a trpezlivosť, najčastejšie sa dvojičky dojčia súčasne v tzv. futbalovej polohe nožičkami smerom pod matkine pazuchy.

Ak ochoriem, je aj moje mlieko „choré“ a prenáša na dieťa baktérie. S dojčením musím ihneď prestať.

Ak matka ochorie, je logické, že v inkubačnej lehote ochorenia stačila nakaziť bábätko, ale zároveň protilátky, ktoré si jej telo na obranu vytvorilo, pokrývajú aj potrebu bábätka, takže dojčiť je nielen možné, ale dokonca nutné.

Ak budem bábätko dojčiť často, bude veľmi tučné.

Práve plné dojčenie dieťa ochráni pred budúcou obezitou alebo dispozíciou k obezite. Tukové bunky, ktoré sa počas raného obdobia dojčeného dieťaťa formujú a zmnožujú, pretrvávajú aj v dospelosti v redukovanej miere.

Je jedno, či dojčím, alebo kŕmim umelo, pretože pri dnešných prostriedkoch je v jednom i druhom rovnaké množstvo živín.

Materské mlieko je svojím zložením úplne nenapodobniteľné, kvalitatívne i kvantitatívne presne zodpovedá potrebám dieťaťa od najútlejšieho veku po zrelší vek. Kravské mlieko priemyslovo spracované tak, aby vyhovovalo dieťaťu, je už veľmi sofistikované a nikdy sa kvalitatívne a najmä spôsobom podávania (kontakt kože s kožou) nemôže vyrovnať materskému mlieku.

Dojčenie mi úplne zničí prsia.

Je pravda, že prsia v mnohých prípadoch po skončení dojčenia nedosahujú tonus a vzhľad ako pred ním. Posilňovať prsné svalstvo je nutné v priebehu tehotenstva, pri dojčení i po ňom. Strie na koži sa čiastočne dajú odstrániť laserovou technikou. Keď dojčenie bolí, je na vine zlá technika prikladania bábätka.

Pri dojčení nemôžem otehotnieť.

Zvýšený prolaktín, hormón, ktorý sprevádza dojčenie, sa môže podieľať na anovulačnom cykle: žena neotehotnie, pretože jednoducho vajíčka nedozrievajú. Nedá sa na to však vždy spoliehať.

Ak otehotniem v priebehu dojčenia, budem s dojčením musieť prestať.

Ak bude tehotenstvo fyziologické a pre matku únosné súčasne dojčiť staršie dieťa, môže dojčiť aj naďalej.

Moje dieťa zle pije. Moje mlieko mu asi nechutí.

Dojem, že dieťa nepije dobre, môže mať veľa príčin. Napríklad ak matka dostane počas dojčenia menštruáciu, môže dieťa vnímať mierne odlišnú chuť materského mlieka a reagovať rozladením.

Čítajte tiež:

Na dojčenie sa musím počas tehotenstva pripravovať.

Treba sa iba ubezpečiť, či je forma bradavky pre budúce bábätko uspokojivá. Bradavky ani okolie nie je potrebné ani dráždiť, ani masírovať, ani vyťahovať. Vyplatí sa venovať pozornosť príprave na dojčenie a navštíviť laktačnú poradkyňu.

Dojčenská fľaša sa môže striedať s dojčením podľa toho, ako matka potrebuje.

Spôsob ťahania z fľaše je úplne odlišný ako z prsníka, dieťa potom rovnaký mechanizmus pitia skúša na prsníku a jeho úsilie nie je korunované úspechom, takže sa dojčenie stáva veľmi komplikovanou záležitosťou. Aspoň prvé dva mesiace dieťaťu fľašu vôbec nenúkajte a zvoľte, ak je to nutné, iný spôsob náhradného kŕmenia.

Keď sa mi nedarí dobre dojčiť, situáciu vyriešia klobúčiky na dojčenie.

Klobúčiky na bradavky sú pomôckou, ktorú využívame premyslene a len v nevyhnutných prípadoch. Neprichádza s nimi k ideálnemu kontaktu, zhoršuje sa tak dôležitá stimulácia, dieťa si na ne rýchlo zvykne a prsník bez klobúčika odmieta. Najlepšie je poradiť sa s laktačnou poradkyňou.

Keď dieťa prikrmujeme, už nemá nárok na dávku materského mlieka.

Dieťa prikrmujeme od začiatku siedmeho mesiaca. Kým detská výživa dosiahne nutričné hodnoty a dokáže pokryť potrebu dieťaťa, uplynie dlhý čas. Bez výčitiek teda dieťaťu dožičte materské mlieko vždy, keď si ho po jedle žiada.

Ak sa chcem zbaviť mlieka, pomôže sťahovanie pŕs.

Sťahovanie pŕs je nevhodné a môže matke uškodiť, odstavujte sa pozvoľna, v dlhšom časovom rozpätí, poraďte sa s laktačnou poradkyňou.

Je jedno, ako mlieko zohrievam.

Nie je. Napríklad v mikrovlnnej rúre kvalita materského mlieka utrpí, ohrieva sa nerovnomerne a tím sa ničia živé štruktúry mlieka. Správne sa mlieko zohrieva pomaly v teplom kúpeli, neprekračujúcom teplotu 50 ºC.

13.4.2018 3:25| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist