Cítite sa osamelo na materskej?

Spočiatku nemá čerstvá mamička čas premýšľať o ničom inom, než ako dojčiť, ako prebaliť, kedy sa sama najesť a vyspať.

Každá si však po nejakom čase vytvorí určitý rytmus a začne sa pomaly zaoberať aj nad inými vecami, než je dieťa. Pri nekonečnom hojdaní a kolísaní či vození kočíka je matka v podstate veľmi sama a má mnoho voľného času na premýšľanie, ale tým sa to aj končí.

Mnoho párov sa navyše s príchodom nového člena rodiny presťahuje a mamička sa tak ocitá v cudzom prostredí, kde nikoho nepozná. Manžel sa vo väčšine prípadov vracia domov neskoro (aj o piatej hodine odpoludnia je niekedy na nevydržanie…), kamarátky a prarodičia sú buď zamestnaní, alebo bývajú ďaleko.

Vydržme, bude lepšie

Čo teda robiť, aby sme sa z toho nezbláznili? Ako to všetko vydržať a ešte si to užiť? Jediná rada znie: Vydržať, bude lepšie.
Uľaví sa vám, keď si uvedomíte, že to nebude trvať večne. Naopak. Veľmi rýchlo to utečie a dieťa nebude len s matkou. Nakoniec jej to potom väčšinou začne prekážať.
Dieťa sa veľmi rýchlo vyvíja a len čo začne komunikovať a pohybovať sa, je to vhodný čas vyhľadať detský kolektív, napríklad v materských centrách, ale aj u susedov či kamarátov. Matka už nie je taká osamelá.

Rozprávajme sa

Najviac sa mamička potrebuje porozprávať. Využite preto príležitosť, napríklad si vezmite hands-free a na prechádzke s kočíkom obvolajte svoje kamarátky. Pri kolísaní dieťaťa si sadnite na loptu a rozprávajte sa s kamarátkou.

Partner

Keď je dieťa úplne malé, je veľmi dôležité, aby mala matka oporu vo svojom partnerovi. Vo väčšine prípadov mladá mamička nepotrebuje ani tak výrazne pomôcť s dieťaťom – pri prebaľovaní či obliekaní –, ale skôr potrebuje pocítiť podporu, porozprávať sa, prípadne si poplakať. Tiež potrebuje trochu zobrať na prechádzku, napríklad zariadiť spoločný víkend niekde v prírode, kde s bábätkom všetci spoločne strávia príjemné chvíle.
Veľmi pomáha, keď partner vybaví nákup, uvarí večeru či zariadi inú domácu prácu a mamička sa môže napríklad vyspať alebo v pokoji uspávať dieťa, pretože nemusí myslieť na to, čo všetko ešte musí urobiť. Malé dieťa a pocit rodičovstva si skutočne užijeme len vtedy, keď je s naším partnerstvom všetko v poriadku. A takisto pre dieťa je veľmi dôležité, aby nedostávalo len izolovanú matkinu či otcovu lásku, na zdravý vývoj potrebuje cítiť vzájomnú lásku svojich rodičov.

Nemusíme byť dokonalé

Nie je potrebné stihnúť všetko stopercentne. Šetrite si sily na dôležité činnosti, napríklad na to, aby ste mohli dieťa pestovať, maznať sa s ním a nie odkladať ho, pretože máte mnoho ďalšej práce v domácnosti. Stopercentné nasadenie pri úplne malom dieťati sa vám mnohonásobne vráti, až bude staršie.
Pokoj, bezpečie a istota, ktorú bábätko od matky cíti, neskutočne prispieva k jeho životnej pohode a pokoju. Keď spí, urobíte najlepšie, keď si tiež odpočiniete, namiesto toho, aby ste napríklad upratovali. Môžete predsa požiadať o pomoc matku, svokru, manžela alebo si zaplatiť pani na upratovanie.

Čítajte tiež:

Opatrovanie

Ak máte pocit, že nosenie dieťaťa je nekonečné, skúste triky či pomôcky, napríklad šatku či babyvak alebo klokanku. Dieťa máte pri sebe, ale pohyb je slobodnejší, aspoň jednu ruku máte voľnú a môžete pritom i niečo robiť.
Aby ste zahnali pocity osamelosti, zariaďte si krátkodobé opatrovanie, potrebujete byť na chvíľu sama, s priateľmi či partnerom. Keď sa ponúka kamarátka, susedka či babička alebo dedko, neváhajte. Dieťa to dve hodiny bez vás určite vydrží a vy si odpočiniete. Predovšetkým vtedy, keď sa budete baviť o tom, čo je vám príjemné.

Matka na rovnakej vlne

Skúste vo svojom okolí nájsť podobne zmýšľajúcu matku. I keď sa z nej nestane najlepšia kamarátka, občasné vymieňanie názorov či rada pri tých najbežnejších veciach sú veľmi prínosné.
Ďalšia úľava z izolácie prichádza v podobe ďalších detí. Znie to síce paradoxne, ale vo chvíli, keď je detí viac, je pocit osamelosti oveľa menší. Staršie dieťa je už schopné oveľa viac komunikovať, možno s ním podnikať mnoho rôznych vecí.
Takisto nové prichádzajúce dieťa nie je už pre matku takou stresujúcou záťažou, pretože situáciu už pozná, dokáže predvídať a dokáže sa v nej aj lepšie orientovať.

To najdôležitejšie

Napriek tomu, že sa starostlivosť o dieťa zdá niekedy nekonečná a vyčerpávajúca, je to to najdôležitejšie, čo svojmu dieťaťu môžeme dať. Pozorujeme, ako rastie, mení sa, samozrejme, máme i možnosti, čo všetko s potomkom môžeme podnikať, a pocit osamelosti postupne mizne. Takže najdôležitejšie je vydržať.

14.12.2017 10:00| autor: Kateřina Hollá

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist