Domov bez jedov

Ftaláty, formaldehyd, pesticídy. Číhajú na nás takmer na každom rohu. Aj doma. A pritom náš domov je jedným z mála miest, v ktorých sa možno týchto látok vyvarovať. Kde sa tieto jedy vyskytujú?

Textil

Aj v bezpečne vyzerajúcom textile na nás, paradoxne, číha dosť nebezpečných látok. Na jeho farbenie sa používajú napríklad ťažké kovy kadmium a chróm. Legislatíva EÚ síce v niektorých výrobkoch použitie kadmia zakazuje, ale pri farbení textilu je povolené. Tak kadmium, ako aj chróm predstavujú pre spotrebiteľa nebezpečenstvo.
Proti krčeniu látok (napríklad uterákov) sa používa formaldehyd. Je to látka alergénna a karcinogénna, napriek tomu jej aplikácia v textile regulovaná nie je.
„Zberačom“ chemických látok sú koberce. Môžete v nich nájsť nielen ťažké kovy (kadmium a chróm), ale aj brómové spomaľovače horenia či perfluóroktánsulfonát, ktorý je karcinogénny pre zvieratá. V obrázkoch vytlačených na tričkách môže byť použité PVC.
Čo kadmium spôsobuje: V ľudskom tele sa hromadí hlavne v obličkách a pečeni, pričom príjem aj veľmi malých dávok tohto kovu môže viesť k zlyhaniu obličiek. V krvi koluje kadmia len málo, ale je pre vyvíjajúci sa plod nebezpečné, pretože je možný jeho prechod placentou. Kadmium dokáže vytesniť aj zinok z rôznych enzýmov a tým porušiť priebeh metabolických reakcií.
Čo spôsobuje chróm: Platí, že CrVI je primárne zodpovedný za zvýšený výskyt rakoviny pľúc u robotníkov, ktorí boli na pracovisku vystavení vysokým hodnotám chrómu vo vzduchu (stokrát až tisíckrát vyšší než v prirodzenom prostredí). Vdychovanie malého množstva CrVI väčšine ľudí problémy nespôsobuje, ale vysoké koncentrácie chrómu na pracovisku spôsobili astmatické záchvaty u osôb alergických na túto látku. Rakovina pľúc sa môže objaviť až dlho potom, keď k pôsobeniu látky došlo.
Čo spôsobuje formaldehyd: Je obsiahnutý v syntetických živiciach, lepidlách a v niektorých moridlách na drevo, rovnako však v oblečení, čistiacich prostriedkoch, kozmetike, dokonca aj v niektorých nekvalitných plyšových hračkách. Má karcinogénne a mutagénne účinky. Prvým príznakom zvýšenej koncentrácie formaldehydu je podráždenie slizníc horných ciest dýchacích a spojiviek, pociťované subjektívne ako suchosť, dráždenie na kašeľ, pálenie očí a slzenie. Formaldehyd sa tiež často vyskytuje v laminátovom nábytku. Pozor na farbené závesy, obliečky, topánky, uteráky, obrusy!

Plastové výrobky

Môžu obsahovať PVC, ktoré býva zmäkčované ftalátmi a adipátmi. Niektoré ftaláty sú zakázané vo výrobkoch pre deti do troch rokov, ale pozor: nad tri roky už toto obmedzenie neplatí.
Niektoré plastové výrobky vo vašej domácnosti (napríklad počítače, tlačiarne, televízory, žiarovky) môžu obsahovať brómové spomaľovače horenia. Tie vám síce pomôžu pri vypuknutí požiaru, ale inak sú nebezpečné.

Čo spôsobujú ftaláty: Pridávané do PVC sú podozrivé z toho, že pri dlhodobejšom pôsobení na ľudský organizmus porušujú hormonálnu a rozmnožovaciu sústavu.
Čo spôsobujú adipáty: Okrem iného zrejme negatívne ovplyvňujú vývoj plodu.
Čo spôsobujú brómové spomaľovače horenia: Dostávajú sa do tela potravou či vdýchnutím. Sú perzistentné, toxické a bioakumulatívne.

Z celkového počtu viac než päťdesiatich existujúcich látok sú iba dve v EÚ legislatívne obmedzené.
Pozor na kúpeľňové závesy, plastové hračky, detský riad!

Kozmetika

V zubných pastách sa môže vyskytovať látka zvaná triklozán, ktorá sa používa na ničenie baktérií či parabeny. Používaním triklozánu však dochádza k zvýšeniu odolnosti bakérií proti antibiotikám, pri čistení zubov touto látkou vzniká podľa niektorých štúdií chloroform.
Lak na nechty môže napríklad obsahovatť dibutylftalát. Ten ovplyvňuje hormonálnu sústavu a vedie k neplodnosti.
Mydlá, šampóny či zvlhčovacie krémy môžu obsahovať parabény.
Rúže či dezodoranty môžu obsahovať toxickú látku butyl hydroxytoluén, ktorá je pri požití jedovatá.
Čo spôsobujú parabény: Majú vplyv na hormonálnu sústavu. Môžu spôsobovať kožné alergie. Alergická reakcia je vzhľadom na rozšírenie parabénov v kozmetike pomerne bežná. Zvýšenú senzivitu proti týmto látkam môžu citlivejší ľudia získavať opakovaným používaním kozmetiky s podielom parabénov. V súčasnosti sa skúma ich možná spojitosť s výskytom rakoviny prsníka. V každom prípade pre potvrdenie tejto hypotézy zatiaľ neexistuje dostatok vedeckých poznatkov.
Čo spôsobuje triklozán: Triklozán reaguje s chlórom v pitnej vode za vzniku chloroformu. Chloroform býva spájaný s rakovinou močového mechúra i so spontánnymi potratmi a je registrovaný ako možný ľudský karcinogén (skupina 2B).
Čo spôsobuje dibutylftalát: DBP môže dráždiť očné sliznice a horné cesty dýchacie. Dlhodobé testy na zvieratách odhalili celkový pokles telesnej hmotnosti. Oproti tomu došlo k nárastu hmotnosti pľúc. Bolo spozorované aj negatívne pôsobenie na pečeň. Výskum na zvieratách ďalej preukázal, že zvýšený príjem DBP môže negatívne ovplyvniť vývoj plodu a mužský reprodukčný systém. To je aj hlavný dôvod, prečo je v EÚ, ale aj inde, legislatívne obmedzovaný.

Čistiace prostriedky

Vaše pracie prostriedky môžu obsahovať senzibilátory dráždiace pokožku. Okrem toho sa v nich môžu vyskytovať fosfáty. Univerzálne čistiace prostriedky môžu obsahovať veľké množstvo chemických látok, napríklad biocídy, tekuté organické zlúčeniny či senzitívne látky dráždiace pokožku. Prostriedky na ničenie hmyzu môžu obsahovať 20 % lindán.

Čo spôsobuje lindán: Lindán vykazuje rad akútnych i trvalých účinkov na ľudské zdravie. Je klasifikovaný ako toxická látka nebezpečná pre životné prostredie. Je toxický pri vdychovaní, styku s kožou i pri požití. Dráždi oči a kožu. Akútne zasiahnutie lindánom sa prejavuje podobne ako pri hmyze na centrálnej nervovej sústave. Jeho symptómy sú hnačky a vracanie, ktoré sprevádzajú kŕče. Vystavenie nižším koncentráciám vyvoláva u ľudí bolesti hlavy, podráždenie slizníc či celkové ochabnutie svalov. K dlhodobým následkom expozície lindánu patrí poškodenie nervovej sústavy a zväčšenie pečene. Počíta sa k látkam, ktoré poškodzujú hormonálny systém človeka.

Zdroj: Združenie Arnika

23.6.2009 9:25| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist