Fotografujeme

Viete, ako vám to svedčalo pri prvej narodeninovej oslave, akú tortu vám mamička alebo babička upiekla a aké hračky boli vtedy vaše najobľúbenejšie? Ťažko by ste si tieto veci vybavili, ak by ste doma nemali album s fotografiami, ktoré dokumentujú veľké životné udalosti vášho života – prvý krôčik, prvé zúbky, prvý vianočný stromček, prvý „dospelácky“ obed.

Fotografie sú nedoceniteľné najmä v dospelosti. A dnes máme byť práve my autormi obdobných portrétov a momentiek. Fotografovanie detí sa však celkom isto stane nezabudnuteľnou zábavou.

Kinofilm alebo digitálne foto?

V dnešnom svete digitálnych technológií pomaly zaniká obľuba klasických analógových fotoaparátov. Fotografovanie na kinofilm je síce nákladnejšie a možno aj o trochu zdĺhavejšie, ale tento spôsob zachytenia reality je určite obrazovo kvalitnejší. Kresba na fotografii sa zachytáva aj v kontrastných bodoch. Vedomie, že máte obmedzené množstvo filmových políčok, na ktorých navždy zvečníte pominuteľné okamihy, prinútia človeka k tomu, aby sa pri fotografovaní snažil viac.
Digitálny fotoaparát zas dokáže vďaka množstvu kreatívnych programov urobiť všetku prácu za vás a navyše sa môžete okamžite presvedčiť, či sa vám obrázok podaril, alebo či sa oň treba pokúsiť znova. V prospech digitálu hovorí aj ľahké uchovávanie snímok na CD-Rome alebo DVD.

Pravidlo zlatého rezu

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ fotografií, snažte sa dodržiavať aspoň niekoľko základných pravidiel, pomocou ktorých dokážete urobiť vizuálne dokonalú snímku. Celkom určite môžeme odporučiť pravidlo takzvaného zlatého rezu. V praxi to znamená, že fotografovaný objekt, v tomto prípade vaše bábätko, neumiestnite do stredu obrazu, ale do niektorej z jeho dvoch tretín. Zároveň platí, že ak má dieťa hlavičku natočenú doprava, necháte vpravo na fotografii viac priestoru. Ak fotografujete napríklad narodeninové zátišie s tortou a darčekmi, dajte si záležať na dôslednom naaranžovaní všetkých objektov. Mali by ste odstrániť všetky rušivé elementy. Dbajte aj na vhodné pozadie. Nie je pekné, ak dieťaťu, alebo dospelému „stážistovi“, trčia z hlavy listy palmy stojacej za ním.
Pri akčnejších fotografiách, hovorme im reportážne, je dôležité počkať na „rozhodujúci okamih“. Celková kompozícia obrazu má lahodiť oku a čo najlepšie „obsiahnuť“ všetkých dôležitých aktérov aj predmety.

V ateliéri

Ak si predsa len netrúfate vytvoriť pekné snímky, môžete navštíviť fotografický ateliér. Za portrétne fotografie zaplatíte okolo 600 Sk/19,91 €, za malú portrétnu sériu, teda tri snímky 13 x 18 cm, okolo 1 200 Sk/39,83 € a za šesť profesionálnych fotografií viac než 2 000 Sk/ 66,38 €.

Na Babywebe tiež nájdete:

Fotografická súťaž – Super dovolenka s dieťaťom! pozná svojich výhercov
Vaše bábätko na titulnej strane!
Aby to batoliatkam pod stromčekom pristalo

9.9.2010 8:02| autor: Kateřina Bártová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist