Ako spoznať ekologicky šetrné výrobky v zahraničí

Orientovať sa v tom, čo je a čo nie je produkt ekologicky šetrného hospodárstva, znamená poznať certifikované ekoznačky. Nemusíte sa báť, že by ste v cudzine nezohnali to, čo hľadáte. Niektoré značky budete možno poznať aj z domácich obchodov s biopotravinami.

Bio na každom rohu

Skutočne máme čo doháňať. V Norimbergu je dokonca supermarket, ktorý ponúka iba certifikované biovýrobky. Sieť biopredajní je v zahraničí oveľa rozvinutejšia ako u nás.
V Slovenskej republike dostanete kompletný sortiment biovýrobkov najmä vo veľkých mestách, v zahraničí ich kúpite hocikde.
Medzi krajiny s vysokou produkciou biopotravín patrí najmä Nemecko, Taliansko, Holandsko alebo Švajčiarsko. V Taliansku nedávno zaviedli biopotraviny do všetkých školských jedální.
Najznámejšími výrobcami biopotravín v Holandsku sú De Rit Organics alebo Molen Aartje. Ak budete cestovať napríklad do Talianska, hľadajte výrobky označené etiketou s nápisom Bioitalia alebo Probios. V Španielsku uprednostnite výrobky Natur Green. Obyvatelia Nemecka môžu voliť napríklad medzi značkami Natur Compagnie, La Selva alebo Bruno Fischer. Vo Veľkej Británii odporúčame vyskúšať výrobky firmy Marlet. Špeciálny rad potravín pre dojčatá aj staršie deti hľadajte pod švajčiarskou značkou Holle.
V Slovenskej republike biovýrobky spoznáme na základe zeleno-bielej značky s nápisom bio.

Ekoznačky

Zahraničné ekoznačky sú dôveryhodné, avšak len v krajinách ich pôvodu. Okrem značiek, ktoré udeľujú niektoré štáty Európskej únie, sa stretávame aj s medzinárodnou „európskou“ ekoznačkou. Európske logo bude od 1. januára 2009 povinné na obale všetkých biopotravín vyrobených v členských štátoch EÚ, čím sa identifikácia biopotravín značne zjednoduší. Logo vyzerá ako kvetina, ktorá má namiesto kvetu príznačné hviezdy v kruhu. V jeho vnútri je umiestnené logo označujúce menu euro.
Ekoznačky sa udeľujú aj rôznym elektrospotrebičom, akými sú práčky, umývačky riadu, chladničky, ale aj žiarivky, farby a laky alebo textílie. Hodnotí sa celý proces výroby a spracovania suroviny až po ukončenie životnosti výrobku a následnú možnosť recyklácie.
Jednotkou na európskom trhu čistiacich a pracích prostriedkov je belgická firma Ecover.

Bio a ekokozmetika

Niektorí výrobcovia kozmetiky, prevažne anglickí producenti, často používajú logo s králikom. Je to symbol tých kozmetických prípravkov, ktoré neboli testované na zvieratách. Šampóny alebo mydlá, ktorých zadná strana obalu je označená logom s králikom, poskytujú záruku, že ich nikto nelial do očí pokusným zvieratám.
Na biokozmetiku, čiže kontrolovanú prírodnú kozmetiku, sa špecializuje celý rad zahraničných aj našich kozmetických firiem, ktoré spracovávajú suroviny z ekologického pestovania a kontrolovaného voľného zberu.

Ekofarmy a camphilly

Najmä v alpských krajinách sú ekologické farmy samozrejmosťou a ich majitelia si prvotriednou kvalitou a bezchybnosťou svojich produktov zaisťujú slušný príjem a prestíž. Na rozdiel od nás je dotáciami podporovaná nielen samotná hospodárska produkcia, ale aj následné spracovanie biosurovín.
V zahraničí sú rozšírené aj takzvané camphilly, čiže zariadenia, v ktorých bývajú hendikepovaní ľudia starajúci sa pomocou svojich asistentov o hospodárstvo.

22.5.2009 8:51| autor: Kateřina Bártová
Viac o téme: deti

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist