Fotíme dieťatko

Chystáte sa urobiť prvú fotku svojho dieťatka? Už sa tešíte, ako ju rozošlete všetkým príbuzným a známym? Poradíme vám pár fígľov, ako takúto snímku urobiť čo najlepšie.

Blesk

Veľmi často na fotkách z pôrodnice vidieť unavenú nenalíčenú matku a červené fľakaté bábätko. Tomu predídete, keď nepoužijete blesk. Ten totiž zvýrazní nedostatky pleti a únavu tak u mamičky, ako u dieťatka.

TIP: Ak musíte použiť blesk, použite externý blesk, ktorý neosvecuje priamo, ale odrazom. Ak musíte pre zlé svetelné podmienky použiť zabudovaný blesk, použite funkciu fill-in (tzv. priblesknutie), ktorá zachová atmosféru, ale zároveň dosvieti miestnosť.

Svetlo

Svetelné podmienky v nemocnici nie sú práve najvhodnejšie na fotenie. Väčšinou sa tu svieti žiarivkami a tie zvyčajne vydávajú zelené svetlo, ktoré my vnímame ako biele, ale fotoaparát už nie. Preto sa snažte čo najviac priblížiť k prírodnému zdroju svetla – k oknu.

TIP: V digitálnych fotoaparátoch sa nachádza funkcia vyváženie bielej, ktorá slúži presne na tieto situácie.

Kompozícia

Či už budete fotiť samotné dieťatko, alebo bábätko s matkou, mali by ste vždy vybrať tú správnu kompozíciu.
• Ak fotíte bábätko, vyhnite sa záberom z nadhľadu. Fotografie budú omnoho zaujímavejšie, keď sa znížite na úroveň detskej tváre. Nebojte sa používať detaily – nemocničné prostredie nie je práve pekné pozadie.
• Ak fotíte matku spolu s dieťatkom, môžete sa s fotografiou viac pohrať. Veľmi pekne na snímke vyzerá, ak matka nakloní hlavu k svojmu plecu alebo k dieťaťu. Opäť sa nebojte detailov.

Nesnažte sa umiestniť osobu do stredu, platí tu pravidlo zlatého rezu (umiestnenie osoby približne v 1/3 dĺžky a 1/3 výšky snímky). Ak máte digitálny fotoaparát, môžete fotky následne upraviť v počítači. Jednou z najväčších výhod je orezávanie fotografie. Preto sa v nemocnici nestresujte, obrázok v najhoršom prípade jednoducho upravíte doma v počítači.

TIP: Veľmi dobrým pomocníkom pri fotení je program portrét, ktorý má dnes už väčšina fotoaparátov. Program udržiava minimálne zaclonenie a v dôsledku malej hĺbky ostrosti je pozadie rozostreté.

Farby

Či už chcete, alebo nechcete, v nemocnici zrejme žiarivú farebnú fotografiu neurobíte. Nemá teda zmysel príliš sa snažiť o farebnú dokonalosť snímky. V podstate nie je ani také dôležité, aké farby sa v zábere objavia, ale či spolu ladia. Snažte sa ich preto farebne zladiť. Vyhnete sa farebným kontrastom (napr. zelená x červená, fialová x žltá).

TIP : Ak je v nemocnici skutočne zlé osvetlenie a nevhodné farby, neľakajte sa. Sústreďte sa na kompozíciu a všetko ostatné vyriešite doma zmenou fotografie na čiernobielu.

Statív

Ak fotografovanie beriete vážne, vezmite si so sebou statív. Fotoaparát môžete podoprieť aj o stoličku či nemocničný stôl.

12.5.2009 5:26| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist