Malé prsia – veľký problém?

Prsia ako symbol ženskosti a materstva sú pre ženy i pre mnoho mužov predmetom neutíchajúceho záujmu. Je to vďačná téma pre rôzne médiá. Prsia sa stali akousi ikonou módneho sveta.

Malé prsia môžu pre sebavedomie dievčaťa a ženy predstavovať veľký problém. Príliš veľké prsia však môžu byť aj zdrojom rôznych komplexov.
Ak sa máme teda zaoberať problémom malých (či veľkých) pŕs z psychologického hľadiska, musíme sa pokúsiť zistiť, čo tento problém robí s dievčenskou či ženskou psychikou a schopnosťou byť sama so sebou spokojná a mať správne, adekvátne vedomie seba, teda primerané sebavedomie.

Komplexy

Dôvodov, prečo trpíme určitými negatívnymi pocitmi o sebe, je mnoho, od rôznych telesných nedostatkov cez rozličné druhy nedostatočných schopností, zručností či vlastností.
Psychológovia sa radi zaoberajú minulosťou a detstvom, keď napríklad nedostatok lásky a podpory prejavovanej rodičmi spôsobí, že si deti všímajú skôr svoje nedostatky než prednosti.
V dospievaní je zase veľmi dôležité vyrovnávať sa s „normou“, s tým, čo nám predkladajú rovesníci a médiá ako „to pravé a chcené“. V tomto období si naše sebaponímanie konfrontujeme aj s rôznymi ideálmi a mnohokrát od toho závisí, ako sa cítime, ako vysoko si pomyselnú latku postavíme.

„Niečo“ s tým robiť

Pocity menejcennosti môžu byť relatívne konštruktívne a môžu vyprovokovať snahu niečo s určitým nedostatkom – v našom prípade s malými prsami – urobiť. Napríklad vyskúšať najrôznejšie modely podprseniek, rôzne druhy oblečenia, ktoré podčiarkujú prednosti dievčaťa. Alebo zdôrazňovať iné vlastnosti svojej osobnosti, ktoré útly objem jej hrudníka kompenzujú.

Neprimeraný ostych

Keď pocit nespokojnosti prerastie do komplexu menejcennosti, môžu vznikať neurotické symptómy, ako neprimeraný ostych a snaha vyhýbať sa situáciám, keď by prsia boli viac vidieť – kúpanie v bazéne, a to až po vyhýbanie sa akémukoľvek intímnemu kontaktu s mužom.
V takom prípade je už namieste psychologická pomoc. Komplex menejcennosti môže byť veľmi tvrdý oriešok. Treba zmapovať priority a preskupovať hodnoty, učiť sa rozlišovať, čo v živote je a nie je dôležité.

Prsia verzus vzťah

Malé prsia neznamenajú prekážku v dojčení, žena s malými prsami nie je horšou matkou či menej materskou ženou než žena s veľkými prsami.
Muži síce veľké prsia obdivujú, ale prsia majú pramalý vplyv na vytvorenie stabilného partnerského vzťahu. Treba sa naučiť mať rád svoje telo také, aké je, i s jeho nedostatkami.

28.5.2009 12:05| autor: Kateřina Hollá
Viac o téme: detiprsiaženaženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist