O veľkých prsiach

RozUzlovanie 3 – Moja susedka pred šiestimi rokmi utrpela zlomeninu dvoch chrbtových stavcov. Pýta sa, či má nárok na bezplatnú plastickú operáciu pŕs. Má totiž dojem, že práve veľkosť pŕs jej spôsobuje bolesť v okolí chrbtice.

Vzťah veľkosti prsníkov k bolestiam krčnej chrbtice je častejší, než by sa na prvý pohľad zdalo. Objemné prsia dosť často prestávajú byť erotickým symbolom, ale stávajú sa pre svoju nositeľku zdrojom ťažkostí a komplikácií.

Pozor na podprsenku

Predovšetkým nevhodná podprsenka s úzkymi ramienkami prenáša ťarchu prsníkov na nervy medzi krkom a plecom, čo môže mať za následok bolesti v oblasti krčnej chrbtice, niekedy aj úporné bolesti hlavy, po ktorých príčine sa často usilovne pátra.

Plastická operácia

Plastická operácia prsníkov je pomerne častým zákrokom, ktorý ženy vyhľadávajú väčšinou z kozmetických dôvodov. Je zaujímavé, ako málo žien je spokojných s tvarom a veľkosťou svojho poprsia. Tiež mierna asymetria prsníkov, ktorá je úplne bežným javom, spôsobí občas svojej nositeľke psychické problémy, hraničiace až s pocitom menejcennosti.

Veľkosť ňadier

V takých prípadoch je vhodná skôr psychoterapia, pacientku možno upokojiť a poukázať na to, že veľkosť ženských ňadier nemôže byť poplatná móde alebo momentálnemu vkusu partnera. Jedine v takom prípade, že žena nekompromisne na operačnej úprave trvá, jej možno vyhovieť. Ak však ide len o kozmetický zákrok, zdravotná poisťovňa väčšinou odmieta úhradu takejto operácie.

Prsia „na poisťovňu“

Iná situácia nastane v prípade, že naozaj ide o úpravu pŕs potrebnú zo zdravotných dôvodov. Prípad vašej susedky isto posúdi príslušný odborný neurológ a požiada o súhlas revízneho lekára zdravotnej poisťovne, v ktorej je táto pacientka poistená. Ak sa naozaj preukáže, že bolesti v okolí chrbtice majú s veľkosťou prsníkov súvislosť, zdravotná poisťovňa s najväčšou pravdepodobnosťou prizná za vykonanie operácie plnú úhradu.

27.5.2009 10:34| autor: Radim Uzel

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist