Ochorenie ako prekážka dojčenia

Hoci skutočných dôvodov, prečo nedojčiť svoje bábätko, nie je veľa, napriek tomu sú situácie, keď dojčenie možné nie je alebo musí byť nejakým spôsobom obmedzené. Na vine býva väčšinou ochorenie matky alebo bábätka.

Ochorenia matky

Bežné infekčné ochorenie matky dôvodom na ukončenie dojčenia nie je. Bábätko je totiž spravidla infikované ešte predtým, než sa choroba u matky prejaví. Naopak je vhodné v správaní pokračovať, pretože vďaka protilátkam obsiahnutým v materskom mlieku je bábätko chránené pred rozvojom ochorenia, prípadne sa priebeh ochorenia aspoň zmierni.

Medzi bežné infekčné ochorenia patria virózy (nádcha a kašeľ). V tomto prípade môže matka v dojčení pokojne pokračovať (prípadne môže použiť rúško, ale nie je to nevyhnutné). Ani ďalšie ochorenie, napríklad tráviaceho a močovopohlavného traktu, nie sú prekážkou dojčenia, keďže baktérie nie sú v materskom mlieku obsiahnuté. Do materského mlieka sa môžu baktérie dostať iba vtedy, kým dôjde ku generalizácii infekcie, to znamená, že sa baktérie rozšíria z pôvodného ložiska infekcie do krvného obehu dojčiacej matky. Tu potom existuje teoretická možnosť, že by sa mohlo infikovať i dieťa. Napriek tomu nie je nevyhnutné dojčenie ukončiť. Riešením je podávanie antibiotík matke a dieťaťu. Dôvodom na ukončenie dojčenia nie je ani zápal prsníka.

Žltačka (Hepatitída typu A)

Bábätko môže byť plne dojčené, nie je nevyhnutná izolácia, je však potrebné dôsledne dodržiavať hygienu, dôkladne si umývať ruky.

Žltačka (Hepatitída typu B)

Deti matiek, ktoré majú pozitívne testy na žltačku typu B, sú u nás štandardne očkované a rovnako môžu byť dojčené.

Žltačka (Hepatitída typu C)

Tento typ žltačky sa väčšinou na bábätko prenáša už v maternici. Ak však matka nie je zároveň nakazená vírusom HIV a nezlyháva jej pečeň, svoje bábätko môže normálne dojčiť. Tak či tak názory na tento problém sa líšia a väčšinou je navrhované ukončenie dojčenia.

Cytomegalovírusová infekcia (CMV)

Cytomegalovírus je rozšírený po celom svete, je všadeprítomná a infikovaná týmto vírusom je väčšina ľudí. No práve pre rozšírenosť tohto vírusu sme proti nemu odolní (máme vytvorené protilátky). Donosené bábätko tak môže byť dojčené, aj keď matka vírus vylučuje do mlieka, pretože mlieko je plné ochranných protilátok.

Iné je to v prípade nedonosených bábätiek. Tie majú nízku hladinu ochranných protilátok, a preto hrozí riziko, že sa vírusom, ktorý je prítomný v čerstvom materskom mlieku, nakazí. Vyriešiť tento problém je možné tak, že budete dieťaťu podávať odstriekané, zmrazenéa následne rozmrazené materské mlieko (pri teplote –20 °C sa vírus zničí). Kŕmenie bábätka rozmrazeným mliekom by malo trvať približne jeden mesiac, dokedy z nej potrebné ochranné protilátky nezíska.

Bábätkám, ktoré sa týmto vírusom nakazia ešte v maternici, hrozí poškodenie mozgu, ale pri plnom dojčení majú priaznivejšiu prognózu.

Ovčie kiahne (Varicella)

Tu záleží na veku dieťatka a fáze ochorenia u jeho matky. Ak prišla matka do styku s kiahňami alebo ochorela tesne pred pôrodom, mala by byť matka izolovaná dovtedy, kým neprestane byť infekčná. Ak sa u matky typický výsev vyvinie až niekoľko týždňov po pôrode, izolácia ani prerušenie dojčenia nemajú zmysel, pretože bábätko bolo už rovnako infikované v priebehu bezpríznakového štádia ochorenia.

Vírus herpes simplex

Ide o bežný vírus (spôsobuje opary, predovšetkým na perách) a ak sa typická vyrážka nevyskytuje na prsníku, pre bábätko nepredstavuje žiadny problém. Pri výskyte pupákov inde na tele je namieste opatrnosť, miesta by mali byť zakrytá a matka by mala dodržiavať dôkladnú hygienu.

Čítajte tiež:

Tuberkulóza (TBC)

Matka, u ktorej je podozrenie na aktívnu tuberkulózu, musí byť od svojho dieťaťa izolovaná, no jej odstriekané mlieko môže byť dieťaťu podávané (mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú tuberkulózu, do mlieka neprenikajú). Len čo sa matka prelieči a nie je už infekčná, môže svoje dieťatko opäť začať dojčiť. Ak je však tuberkulóza vďaka pôsobeniu imunitného systému matky lokalizovaná (ohraničená), izolácia nie je nutná a dojčenie môže prebiehať normálne. Všeobecne však platí, že keď má matka tuberkulózu, musí byť preliečené aj jej dieťa, a to bez ohľadu na to, akým spôsobom je kŕmené.

Toxoplazmóza

Prenos toxoplazmózy materským mliekom zaznamenaný nebol. Materské mlieko je plné účinných ochranných protilátok, preto nie je dôvod bábätko odstavovať ani v prípade, keď ochorenie u matky prebieha.

HIV/AIDS

Nie všetky bábätká HIV pozitívnych matiek sú v priebehu pôrodu infikované. To isté platí i pre dojčenie. Napriek tomu tu riziko prenosu (aj keď relatívne nízke) existuje. Z tohto dôvodu je odporúčané „bezpečnejšie kŕmenie“ umelým mliekom.

Vírus ľudskej T-bunkovej leukémie typu I

Matkám, ktoré trpia týmto vírusom podmieneným onkologickým ochorením, dojčenie odporúčané nie je.

Ochorenia dieťaťa

V prípade, že má dieťatko vrodenú metabolickú poruchu, nedokáže „spracovať“ niektoré látky prítomné v strave (napríklad aminokyseliny, ktoré sú stavebným kameňom bielkovín). Dochádza k hromadeniu týchto látok a následkom sú závažné poruchy celého organizmu. Najčastejšími poruchami sú galaktosémia a fenylketonúria.

Galaktosémia (porucha metabolizmu galaktózy)

Pri tomto ochorení nie je bábätko schopné spracovávať galaktózu, čo je jedna zo zložiek mliečneho cukru, a tak nemôže byť dojčené.

Fenylketonúria (PKU)

Ide o vrodenú poruchu metabolizmu, ktorá spočíva v neschopnosti premenovať aminokyselinu fenylalanín na tyrozín (zvýšené hladiny fenylalanínu poškodzujú mozog). Bábätko však môže byť dojčené a zároveň čiastočné dokrmované špeciálnym umelým mliekom bez obsahu fenylalanínu. Stravovanie bábätka by mal určiť a riadiť lekár. Pri akomkoľvek ochorení je vždy veľmi dôležité poradiť sa s lekárom, či je odstavenie dieťaťa skutočné nevyhnutné. Predsa len, materské mlieko je to najcennejšie, čo svojmu dieťaťu môžete dať.


Článok bol konzultovaný s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom

18.7.2018 4:15| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist