Bioprodukty na našom trhu

Biopotraviny zažívajú u nás i vo svete obrovský boom. Ľudia sa stále viac starajú nielen o zdravú výživu, ale prestávajú im byť ľahostajné aj ekologické vplyvy ich životného štýlu.

Základnú orientáciu v tom, čo je vyrobené ekologicky šetrným spôsobom, poskytuje jednotné označenie biovýrobkov. U nás je zaručene spoľahlivou značkou zeleno-biele logo s nápisom Bio s poznámkou, že ide o produkt biologického poľnohospodárstva.

Bio predáva

Biovýrobky sú módnym hitom, a preto sa niektorí výrobcovia či predajcovia snažia zákazníka nalákať práve tvrdením, že ponúkaný tovar je ekologický. Ak teda nie je nápis na produkte „ekologicky šetrný výrobok“ alebo „produkt ekologického hospodárstva“ súčasťou ekoznačky, ide o reklamný trik. Podobné je to aj s frázou „vyrobené z prírodných surovín“.

Za čo platíme?

Biovýrobky u nás nie sú výsadou len špecializovaných predajní so zdravou výživou. Dostupné sú aj vo veľkých obchodných reťazcoch. Ak predajňa neponúka priamo svoje bioprodukty, má aspoň vyhradený biokútik. Ľudia sa často sťažujú, že sú pre nich biopotraviny finančne nedostupné. Ponúkajú sa síce za vyššiu sumu ako bežné výrobky, ale cena sa dá v tomto prípade ľahko zdôvodniť.
Nejde totiž o masovú produkciu a zároveň sú biovýrobky energeticky výdatnejšie a, samozrejme, aj oveľa chutnejšie. Niekoľko štúdií napríklad preukázalo, že biozelenina a bioovocie obsahujú o polovicu viac vitamínov, minerálov a enzýmov ako konvenčná produkcia.

Biovýživa pre bábätká

V biopredajniach sa dajú bežne kúpiť aj výrobky špeciálne určené budúcim mamičkám. V ponuke nechýba ani výživa pre dojčatá alebo batoľatá. Pre mamičky sú to napríklad rôzne ovocné a zeleninové šťavy, pyré alebo hotové omáčky. Deťom sú zas určené ovocné alebo zeleninové nektáre, výživy a kaše. Všetko je vyrobené z biosurovín a bez použitia konzervačných látok alebo farbív. Zeleninová biovýživa s ryžou a morčacím mäsom (190 g) stojí 69 Sk/2,29 €, ovocná výživa (125 g) 52 Sk/1,73 € . Váš jedálny lístok môže spestriť aj pohánka, mungo, proso alebo špalda.
Ďalšou cestou k biostrave je zaobstarať si čerstvé ovocie a zeleninu priamo na niektorej z ekofariem a zdravé dobroty pre seba a svojich najbližších vyrábať priamo doma.

12.5.2009 12:22| autor: Kateřina Bártová
Viac o téme: ovocievýživa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist