KLUB Tehuliek 33: Tehuľkou v klube je už len Petra

Soňa je už mamičkou! Narodil sa jej krásny Jurko, tehuľkou v klube je už len Petra, tá sa snaží prestať myslieť na nožičku svojej dcérky.

Tehuľka Soňa: Už som mamina

Náš Jurko je už medzi nami. Sme zdraví a OK a dokonca sme aj doma! Teraz sa prvý deň zabehávame ako trojčlenná rodinka…

Šesť rodičiek naraz

Došlo to na mňa v piatok nad ránom, tri dni pred očakávaným termínom. Už v noci som bola nesvoja a o 5-tej ráno mi odtiekla plodová voda. Našťastie som stihla vybehnúť z postele… Romino hneď zareagoval a vstal.

Mala som už aj kontrakcie, ale keďže boli každých 25 minút, bol ešte čas, vybrať sa do nemocnice. Pokojne som sa osprchovala a trošku naraňajkovala, lebo som vedela, že v nemocnici už nič nedostanem. V pôrodnici mali frmol, lebo sa tam naraz zišlo asi 6 rodičiek, tak som čakala hodnú chvíľu na príjem. Dali mi klystír a o 9-tej som už bola na pôrodnom boxe, kde mohol byť Romino so mnou. Kontrakcie vtedy boli častejšie a dosť silné, tak som si vypýtala epidurálku.

Uľavilo sa mi..

Bála som sa, že mi ju nestihnú podať, lebo som bola otvorená na 4 cm, čo je pri jej podávaní maximum. Našťastie anesteziologička mi medzi kontrakciami zaviedla kanylu do chrbta a podala 1. dávku, ktorá po pár minútach zabrala a mne sa veľmi uľavilo.

Cez infúziu mi dali oxytocín na podporu pôrodnej činnosti. Bola som rada, že je Romino so mnou. Mohla som sa na neho zavesiť a predýchať kontrakcie, podával mi piť a robil dobrú náladu naokolo. Službu mala akurát moja doktorka z poradne, tak som bola pod jej osobným dohľadom. Došla mi navrhnúť, aby som sa išla ešte vycikať a osprchovať, ale keď ma vyšetrila, zistila, že už nikam nesmiem a o chvíľu budem rodiť.

Na pár zatlačení bol Jurko medzi nami

Bola som v šoku, že to ide tak rýchlo, pritom oxytocín kvapkal veľmi pomaly. Predýchala som ešte pár kontrakcií v stoji pod dohľadom troch medičiek, potom ma dali naspäť na stôl a mala som tlačiť.

Bolo to dosť namáhavé, lebo som sa nevedela poriadne nadýchnuť, keďže mi nedali hlavu do vodorovnej polohy, ale na pár zatlačení bol o 12:25 malý Jurko s mierami 3380g a 52 cm na svete. Dopomohli mi aj tlačením na bruško.


Jurko a šťastná mamina Soňa

Malého hneď vzali na ošetrenie, Romi ho mohol sledovať a keď ho umyli a obliekli doniesli mi ho na prisatie. Keďže sa napil veľa plodovej vody, nešlo mu to, len mu slinky tiekli. Po tlačení mi pichli 2. dávku epidurálky, porodila som placentu a zašili ma bez toho, aby som niečo cítila. Potom som si striedavo s Rominom tlačila na brucho, aby sa dala maternica na pôvodné miesto.

Prečítajte si tiež:

Apgar skóre alebo Hodnotenie novorodenca po pôrode
Čo uľahčí pôrod?

Naša rodinka je už spolu doma

Asi o 15-tej ma potom previezli na izbu a po 17-tej som sa mohla s pomocou sestričky postaviť z postele a isť do sprchy, no a o hodinku neskôr som už mala malého na izbe. Sestrička mi len ukázala, ako sa mení plienka a priložila mi ho k prsníku. Malý sa hneď prisal a od vtedy pekne ťahá, čím sa mi rozbehla laktácia.

Na 5. deň nás prepustili domov s váhou 3200g a novorodeneckou žltačkou a teraz sa zabiehame ako mladá rodinka všetci traja.

Vaša teraz už mamina Soňa


Tehuľka Petra: Trošku mi odľahlo

Po minulotýždňovom strese som sa konečne trošku upokojila. Prebdené noci stačili! Musím sa už venovať dcérke a sebe a psychicky sa pripravovať na pôrod

Ukrytá nôžka

Po nepríjemnom zážitku z ultrazvuku na Kramároch a v Ružinove som šla na nasledujúci deň na ďalší ultrazvuk. Tam mi doktor opäť premeriaval malú, a potvrdil, že nôžku nie je dobre vidieť, a preto ma ani nechce klamať.

Vyšetrenie trvalo asi 20 minút a všemožne sa snažil dostať sa k druhej nožičke. Už ma začínalo bolieť brucho z toľkého tlačenia skenera ultrazvuku, nehovoriac, že ani malej to už asi nebolo príjemné. Nakoniec sa lekárovi podarilo ako-tak namerať aj druhú nôžku.

Dlhonohá princezná to nebude

Upokojil ma s tým, že dlhonohá princezná z nej určite nebude, ale malo by to byť v poriadku. Rovnako sa vyjadril na margo lekárky, ktorá mi robila ten prvý ultrazvuk, že aj keď bývajú nejaké komplikácie s bábätkami, nikdy to takto hneď priamo budúcim mamičkám nehovoria, aby zbytočne neprepadli panike.

Bohužiaľ, ja som to šťastie nemala. Po troch dňoch zlého spania, resp. nespania, som si povedala, že dosť…
Nemôžem sa trápiť! Neprospieva to dcérke a ani mne a pokiaľ by bol s malou nejaký problém, tak s tým teraz aj tak už nič neurobím. Radšej teda počkám do pôrodu, kým ju neuvidím a nebudem si istá, či je v poriadku, alebo nie.

Ešte nerodím…

Ako každý piatok som bola aj na kontrole v ambulancii. Najprv som však šla na monitor. Keďže je dovolenkové obdobie, v ambulancii zaskakoval iný lekár. Len čo ma skontroloval, hneď som mu zreferovala svoj zážitok z ultrazvuku. Snažil sa ma upokojiť.

Povedal, že mi krčok stále dobre drží a teda ešte nerodím. V zápale rozhovoru mi napísal správu z kontroly a vyšla som na chodbu. Tam som si všimla, že nemám skontrolovaný karditokogram. Takže som sa opäť vrátila dnu.
Okrem iného mi lekár povedal aj výsledky z odberu krvi. Stále nemám dostatok železa, aj keď ho beriem každý deň.

Čítajte tiež:

Mamičky pozor! Čaká vás dlhšia a vyššia materská!
Dieťa je nákladný koníček
Slobodná matka

Vybavovačky

Tentoraz som na vyšetrenie nešla sama. Išla so mnou moja mamina, lebo videla, že som trochu nervózna a navyše sa už trošku bojím šoférovať a jazdiť v aute sama.

Potom sme spolu ešte šli na sociálnu poisťovňu, pretože mi stále neposlali rozhodnutie o materskej a ani žiadne peniaze. Problém bol v tom, že som v žiadosti o materskú uviedla nesprávne číslo účtu. Chybu v účte som opravila a prvé peniažky mi poslali na adresu poštovou poukážkou. Tie mi prišli v pondelok. Výška nie je nič moc, preto som si s otcom dieťatka dohodla stretnutie. Aj keď tvrdí, že sa na malú veľmi teší, som sklamaná z jeho prístupu a reakcií, keď poviem, že niečo potrebujem.

Únik pred zodpovednosťou či strach?

Samozrejme, ide aj o otázku peňazí, lebo doteraz neviem, ako sa chce podieľať na výdavkoch pre malú. V neposlednom rade ide aj o výchovu, keďže je pracovne často mimo republiky a chodí domov tak raz za 3 týždne a aj to len na víkend. Nehovoriac o tom, že keby mal prácu tu, veľmi by mi pomohol aspoň tým, že by ma odviezol na vyšetrenia.

Žiaľ, práca je preňho dôležitejšia a pokiaľ potrebujem niekam zobrať, mám si vraj zobrať taxík.
Je to jeho škoda, že sa okráda o pocit urobiť pre svoje dieťa niečo ešte predtým, než sa narodí. Mám však skôr pocit, že uteká pred zodpovednosťou a práca je preňho vhodnou výhovorkou. Uvidím, či sa zmení po pôrode a ja budem môcť povedať, že je hrdý tatko svojej dcéry.

Malá i veľká zároveň

Moja malá nie je už vôbec malou, váži pekných 3,4 kg, čo na veľkosti môjho brucha aj patrične vidieť. Zo spodnej strany sa mi objavili veľké výrazné jazvy od toho, ako sa mi trhá koža.

A tak sa psychicky pripravujem na jej príchod. Z internetu som si stiahla pár rád pre čerstvé maminy a popritom sa učím riekanky, ktoré jej budem hovoriť pri každej príležitosti.

Ešte stále vaša tehuľka Petra


Peťa je v 39. týždni, takto sa vyvíja jej bábätko

27.7.2011 7:26 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist