KLUB Tehuliek 32: K čakaniu sa pridal strach

Napriek tomu, že termín pôrodu sa blíži, tehuľka Soňa sa cíti fajn, Petra však prežila hrozný deň. Vraví, že to bol jej najhorší v živote.

Tehuľka Soňa: Som už ako na ihlách

Čakám a čakám, termín pôrodu sa blíži, sem-tam si aj myslím, že už je to tu… No malému sa ešte na svete nechce. Našťastie sa cítim fajn, až na to šialené teplo, ktorá však teraz asi žmýka každého.

Prechádzky v okolí

Viem, že len 3 či 5 percent žien rodí v termíne, preto nie je dobré sa na tento dátum viazať. Snažíme sa teraz s Rominom už nikam ďaleko nechodiť, aby sme to mali tak do pol hodinky do nemocnice. Ale zas sedieť doma sa mi nechce.

V sobotu sme sa vybrali na prechádzku do mesta a vyhľadávali sme tieň, kde sa len dalo. Sadli sme si na zmrzlinu a podvečer, keď už tak nepieklo, sme si vybehli trošku osviežiť nohy na Draždiak. V nedeľu bolo na nevydržanie, tak sme radšej cez to najväčšie slnko ostali doma a pustili sme si klimatizáciu, aby sme vôbec mohli existovať. Poobede som si trošku zdriemla a navečer sa už dalo ísť na chvíľku von.

Čítajte aj:

Prenatálne kurzy na Slovensku
Tvrdnutie bruška v tehotenstve
Kedy ísť do pôrodnice?

Prvá malá kontrakcia

Predpôrodný kurz som absolvovala celý, čomu sa veľmi teším. Podozvedala som sa zaujímavé informácie o šestonedelí, či už o bábätku alebo o mamičke. Hlavne, keď niečo nebudem vedieť, mám sa v nemocnici pýtať, nie je to hanba.

Do poradne sa som vybrala ako vždy po týždni. Keďže moja lekárka bola v ten deň po službe, vynechala poradňu. Aby som nemusela ísť k inému lekárovi, dohodla som sa so sestričkou, že prídem na druhý deň. Však to mám kúsok od domu, takže mi to vôbec neprakážalo.

Na druhý deň ma pani doktorka vyšetrila a skonštatovala, že malý je už riadne naprataný vo vchode. Ako vždy ma poslala na CTG monitor, kde kontrolovali malému srdiečko a konečne sa objavila aj jedna malá kontrakcia. Keďže termín pôrodu sa blíži, na kontrolu idem ešte v piatok, nie až na budúci týždeň.

Kto bude skôr jahody či drobec?

Našťastie sa mám dobre, všetky tehotenské príznaky ma teraz obchádzajú až na potenie, ale tomu sa nevyhne asi nikto v tomto počasí. Aj sa mi zdá, že mi trošku kleslo bruško, ale možno si to len nahováram.

Už sa mi začína rozrastať moja záhradka na balkóne. Mám 3 papriky a 5 cherry paradajok a pomaličky mi začinajú dozrievať aj jahody, tak som zvedavá, čo bude skôr, či malý alebo jahody, lebo potom už nebudem môcť.

Ešte zatiaľ vaša tehuľka Soňa


Soňa je už v 40. týždni


Tehuľka Petra: Najhorší deň môjho života

Ešte teraz, keď píšem tieto riadky, mi je do plaču a trasiem sa… Stále mám pred očami výraz doktorky a v ušiach mi znejú jej slová, že jedna nožička mojej dcérky je kratšia…

Veľký strach

Strach a plač, to sú slová, ktoré vystihujú môj momentálny stav. Zažila som najstrašnejší deň svojho života a pevne dúfam, že ďalší ultrazvuk ma upokojí a strach sa rozplynie… Prežila som strašné chvíle na ultrazvuku, musím sa s vami o ne podeliť.

Dlho som čakala na ultrazvuk, keď konečne prišiel ten deň, bola som rada, lebo minulý týždeň som mala na jeden deň pocit, že sa mi už rozbiehajú pôrodné bolesti. Po 12-tich hodinách však bolesti prestali. Len čo som vystúpila z výťahu na Kramároch, už ma volala sestrička dnu, a konečne som sa potešila, že to v nemocnici ide aj bez čakania. Doktorka začala s ultrazvukovým vyšetrením.

Bábätko premeriavala od hlavy, cez bruško až k nohám. Vždy podľa veľkosti daného kúska tela sa jej na monitore ukázal týždeň tehotenstva, ktorému zodpovedá nameraná veľkosť.

Po viac ako 15-minútovom meraní som na nej zbadala, že znervóznela a na monitor sa začala dívať inak. Hneď som sa spýtala, či je všetko v poriadku a odpovedala, že sa jej nezdá veľkosť pravej nožičky, vraj je menšia. „Ako menšia?“ spýtala som sa nervózna. „ Jedna nožička zodpovedá veľkosti nôžky v 31. týždni“ – odpovedala. A pre istotu začala vyvolávať na oddelenie, aby prišiel na konzultáciu nejaký lekár.
No to už som bola plná strachu…

Prečítajte si tiež:

Najčastejšie vyšetrenia budúcich mamičiek
Pôrod obríka
Je prvý pôrod náročnejší?

Nemohli ma upokojiť

Veľmi som znervóznela, začala sa triasť, odrazu sa mi chcelo plakať aj kričať zároveň. Potom prišiel akýsi lekár. Z jeho meraní vyšlo, že nôžka je v poriadku. Bábo bolo otočené tak, že nebola vidieť celá nôžka, a preto lekárka zmerala len videný kúsok stehennej kosti.

Videli na mne, že im už moc neverím a že som z toho úplne mimo, preto sa ma snažili upokojiť a opakovali mi, že je všetko v poriadku. Vraj keby nebolo niečo v poriadku, bolo by to vidieť už pri morfologickom ultrazvuku, ale od tej chvíle som začala pochybovať o všetkom.

Zahmlievalo sa mi pred očami

Samozrejme som chcela, aby mi niekto spravil ďalší ultrazvuk, ktorý by ma naozaj uistil, že je všetko v poriadku. Hneď som vyrazila do Ružinova, kde som chodila počas tehotenstva na kontroly. Ako na just, sa všetci lekári presťahovali do novootvoreného Kochovho sanatória. Pomohol mi až švagor, ktorý mi vybavil v nemocnici lekára, čo by ma ešte raz skontroloval a medzičasom prišiel za mnou.

Lekára sme nezastihli, vraj je na operačke. Preto sme sa do nemocnice vrátili trochu neskôr. Doktor bol už na odchode, ale okamžite ma prijal, keď som mu povedala, prečo som tam. Začal s meraním. Bože, opäť mu vyšla dĺžka nožičky kratšia a mne sa v tej chvíli začalo zahmlievať pred očami. Malú troška pomačkal, aby sa pohla. Povedal, že je v nezvyčajnej polohe a druhú nôžku naozaj nie je dobre vidieť.

Malá má už vyše troch kíl

Bábo je už veľké, váži cez 3,3 kilá, a ultrazvuk ho už nevie tak dobre presvietiť, aby tú nôžku vedeli dobre zmerať. Keď sa malá pohla, bolo na monitore vidieť, že sa naozaj pri určitom uhle pohľadu nezobrazuje celá kosť. Hýbaním malej sa sem-tam ukázala celá kostička a dĺžka zodpovedala už 37. týždňu, aj keď začínam 39. týždeň. Potom ma aj tento doktor upokojoval, že je všetko v poriadku.

Aby som bola úplne pokojná, pôjdem ešte na ďalší ultrazvuk, aby som počula iný nezávislý lekársky posudok.

Držte mi palce, tehuľka Petra


Peťa je v 38. týždni

27.7.2011 7:26 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist