Starostlivosť o zuby v tehotenstve: Čo je fáma a čo pravda

Majú tehotné ženy viac zubných kazov? Skutočne platí staré známe „za jedno tehotenstvo jeden zub“? A sú v požehnanom stave lieky a injekcie zmierňujúce neznesiteľnú bolesť skutočne tabu? Časté mýty a polopravdy, ktoré kolujú medzi nastávajúcimi a následne aj čerstvými matkami, uvádza na pravú mieru MDDr. Zdeněk William Pelc z Canadian Medical Care v Prahe.

Keď je žena tehotná, krvácajú jej ďasná

Pravda i fáma

V tehotenstve môžu ďasná krvácať, ale takisto vôbec nemusia. Všetko sa odvíja od toho, ako sa žena starala o svoje zuby ešte pred tým, ako prišla do iného stavu. Ak sa začnú v tehotenstve prejavovať nejaké problémy na ďasnách, de facto ide len o to, že hormonálne zmeny (predovšetkým takzvaný tehotenský hormón hCG, ktorého hladina sa zvyšuje do 10. – 12. týždňa tehotenstva) potencujú zápal – ide však o zápal, ktorý tam už bol.

Jednoducho povedané, ak chodíte pravidelne na prevencie a na dentálnu hygienu a zápal v ústach nemáte, s tehotenstvom ho dostať nemôžete. Ak vás však pred otehotnením trápi aj malý zápal a občas vám ďasná pri čistení zubov krvácajú, gravidita je v takom prípade spúšťačom zápalových procesov.

Pri nevoľnostiach v tehotenstve si treba po každom vracaní dobre vyčistiť zuby

Fáma

Pokiaľ ide o dentálnu hygienu, je pre ženy absolútne najhorší prvý trimester – a to aj preto, že mnohé z nich trpia tehotenskou nauzeou (pocit nevoľnosti, nutkanie na vracanie) či priamo vracaním niekoľkokrát za deň. Dôležité je vedieť, že čistiť si zuby po každom vracaní je nežiaduce. Následkom vracania sa totiž cez ústa vylučuje kyslý obsah žalúdka a na zuby sa tak dostane kyselina, ktorá ich začne okamžite leptať.

A ak zuby začnete čistiť, tak naleptanú, v tej chvíli mäkkú sklovinu ešte viac drhnete a tým svojim zubom ubližujete. Ako tomu zabrániť? Bezprostredne po vracaní je najlepšie dôkladne niekoľkokrát vypláchnuť ústa vodou a zuby si vyčistiť ideálne až najskôr o desať – pätnásť minút, nie hneď. Dôkladným vypláchnutím sa totiž kyselina zriedi na minimum a počas tých desiatich – pätnástich minút sa vďaka slinám dostáva pH v ústach späť na štandardnú úroveň.

Zuby sa v období gravidity kazia viac

Fáma

Ak sa o svoje zuby dobre staráte, kazivosť by sa zvýšiť nemala. Podstatné je, aby sa tehotná žena o svoje zuby starala minimálne rovnako ako pred otehotnením, ideálne ešte viac. Ak nastávajúca matka na začiatku tehotenstva napríklad často vracia, je veľmi vyčerpaná a unavená a v dôsledku toho nemá veľkú chuť starať sa o svoj chrup, nevenuje sa dostatočne starostlivosti o zuby a medzizubné priestory, môže sa kazivosť zvýšiť. Problém je teda skôr v prístupe ako v samotnom tehotenstve.

Štandardom v tehotenstve pritom je čistiť si zuby ráno a večer, medzizubné priestory len raz denne (večer), používať zubnú pastu alebo ústnu vodu s antibakteriálnymi zložkami, ktorá pôsobí protizápalovo. Počas gravidity by žena mala dvakrát navštíviť dentálnu hygieničku pre kontrolu ďasien, odstránenie zubného kameňa a prípadnú inštruktáž súvisiacu so starostlivosťou o chrup v tomto období.

Jedno tehotenstvo = jeden zub preč?

Fáma

V minulosti sa to tak hovorilo a vysvetľovalo sa to tým, že keďže telo v gravidite musí neustále zásobovať plod rôznymi minerálmi, dochádza k demineralizácii a odvápňovaniu zubov a tie sa potom takzvane „sypú“. Je však dokázané, že ženský organizmus v priebehu tehotenstva netrpí nedostatkom vápnika, ak sa tehotná žena stravuje normálne a má dostatočný prísun všetkých živín, minerálov a dôležitých látok.

Ak to tak nie je, odvápnením trpia skôr kosti ako zuby a hrozí skôr osteoporóza – nie však taká, ktorá by sa musela v budúcnosti liečiť. Ide o prechodný problém a s normálnou výživou po pôrode sa všetko vráti späť.

V tehotenstve sa nesmie röntgenovať

Pravda

Tehotná žena nemá podstupovať röntgen počas gravidity, to znamená, že napríklad aj vytrhnutie zuba sa musí zaobísť bez röntgenovej snímky, hoci zub musí von.

Tehotná žena nesmie dostať žiadne lieky proti bolesti (anestetiká).

Fáma

Všeobecne je pravda, že ak je žena gravidná, neodporúča sa žiadna chémia – a podávanie akéhokoľvek lieku je teda nutné konzultovať. Platí, že malé kazy sa nemusia opravovať urgentne, ale, samozrejme, je lepšie, aby bol chrup v období gravidity v úplnom poriadku.

Záleží tiež na tom, aké lieky proti bolesti sa podávajú; niektoré moderné anestetiká sa neodporúčajú v prvom trimestri, ale v pokročilejšom štádiu tehotenstva použiteľné sú – samozrejme, pri nutnom zákroku, nie každý týždeň. V súvislosti s tým je namieste vedieť, že ak sa opravuje zub bez anestetika a zuby sa vŕtajú „zaživa“, je to nesprávny prístup.

Keď totiž zub pri vŕtaní bolí, žena je v takom strese, že si z kôry nadobličiek vyplavuje svoj vnútorný adrenalín. V strese a strachu sa potom vinou vylúčeného adrenalínu stiahnu cievy a dochádza k nedostatočnému prekrvovaniu plodu. Z tohto pohľadu je teda oveľa lepšie podať anestetikum.

Ošetrenie „rajským plynom“ je v tehotenstve vylúčené

Fáma i pravda

Entonox (prezývaný „rajský plyn“, t. j. zmes kyslíka a oxidu dusného) sa síce používa pri pôrode, ale pokiaľ ide o zubné ošetrenie, neodporúča sa. Určite nie je vhodný v prvom trimestri – môže mať na plod škodlivý vplyv. Vhodnejším variantom je podať klasickú anestéziu v blízkosti zuba, a to aj preto, že enotox nepôsobí ani tak anesteticky, ako skôr sedatívne, nastávajúca mamička by bola síce po inhalácii „rajského plynu“ trochu uvoľnená, no aj tak by sa ešte muselo použiť anestetikum.

Text sme pripravili v spolupráci s MDDr. Zdeňkom Williamom Pelcom z kliniky Canadian Medical Care.

MDDr. Zdeněk William Pelc je špecialista na záchovnú stomatológiu a detskú stomatológiu.

Na Babywebe tiež nájdete:

Ako liečime chrípku a prechladnutie v tehotenstve
Mýty a povery o tehotenstve
Ste tehotná? Najprv sa mení vaša psychika

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist