Zúbky a nechtíky

Novorodencovi nechty nestriháme. Je bežné, že sa dieťa škriabe, ale nechty sú mäkké a samy sa odlomia. Ak ich zastrihneme, môžu byť ich okraje ostrejšie a dieťa sa škriabe o to viac. Predovšetkým však môžeme nešetrným zastrihnutím poraniť nechtové lôžko.

new-born-baby-g902cac1b7_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Strihanie sa preto odporúča až u dieťaťa po prvom mesiaci života, no musí sa robiť veľmi opatrne. Nechty na nožičkách zastrihujeme rovno, aby okraje nechta nezarastali.

Zúbky

Mliečny chrup sa začína prerezávať okolo šiesteho až ôsmeho mesiaca dolnými rezákmi. Prerezávanie sa končí rastom stoličiek vo veku okolo dvoch až troch rokov. Individuálne rozdiely sú veľké. Neprekáža, keď dieťa v ôsmom mesiaci nemá ešte ani jeden zúbok.

Čistenie

Najneskôr by sa mliečne zuby mali objaviť pri zavŕšení prvého roku života. Zubní lekári odporúčajú pravidelné čistenie od prerezania prvých zúbkov. Spočiatku stačí stierať gázovým štvorčekom uchopeným medzi prstami alebo vatovou tyčinkou či navlhčeným obväzom. Na čistenie prvých zúbkov poslúži aj praktická pomôcka – gumový návlek na prst, ktorá má na povrchu čosi ako jemnú kefku. Nazýva sa „infant prstáčik“.

Čistenie prvých zúbkov je vhodné, ale ich kazivosť veľmi neovplyvní. Veľkú kazivosť mliečneho chrupu spôsobujú najmä sladké nápoje, ktoré dieťa pije z dojčenskej fľašky. Je však dobré začať včas pestovať pravidelnú ústnu hygienu.

Čítajte tiež:

Ako často a ako dlho treba čistiť zuby?

Dvakrát denne, po raňajkách a po večeri. Dôležité je, aby ste nevynechali žiadnu skupinu prerezaných zubov a čistili ako hryzacie, tak bočné plôšky zubov z obidvoch strán. Dokonalé čistenie trvá 2-3 minúty. Častejšie čistenie, napríklad po každom jedle, je prospešné, ale nie nevyhnutné.

Zubnú pastu používame až od 2 rokov, a to výhradne pastu pre deti. Zubné pasty pre dospelých majú vyšší obsah fluóru. Sú vhodné až pre deti od školského veku.

Fluór v paste je dôležitý pre správny vývoj zubov a zubnej skloviny, v nadmernom množstve však môže sklovinu poškodiť. Po večernom čistení zubov už dieťa nemá jesť ani piť sladké nápoje.

Kedy prvý raz navštíviť zubného lekára?

Návšteva je vhodná už po prerezaní prvých zúbkov, okolo 6. mesiaca veku, najneskôr však do dvoch rokov.

29.3.2023 2:35| autor: Martin Gregora | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist