26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Au, to svrbí a páli! To je vaginálny diskomfort

Vagína nie je len orgán zaisťujúci príjemné pocity pri sexe, ale má aj dôležitú funkciu pri oplodnení, počas pôrodu ňou dieťa opúšťa matkino telo a v neposlednom rade poskytuje kanál na odtok menštruačnej krvi. Povrch pošvy je pokrytý sliznicou a bakteriálnou mikroflórou, ktoré spolu tvoria pošvový (vaginálny) ekosystém. Pri jeho porušení dochádza k zápalom pošvy alebo k podráždeniam vonkajších genitálií, ktoré bývajú spôsobené bakteriálnymi, kvasinkovými či vírusovými infekciami.
foto: istock.com

Pre správne fungovanie pošvového ekosystému je nevyhnutné udržiavať v pošve kyslé prostredie s pH nižším ako 4,5. V tomto prostredí sa darí baktériám, ktoré sú pre život prospešné, napríklad laktobacilom. Vedľa nich tu žije značné množstvo patogénnych baktérií, teda takých, ktoré môžu napríklad spôsobiť infekciu, ale tie sú za normálnych okolností v menšine, teda sú neškodné.

Dôležitú funkciu plní sliznica, ktorá musí vytvárať dostatok živočíšneho škrobu glykogénu – hlavnej potravy laktobacilov. Tie svojou metabolickou činnosťou podporujú vznik kyseliny mliečnej, ktorá zabezpečuje správnu kyslosť vaginálneho prostredia, a tá je zase nutná pre ich prežitie. Rolu ochrancu pred patogénnymi baktériami môžu mať iba laktobacily, ktoré dokážu produkovať peroxid vodíka.

Vaginálne zápaly

Najčastejším dôvodom návštevy u gynekológa je nejaký druh pošvového zápalu. Ten býva spôsobený poklesom počtu laktobacilov a zvýšením pH vaginálnej sliznice. Žena potom trpí výtokom, sčervenaním, nepríjemným svrbením a pálením. Najčastejšími príčinami sú bakteriálne alebo mykotické infekcie, trichomonády (sexuálne prenosné organizmy), ale najrozšírenejšou príčinou približne 40-50 % ochorení je spôsobených bakteriálnou vaginózou.

Najčastejším symptómom bakteriálnej vaginózy je sivastý, homogénny, rybinou zapáchajúci výtok, ale až u 50 % pacientok je priebeh choroby asymptomatický, teda bez príznakov, a BV je u nich zistená až pri pravidelnej gynekologickej prehliadke. Kvasinkové infekcie zase sprevádza biely hrudkovitý výtok, konzistenciou pripomínajúci riedky tvaroh.

Neliečená bakteriálna vaginóza môže vyvolať zápal maternice, krčka maternice, infekciu močových ciest alebo zápal panvy. U tehotných žien môže viesť dokonca k predčasnému pôrodu. Zvyšuje tiež riziko prenosu infekcie vyvolanej inými organizmami ako papilomavírusov či kvapavky.

Príčiny bakteriálnej vaginózy

Bakteriálna vaginóza sa vyskytuje u žien, ktoré sú po prvej menštruácii a ešte u nich neprebehla menopauza, teda u hormonálne aktívnych žien, ktoré produkujú estrogén.

Estrogén má zásadný vplyv na rast a vývoj pohlavných orgánov, na kvalitu vaginálnej sliznice, čím podporuje jej osídlenie prospešnými baktériami. U predpubertálnych dievčat sa estrogén v tele ženy prakticky nevyskytuje a po menopauze jeho množstvo v tele výrazne klesá.

Hladina estrogénu klesá tiež pri dojčení, pri užívaní perorálnej antikoncepcie a pri niektorých poruchách menštruačného cyklu. U tehotných žien sa vyskytuje v rovnakom pomere ako u netehotných.

Neexistujú dôkazy, že by bakteriálna vaginóza patrila medzi pohlavne prenosné infekcie, a to aj napriek tomu, že sa častejšie vyskytuje u sexuálne aktívnych žien. Príznaky sa stále zhoršujú pri pohlavnom styku, u citlivejších žien môže dôjsť k premnoženiu anaeróbnych baktérií už pri krátkodobom znížení kyslosti počas sexu. Z tohto dôvodu sa odporúča používanie kondómu, zvlášť pri pohlavnom styku s viacerými partnermi alebo častejšom striedaní partnerov.

Ďalšie príčiny:

  • Antibiotická liečba – pri nevyužívaní celej antibiotickej kúry môže dôjsť k rezistencii baktérií na antibiotiká
  • Nadmerná hygiena – pohlavné orgány umývajte iba vodou, prípadne prostriedkami intímnej hygieny s kyslým pH
  • Prenos baktérií z konečníka – po stolici utierať konečník smerom od pošvy, pri análnom styku používať kondóm, prípadne po prieniku do konečníka nevracať neomytý penis do vagíny
  • Nosenie nepriedušnej spodnej bielizne z umelých vlákien – chemické reakcie umelých vlákien pri styku s vlhkosťou v pošve zvyšujú pH pošvy
  • Nedostatočný pitný režim – urologické a gynekologické problémy spolu často súvisia a dolné močové cesty majú jedinú obranu – dostatočný príjem tekutín
  • Oslabenie organizmu
  • Kúpanie v bazéne či prírodnej nádrži

Čítajte tiež:

Liečba bakteriálnej vaginózy

Bakteriálna vaginóza sa najčastejšie lieči antibiotikami, a to buď perorálne, alebo lokálne. Výskumy potvrdzujú, že lokálna liečba je menej účinná ako celková, a aj napriek tomu ju niektoré ženy uprednostňujú. Súčasná liečba partnera nie je nevyhnutná, ale v prípade, že dochádza k opakovaným recidívam, sa súčasná liečba oboch sexuálnych partnerov odporúča.

V prípadoch bakteriálnej vaginózy dochádza k veľkému počtu recidív, ktoré väčšinou nie sú spôsobené nesprávne zvolenou liečbou, ale tým, že sa podmienky na rast aeróbnych baktérií v pošve vôbec nezlepšili. Tu je vhodné použiť doplnkovú liečbu, ktorá zlepší stav pošvovej sliznice a podporí rast priaznivých baktérií. Na obnovu populácie laktobacilov sa odporúča užívanie probiotík, na obnovenie kyslého prostredia môžeme prispieť aplikáciou samotnej kyseliny mliečnej alebo kyseliny askorbovej (vitamín C).

„Často sa stretávam aj s tým, že aplikáciou probiotík dôjde k obnove kolonizácie laktobacilmi, ale pretože podmienky nepriaznivé na ich udržanie naďalej pretrvávajú, nastáva po nejakom období opäť rozvoj ťažkostí spôsobených opätovným úbytkom laktobacilov a následným rozvojom infekcie tzv. patogénnymi baktériami. Na vytvorenie vhodných podmienok na rast a udržanie osídlenia pošvy laktobacilmi má vplyv viacero faktorov,“ vysvetľuje sexuológ a gynekológ MUDr. Pavel Turčan.

Zaujímavé možnosti ponúka užívanie probiotík, teda látok, ktoré podporujú osídlenie a trvalé udržanie sliznice s probiotikami. Napríklad nový prostriedok Femibion Intima s obsahom extraktu probotických oligosacharidov a s extraktom ďateliny lúčnej. Extrakt ďateliny lúčnej obsahuje fitoestrogény, teda rastlinné látky s účinkami estrogénu, ktoré majú priaznivý vplyv na sliznicu. „Zvlášť pri opakovaných a vracajúcich sa ťažkostiach sú probiotiká podľa výsledkov lekárskych štúdií účinnejšie a ich efekt je dlhodobý,“ uzatvára MUDr. Turčan.

6. 7. 2016 | Jana Truksová
Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázok používateľa stastnablcha
stastnablcha

som pocula ze niekto pouziva wobwnzym, ale to sa mi nejak nehodi.. ja som to mala po uraze a tam to bolo v pohode... inak zapaly sa mi upravili po zmene tamponov. https://www.drmax.sk/ellen-normal/ .. strasne mi pomohli..

Obrázok používateľa Alexa111
Alexa111

Ahojte, ja som si týmto tiež prešla a teda ako prechadzam web, vidim, ze je nás veľa, čo máme s týmto problémom skúsenosti. Momentalne som uz v poriadku, no a rovnako ako aj Janka som pouzivala Maldion, je to fakt zazrak, aspon pre mna. Pre mna to bola jedina vec, co mi zabrala. A tiez som mala za sebou nespocetne mnozstvo antibiotik, ktore som od noveho roku vybrala a myslim, ze tie bakterie uz boli voci antibiotikam stejne imunne. Pretoze jedine, kde nastala v mojom tele nejaka zmena, tak bol zaludok. Pretoze na nom sa to nepekne odrazilo a po tolkych antibiotikach sa mi zase zhorsila crevna mikroflora. Takze som fakt stastna, ze uz mam za tym a ze mi Maldion pomohol a nemusela som sa uz viac namahat telo antibiotikami, ktore mi stejne uz nepomahali.
Takze dievcata, vela stastia a skore uzdravenie a co najma, tak vytrvalost, pretoze je to skutocne beh na dlhu trat!

Obrázok používateľa JankaB.
JankaB.

Ja som na toto mala vaginálne kapsule Maldion na udržanie zdravej vaginálnej flóry a obnovu správneho ph. ani neviem či je na to aj niečo iné. doktorka mi poradila konkrétne toto a svoj ​​účel to splnilo.

Obrázok používateľa

Ja som vaginálnymi zápalmi trpela často a najmä sa mi veľa krát vracali alebo opakovali po sebe. Hneď ako som dobarala jedny antibiotiká a ako tak sa zápalu zbavila, do týždňa som dostala ďalší. Potom mi moja lekárka poradila podpornú liečbu - wobenzymom. Užíva sa spolu s antibiotikami a aj po skončení liečby na podporu imunity a aby sa zabránilo opakovaniu choroby. Musím povedať, že to naozaj zabralo a aj liečba trvá kratšie, uľaví sa mi rýchlejšie a hlavne zápaly sa vyskytujú oveľa menej.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené